تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۲۹:۴۹ شناسه خبر : ۱۰۶۷۹۳۸

گزارش تبریزبیدار از جلسه امروز شورا؛

ناامیدی شورا نشینان از دست به جیب شدن دولت برای تبریز 2018/ لایحه تخفیف عوارض ساختمانی رای نیاورد/ بابایی اقدم: من کارمند فرماندار نیستم که پاسخگوى ايشان باشم

جلسه امروز شورای شهر تبریز با ۱۵ دقیقه تاخیر در آغاز، در حال برگزاری است. آبدار برای بحث های پیرامون تبریز 2018 مهیمان جلسه امروز شورای شهر تبریز است.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه امروز شورای شهر تبریز با ۱۵ دقیقه تاخیر و با قرائت قرآن مجید آغاز شد.

اکبرنژاد در ابتدا اعلام کرد که خانم اندیش در مرخصی بوده و تنها غایب موجه امروز است و بابایی اقدم  نیز دیگر غائب جلسه امروز هستند.

پیش از آغاز جلسه یکی از مداحان به ذکر مرثیه ابی عبدالله(ع) پرداخت و اکبرنژاد به ذکر روایت و اشعاری در سوگ شهدای دشت کربلا پرداخت.

آبدار میهمان جلسه امروز شورای شهر است و قرار است درباره عملکرد تبریز ۲۰۱۸ گزارشی ارائه دهد.

رییس سازمان میراث فرهنگی با برشمردن رقابت تبریز با چند شهر دنیا اظهار داشت: درباره تبریز ۲۰۱۸ به دلیل توانمندی های تاریخ تبریز به این افتخار نائل شد و ما برای این رویداد یک ساختار تعریف کرده ایم و دبیرخانه این ستاد در تهران موجود است.

وی افزود: ستاد تبریز ۲۰۱۸ استان به ریاست استاندار و شهردار تبریز دبیر اجرایی این ستاد است وچندین محور گردشگری را تهیه کرده ایم و نقشه های عملیاتی را نیز تدوین کرده ایم.۲۲ دستگاه اجرایی و شهرداری کلانشهر تبریز را مشخص کرده ایم که در این چارچوب پروژه های مختلفی را احصا نمودیم.

بابایی اقدم وارد جلسه شد


آبدار گفت: برگزاری برنامه هایی چون همایش انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف و نیز میزبانی شایسته تبریز در «نخستین اجلاس وزرای گردشگری مجمع گفتگوی همکاری آسیاACD» با حضور وزیران، سفرا و کارشناسان ارشد کشورهای عضو این مجمع و چندین رویداد مهم دیگر، اتفاق تاریخی برای تبریز رقم زده و تبریز را از هر جهت شهری آماده پذیرایی از میهمانان معرفی کرده است.تبریز ۲۰۱۸ یک رویداد ملی است، در حال حاضر پروژه هایی با اهمیت ویژه برای تبریز ۲۰۱۸ در حوزه میراث فرهنگی مشخص کرده ایم و در همکاری مشترک با شهرداری تبریز نسبت به بهسازی و ساماندهی این مجموعه ها اقدام کرده ایم.

مسعودی ریحان نیز درباره تبریز ۲۰۱۸ گفت: شورا پل ارتباطی مردم و حاکمیت است و اگر ستون های شورای شهر را ضعیف کنیم کارایی پایین می آید‌، تاکنون به نظر می آید دولت شورا را رقیب خود می داند و همچنین اگر درباره فرمانداری و استانداری صحبت کنیم، پیشنهاد می کنم در جلسات غیرعلنی صحبت کنیم.دولت عنوان کرده که ۱۰ درصد ردیف‌های متمرکز یا حدود ۷۰۰ میلیارد تومان را برای «تبریز ۲۰۱۸» در نظر گرفته است؛ باید مشخص شود که در فاصله سه ماه تا این رویداد، دقیقاً چه درصد از این مبلغ محقق شده است؟«تبریز ۲۰۱۸» نیازمند یک سری زیرساخت‌های مهم است و با اعتبارات اندک نمی‌توان اقدامات عملیاتی را پوشش داد.

دبیری با اشاره به اینکه نباید انتظار نداشته باشیم برای تبریز ۲۰۱۸ بودجه قابل توجهی از سوی دولت به این رخداد اختصاص یابد، ابراز داشت: علی رغم پیگیری ما نباید توقع اقدام خاصی داشته باشیم و این را پیگیر شویم که کلیه وزارت خانه ها رویدادهای فرهنگی و ... را در قالب تقویم برنامه از پیش تعیین شده عمل کنیم. در عین حال این را در نظر بگیریم که تبریز ۲۰۱۸ هدف ما نیست بلکه استارتی برای ما است که از این سال تبریز به عنوان شهر تاریخی و فرهنگی مطرح می شود.


بهشتی هم اظهار داشت: دولت اعتباراتی را برای حمایت از «تبریز 2018» عنوان کرده‌است؛ از جمله این‌که «حدود 700 میلیارد تومان از طرف دولت در اختیار شهرداری تبریز و عوامل اجرایی تبریز 2018 قرار بگیرد» یا این‌که «دستگاه‌های اجرایی می‌توانند بخشی از اعتبارات خود را صرف تبریز 2018 کنند» این قبیل اعتبارات، قطعی نیست و نمی‌شود روی این‌گونه حمایت‌ها حساب رفت. شهرداری در این خصوص با محدودیت‌هایی مواجه است؛ پروژه‌ مهمی مانند مقبره‌الشعرا که از اولویت‌های گردشگری تبریز 2018 است، با محدودیت مالی مواجه است و لازم است اعتبارات قطعی برای آن در نظر گرفته شود.برای تامین اعتبارات لازم، باید از طریق ردیف‌های قطعی و مشخصی که در اختیار دولت است، تا تحقق واعی آن‌ها اقدام کرد.


فرج قلیزاده نیز ابراز داشت: که ما متخصص در فرصت سوزی هستیم و به نظرم می توانیم با جلسه با نمایندگان مجلس و فشار بر مسئولین اجرایی بودجه ای برای این رخداد کسب کنیم. از هیئت رئیسه محترم درخواست میکنم که جلسات مکرری برای این هدف برگزار شود.

اشرف نیا  هم گفت: اعتبارات تبریز 2018 در دو بخش دولتی و شهرداری تعریف شده است اما تا الان معلوم نیست که پیگیر دریافت اعتبارات دولتی چه نهادی است باید فرد و یا نهادی مسئول ارائه گزارش و همچنین پیگیری وصول اعتبارات دولتی در این خصوص باشد. هرچند برخی پروژه های در دست اجرا ربطی به تبریز 201 ندارد اما در راستای توجه به اهداف این رویداد ملی از موقعیت «تبریز 2018» باید برای تسریع در اجرای این پروژه ها استفاده کرد. تسریع در اتمام راه تبریز به بستان آباد، تبریز به سرا، آزادراه تبریز ارومیه، تبریز- اهر می تواند همزمان با رویداد تبریز 2018 مورد توجه قرار گیرد. ارقامی که در برخی دستگاهها برای 2018 ذکر کرده اند جای تعجب دارد به نظرم بسیاری از آنها توان این کار را ندارند و باید محل تامین بودجه این ارقام مشخص شود.باید طوری عمل کنیم که امکانات مردم در تبریز و استان برای این استان استفاده شود و از این فرصت به نحو مطلوب استفاده کنیم.


سعید نیکو خصلت اظهار داشت: باید قبل از آغاز رویداد تبریز2018 برنامه های مختلف نهادهای مختلف آماده شود و طوری نباشد که برنامه های ادارات و دستگاههای مختلف در این خصوص همپوشانی داشته باشد.ضرورت دارد کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تبریز در جلسات مربوط به تبریز 2018 درگیر و با کمیته های مختلف این رویداد همکاری داشته باشد. باید از ظرفیت تمامی نمایندگان استان برای جذب بودجه ملی استفاده کنیم و در این راستا تمامی نمایندگان استان باید به صورت متمرکز و یکدست عمل کنند.به نظرم با اختصاص بودجه احداث یک تقاطع غیر همسطح به بازار تبریز وضعیت بازار می تواند بسیار بهتر از شرایط فعلی باشد.با هزینه مبلغ یک روگذر بازار می تواند بسیار آماده تر شود.


بابایی اقدم هم با انتقاد از فرماندار تبریز خاطرنشان کرد: تاکنون دو بار از سوی فرماندار تبریز به دلیل دخالت در اجرا و موضوع روستاهای الحاقی تذکر قانونی دریافت کرده ام، ما کارمند آقای فرماندار نیستیم.فرمانداری بعنوان نهاد حاکمیتی باید از شورای شهر که نهادی مدنی است، حمایت کند، دو روز پس از انتخاب شهردار تبریز تذکری از فرمانداری دریافت کردم مبنی بر اینکه با بازدید از روستاهای الحاقی در این روستاها تنش ایجاد کرده ام، در حالی که اینگونه نیست.در بودجه سال 96 برای این روستاها اعتبار تخصیص داده ایم اما تاکنون هیچ اتفاقی نیفتاده و دهیاران این روستاها بلاتکلیف هستند.


در ادامه جلسه لایحه کاهش مبنای محاسبه ارزیابی عوارض ساختمانی در ۳ ماهه سوم سال مطرح شد که صادق زاده در این باره ابراز داشت که برخی نقاط شهری با وضعیت حاشیه نشینی نیازمند تمهیدات ویژه ای در زمینه مناطق کم برخوردار تصمیمات اساسی گرفته شود.

دبیری نیز پیشنهاد داد که تجربه سالهای گذشته وجود دارد و پیشنهاد شهرداران مناطق برای اخذ پروانه ۳۰ درصد است و پیشنهاد بنده برای سه ماهه سوم ۲۵ درصد و برای سه ماهه چهارم ۲۰ درصد تعیین گردد.

برای تخفیف ۲۰ درصدی دریافت عوارض ساختمانی رای گیری شد که این لایحه رای نیاورد و برخی از اعضای شورا همچون بابایی اقدم و اشرف نیا و نماینده شهرداری بر رای گیری ۳۰ درصدی تاکید داشتند که با مخالفت تقی پور، اشرف نیا و اکبرنژاد این مسئله رای گیری نشد و به نظر کمیسیون احاله گردید.درباره آئین نامه داخلی شورای شهر، اکبرنژاد پیشنهاد کرد که این آئین نامه برای مدت ۶ ماه تصویب شود که با موافقت اعضا مواجه نشد و رای گیری نشد.

در پایان جلسه مقرر شد لوایح کسر مدت رکود پروژه فرهنگی تفریحی آیسان در بازار تبریز و احداث پارکینگ ساختمان مرکزی شهرداری تبریز انجام شود.