تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , یکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶ ۲۳:۵۹:۴۹ شناسه خبر : ۱۰۶۷۸۴۵

رئیس جمهور ترکیه:

سران اقلیم کردستان به اشتباه خود اذعان کنند

رئیس جمهور ترکیه امروز بار دیگر به سران اقلیم کردستان عراق هشدار داد که اجازه وقوع فتنه جدیدی در شمال عراق را نخواهد داد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک روسیه، رجب طیب اردوغان در سخنرانی خود در پارلمان ترکیه به مناسبت آغاز سومین سال آن گفت: "هرگز اجازه حفر چاه فتنه جدیدی در شمال عراق را نخواهیم داد. نمی توانیم تهدید کشورمان از طریق کرکوک را  تحمل کنیم".

وی افزود: "دولت (محلی) در شمال عراق باید درک کند که اشتباه کرده است و باید به این اشتباه در نزدیکترین زمان ممکن اذعان کند؛ در غیر این صورت، ساکت نخواهیم ماند".

رئیس جمهور ترکیه تصریح کرد: همه پرسی اقلیم شمال عراق نتایج مثبتی خواه برای کردها یا دیگران ندارد. از ترکمان های ساکن کرکوک دفاع خواهیم کرد.

اردوغان گفت: همه پرسی باعث فتنه در منطقه شد لذا گام هایی را با ایران و با دولت مرکزی عراق اتخاذ کردیم.

وی تصریح کرد: امیدواریم که اداره اقلیم شمال عراق از این گام اشتباه خود عقب نشینی کند. اگر موضع آنها تغییر کند، ما همانند سابق در کنار آنها خواهیم بود.

اردوغان گفت: ما هرگز به گرسنگی دادن به شهروندان در شمال عراق از طریق محاصره علیه آنها اقدام نخواهیم کرد.

مقام ارشد ترکیه افزود: ما صلح را در این منطقه گسترش خواهیم داد لذا باید به این گام (همه پرسی اقلیم کردستان عراق)که سلامت و امنیت ما را تهدید می کند، پایان دهیم.

اردوغان درباره سوریه نیز گفت: ترکیه به توافقنامه آستانه متعهد است و در تلاش برای تشکیل منطقه جدیدی برای کاهش تنش در استان ادلب سوریه است.

وی افزود: "برای ایجاد منطقه جدیدی برای کاهش تنش در ادلب تلاش خواهیم کرد و به مبارزه با تروریسم در داخل مرزها و خارج از آن تا پایان ادامه خواهیم داد."

اردوغان گفت: ما درعملیات خود در خارج از مرزها گام به گام با همکاری با کشورهای منطقه جلو می رویم.

رئیس جمهور ترکیه درباره بحث عضویت کشورش در اتحادیه اروپا نیز گفت: نیازی به عضویت اتحادیه اروپا نداریم.