تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , سه شنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۶ ۱۱:۴۵:۰۸ شناسه خبر : ۱۰۶۷۸۷۴

مدیر کل امور زنان و خانواده آذربایجان شرقی تشریح کرد:

از برنامه‌های زنان در رویداد تبریز 2018 تا حضور زنان در پست های مدیریتی آذربایجان شرقی

مدیر کل امور زنان و خانواده آذربایجان شرقی گفت: تبریز 2018 فقط خاص تبریز نیست و فرصتی است که از طریق‌ آن می‌توانیم ظرفیت‌های زنان ایران را به کل کشورهای اسلامی و توریست‌هایی که در این مدت از تبریز دیدن می‌کنند معرفی کنیم.

به گزارش تبریز بیدار ، پروین اشراقی؛ مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی در گفت‌وگو با خبرنگار مهرخانه، در رابطه با برگزاری رویداد تبریز 2018 در این شهر گفت: در نهمین اجلاس وزرای گردشگری سازمان همکاری‌های اسلامی که در سال 2015 در کشور نیجریه برگزار گردید، شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری سال 2018 انتخاب شد. آن‌چه از میان معیارهای ارائه‌شده برای تبریز مورد توجه اعضای این اجلاس قرار گرفت، وجود مناطق نمونه گردشگری، زیرساخت‌های مناسب، تعداد موزه‌ها از جمله موزه‌های فرش و طبیعت، تعداد رویدادهای برگزارشده، تعداد اماکن تاریخی، انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش و تعداد گردشگران ورودی داخلی و خارجی بود.

مدیر کل امور زنان و خانواده یکی از اعضای اصلی ستاد تبریز 2018 است
مدیر کل امور زنان و خانواده آذربایجان شرقی اظهار داشت: به همین منظور و به لحاظ اهمیت برنامه‌ریزی شایسته جهت میزبانی این رویداد در شهر تبریز و ضرورت مشارکت و همکاری فعال سازمان‌ها و نهادهای مرتبط به جهت مدیریت و جریان‌سازی این رویداد بین‌المللی و استفاده از پیامدهای مستقیم و غیرمستقیم آن در توسعه فرهنگی و اقتصادی، «ستاد ملی تبریز 2018» به ریاست معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری کشور در سال 95 تشکیل شد. به منظور اجرایی‌کردن برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌های ستاد ملی، دبیرخانه استان به ریاست استاندار آذربایجان شرقی تشکیل شد. این ستاد دارای کمیته‌هایی از جمله کمیته زیرساخت و توسعه شهری، کمیته فرهنگی، اجتماعی و انتظامی، کمیته بازاریابی، تبلیغات و امور بین‌الملل، کمیته اقتصادی و سرمایه‌گذاری، کمیته آموزش و کمیته سازمان‌های مردم‌نهاد است. به منظور برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌هایی در حوزه زنان و خانواده در ستاد ملی، نماینده‌ای از سوی معاونت امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری حضور دارد و مقرر شده در ستاد استانی نیز، مدیر کل امور زنان و خانواده به‌عنوان یکی از اعضای اصلی ستاد، در جلسات و تصمیم‌گیری‌های برنامه‌های تبریز 2018 حضور یابد.

رایزنی‌ها با معاونت امور زنان و خانواده در راستای رویداد تبریز 2018
او با اشاره به برنامه‌هایی که در حوزه زنان و خانواده پیش‌بینی و طراحی شده است، بیان داشت: از آن‌جایی که دفاتر استانداری جایگاه سیاست‌گذاری، هماهنگی و حاکمیتی دارند و جزو دستگاه‌های اجرایی نیستند، اعتباراتی را از معاونت امور زنان و خانواده و وزارت‌خانه‌هایی که اهداف و مأموریت‌هایی در حوزه زنان دارند، درخواست کرده‌ایم. پیشتر نیز از خانم مولاوردی درخواست کردیم نشستی با حضور ایشان و مشاوران وزرا و دستگاه‌های اجرایی برگزار کنیم و از وزارت‌خانه‌ها برای رویداد تبریز 2018 در راستای مأموریت‌های زنان و خانواده برنامه بخواهیم اما با توجه به تغییراتی که در معاونت زنان صورت گرفت، این خواسته را مجدداً با خانم ابتکار مطرح کردیم که مورد اقبال ایشان قرار گرفت.

اشراقی در ادامه بیان داشت: در اولین دیداری که با خانم ابتکار در نشست مشاوران امور زنان وزرا و مدیران کل امور زنان سراسر کشور در تهران داشتیم، مطرح کردیم که تبریز 2018 فقط خاص تبریز نیست و فرصتی است که از طریق‌ آن می‌توانیم ظرفیت‌های زنان ایران را به کل کشورهای اسلامی و توریست‌هایی که در این مدت از تبریز دیدن می‌کنند معرفی کنیم. به این منظور از تمام وزارت‌خانه‌ها و سازمان‌های مرکزی خواستیم، حداقل یک برنامه ملی و بین‌المللی‌شان در حوزه زنان و خانواده را در تبریز اجرا کنند. همچنین از خانم ابتکار درخواست کرده‌ایم در اولین فرصت، نشستی با حضور ایشان و مشاوران امور زنان وزرا در تبریز برگزار شود تا بتوانیم برنامه‌هایمان را نهایی کنیم.

اجرای برنامه‌های حوزه زنان نیازمند تخصیص اعتبار است
مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی در ادامه افزود: ما قبل از این برنامه‌هایی را به ستاد ملی و ستاد استانی ارسال کردیم اما فعلاً اعتباری برای اجرای این برنامه‌ها در نظر گرفته نشده است.‌ تلاش می‌کنیم در رویداد تبریز 2018 نشست‌های تخصصی در حوزه زنان و خانواده با حضور کشورهای اسلامی برگزار کنیم. با توجه به پتانسیل‌هایی که زنان استان‌های مختلف و به‌خصوص روستاییان دارند، سعی می‌کنیم نمایشگاه توانمندی‌های زنان را در سطح ملی در تبریز اجرا کنیم. برنامه‌هایی برای معرفی آداب و رسوم، آیین‌های مذهبی، فرهنگ ایثار و شهادت، معرفی پوشاک ایرانی اسلامی زنان و نقش حجاب و اهمیت آن در حفظ ارزش‌های فرهنگی داریم. معرفی هنرهای نمایشی و برگزاری همایش ملی زنان فعال در حوزه گردشگری، از دیگر برنامه‌هایی است که برای رویداد تبریز 2018 در نظر گرفته‌ایم. البته، اجرای این برنامه‌ها مستلزم این است که وزرات‌خانه‌ها و معاونت امور زنان و خانواده‌، این برنامه‌ها را جزو اولویت‌های برنامه‌های سالانه خود  قرار دهند و اعتباراتی جهت اجرای این برنامه‌ها تخصیص یابد. ما از تمام دستگاه‌های اجرایی استان و وزارت‌خانه‌هایی که می‌خواهند در تبریز برنامه اجرا کنند، خواسته‌ایم که در تمام برنامه‌های فرهنگی، اجتماعی و ورزشی خود برنامه‌های زنان را نیز پررنگ‌ کنند، اما هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده‌ایم و منتظر نشست خانم ابتکار همراه با مشاوران وزرا در تبریز هستیم.

پیگیر رفع مشکلات زنان کارآفرین هستیم
اشراقی در رابطه با وضعیت زنان کارآفرین استان و حمایت‌های استانداری از این زنان گفت: زنان صنعت‌گر و کارآفرین استان، همانند دیگر صنعت‌گران استان با موانع دستیابی به بازارهای بین‌المللی، تأمین مالی و... مواجه بودند که در راستای رفع این موانع، جلساتی را با معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری برگزار کردیم و پیگیر رفع این مشکلات بوده و هستیم، به‌طوری که خوشبختانه تاکنون در بیش از 70 درصد از این پیگیری‌ها، به نتیجه مطلوب رسیده‌ایم. در این میان از زنان روستایی و عشایر نیز غافل نمانده و پیگیر مسایل و مشکلات اشتغال آنها از بانک‌ها، ادارات و دستگاه‌های اجرایی هستیم تا ان‌شاالله بتوانیم بیش از پیش در راستای توانمندسازی آن‌ها اقدام کنیم.

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: از آن‌جایی که زنان ما در فعالیت‌های اقتصادی و کارآفرینی نوپا هستند و آشنایی کمتری با فضای کسب‌وکار دارند که باعث ایجاد مشکلاتی برای آن‌ها می‌شود، اقدام به برگزاری دوره آموزشی آشنایی زنان کارآفرین با فضای کسب‌وکار کرده‌ایم. در مواردی هم که با مشکل مواجه می‌شویم شخصاً از دستگاه‌های اجرایی و معاونت امور اقتصادی پیگیر حل این مشکلات هستم. متأسفانه گسترش واردات کالاهای چینی باعث شده محصولات واحدهای تولیدی ما از نظر قیمت بالاتر از کالاهای چینی و قابل رقابت با محصولات چینی نباشند و همین مسأله باعث ایجاد مشکل فروش و صادرات کالاها در کشور شده است. البته، این مشکل فقط خاص زنان کارآفرین نیست ولی ما تا جایی که بتوانیم پیگیر رفع این مشکلات هستیم. 

50 درصد از شاغلان صنعت فرش استان، زنان هستند
او در خصوص فعالیت زنان آذربایجان شرقی در حوزه صنایع دستی بیان داشت: در حوزه صنایع دستی زنان موفق و کارآفرین زیادی در استان داریم که هم خودشان مشغول به کار هستند و هم برای چندین نفر دیگر به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم اشتغال ایجاد کرده اند. زنان کارآفرین استان بیشتر در زمینه گلیم، جاجیم، کیف‌های چرمی دست‌دوز، فرش، ممقان‌دوزی، باتیک (چاپ کلاقه‌ای)، نقره و منبت‌کاری فعالیت دارند. در حال حاضر، زنان کارآفرین استان، به دنبال اشتغال خانگی هستند و صنایع دستی بیشتر در روستاها انجام می‌شود. غالب روستاهای استان در کار فرش، جاجیم و گلیم هستند و بیش از 50 درصد از شاغلین این صنایع، زنان هستند.

اشراقی افزود: به عنوان مثال، در یکی از روستاهای شهرستان مراغه خانم زنبوری یکی از زنان فعال اقتصادی و کار آفرین با وجود سن کم، کار منبت سنگ‌های قیمتی روی فلزات و اشیا را انجام می‌دهد که کاری شناسنامه‌دار و در ایران منحصر به ‌فرد است و محصولاتش بیشتر به کشورهای خارجی صادر می‌شود. او علاوه بر ایجاد اشتغال برای خود، موجبات اشتغال چندین زن را در شهرستان فراهم آورده است. با توجه به در پیش بودن رویداد تبریز 2018، سعی کردیم زنان کار آفرین را بیشتر در حوزه صنایع دستی توانمند و فعال کنیم تا زنان بتوانند ضمن ارائه محصولات خود، نسبت به کسب درآمد نیز اقدام کنند.

زنان باید با مسایل فضای کسب‌وکار آشنا شوند
اشراقی در رابطه با وضعیت زنان و خانواده در استان آذربایجان شرقی اظهار داشت: استان ما جزو استان‌های توسعه‌یافته کشور است و تاکنون از نظر فرهنگی و تاریخی مشکل خاصی برای ارتقا و توسعه وضعیت زنان نداشته است و نمی‌توانم از مشکل و آسیبی نام ببرم که بومی زنان استان باشد. ولی به ‌طور کلی، در تمام استان‌ها زنان نتوانسته‌اند از نظر حضور در مناصب مدیریتی به جایگاهی برسند که مدنظر بوده است و هنوز به نقطه مطلوب نرسیده‌ایم. از نظر اقتصادی هم زنان استان با همان مسایلی مواجه هستند که برای فعالیت اقتصادی مردان نیز وجود دارد اما مشکلی که در مورد زنان وجود دارد این است که برخی از آن‌ها با مسایل فضای کسب‌وکار آشنا نیستند و باید در این زمینه توانمند شوند. 

مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی ضمن اشاره به نقش پررنگ زنان استان در فرهنگ و تاریخ این خطه از جمله تأثیرگذاری آن‌ها در انقلاب مشروطه گفت: با وجود نقش پررنگ زنان در تاریخ و فرهنگ استان، باز هم نیاز داریم که برای رشد و ارتقای زنان، ‌بسترسازی‌های لازم را انجام دهیم. شاید برخی اوقات نیاز به تعیین مقررات و قوانینی باشیم تا زنان راحت‌تر بتوانند این مسیر را طی کنند، زیرا نه تنها برای رشد و تعالی زنان، بلکه به منظور توسعه کشور نیازمند مشارکت جدی زنان در بخش‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستیم.

به دنبال ایجاد فضایی چندمنظوره برای فعالیت‌های فرهنگی و ورزشی زنان هستیم
او در خصوص وضعیت سلامت زنان استان اظهار داشت: خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی، شهرداری و NGOها فعالیت‌های بسیار خوبی در این راستا انجام می‌دهند. ما هم در استانداری تلاش می‌کنیم برنامه‌های خاصی برای نشاط و سلامت زنان داشته باشیم و در این زمینه بر گسترش ورزش‌های همگانی تأکید داریم. به صورت جدی به دنبال ایجاد فضاهایی هستیم که خاص زنان باشند و زنان در این فضاها بتوانند به راحتی و بدون استفاده از پوششی که در معابر دارند، حضور داشته باشند و از طریق ورزش، سلامت خود را تأمین کنند. در حال حاضر، در شهر تبریز 8 پارک زنان داریم اما کافی نیست و به دنبال فضایی چندمنظوره هستیم تا زنان به راحتی بتوانند برنامه‌های فرهنگی و ورزشی خود را در آن‌جا پیاده کنند. البته، رسیدن به اهدافی که در این زمینه داریم زمان می‌برد. در کل کشور و از جمله استان ما، زنان و به‌ویژه زنان خانه‌دار تحرک کمی دارند و به همین دلیل نیاز داریم زنان خانه‌دار را به سمت ورزش‌های همگانی سوق دهیم تا از نظر سلامت جسمی، روحی و اجتماعی در وضعیت خوبی قرار بگیرند. 

زنان و مناصب مدیریتی در استان آذربایجان شرقی
مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی در رابطه با حضور زنان در مناصب مدیریتی استان گفت: با شروع دولت دوازدهم به دلیل وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهور و به‌ویژه مصوبه شورای عالی اداری مبنی بر افزایش سهم 30 درصدی زنان از پست‌های مدیریتی، دکتر جبارزاده استاندار پیشین و معاون سیاسی وزیر کشور وقت، با جدیت پیگیر این موضوع بودند. در برنامه‌های دکتر خدابخش، استاندار جدید نیز به افزایش حضور زنان در مناصب مدیریتی توجه شده است. بنده نیز بانک اطلاعاتی از زنان توانمند را تهیه کردم و منتظریم به محض استقرار آقای خدابخش این بانک اطلاعاتی در اختیار ایشان قرار گیرد تا بتوانیم تا پایان برنامه ششم به میزان 30 درصد از سهم زنان در مدیریت برسیم.