تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۶ ۱۵:۵۶:۱۷ شناسه خبر : ۱۰۶۷۹۵۲

در حاشیه استدلالات حقوقی برای لغو انتخاب شهردار تبریز؛

نصف به علاوه یک در اعداد فرد چند می شود؟

به نظر می رسد در شرایط فعلی مطرح کردن این موضوع آن هم از زبان عضو شورای شهری که خود نیز در جلسه انتخاب شهردار حضور داشته جز فرافکنی چیز دیگری نمی تواند باشد.چرا که عضو شورای مذکور در رای گیری شرکت کرده ولی تا به حال صورت جلسه را امضا نکرده و بیانیه خود را پس از دو هفته منتشر کرده است.

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ محمد احمدزاده


روز گذشته یکی از اعضای شورای شهر تبریز منتسب به لیست امید بیانیه ای را در خصوص انتخاب " ایرج شهین باهر" به عنوان شهردار تبریز منتشر کرد که در آن بیانیه ادعا کرده بود انتخاب شهردار با رای 7 از 13 انتخابی غیرقانونی است و این انتخاب زمانی درست و قانونی می تواند باشد که شهین باهر حداقل 8 رای می آورد!


اینکه جناب عضو شورا این ادعا را بر چه اساسی مطرح کرده اند در این مجال اهمیت زیادی ندارد اما به این عضو شورای محترم که اتفاقا سابقه شهردار شدن در تبریز را دارد باید متذکر شد که نه تنها در تبریز بلکه شهرهای دیگر هم چنین انتخابی را انجام داده اند و اتفاقا شهردار آن ها بدون هیچ منع قانونی توانسته برصندلی مدیریت خود تکیه بزند.


شاید سال 92 ایشان آنچنان دغدغه شورا و شهرداری نداشتند و به خاطر ندارند که "محمدباقر قالیباف" در تهران و " صادق نجفی" در تبریز تواستتند با همین شکل رای توانستند به عنوان شهردار به مدت چهار سال بر تهران و تبریز مدیریت کنند.


قالیباف با رای 16 از 31 و صادق نجفی با رای 11 از 21 چهار سال شهر را اداره کردند و کسی نگفت انتخاب آن ها از لحاظ قانونی خدشه دار است.


یک عضو شورا در بیانیه ای که منتشر کرده بر موضوع حقوقی اشاره داشته و تاکید کرده است که در قانون شهرداری و شورا باید فرد منتخب حداقل رای نصف به اضافه یک را کسب کند؛ حال آنکه نصف به اضافه یک در تعداد اعضای شورا که همواره باید تعداد فرد داشته باشند تقریبا عددی ناممکن است!


نه تنها شهین باهر بلکه هیچ شخص دیگری قادر به کسب رای هفت و نیم نیست!


نگاهی به انتخاب شهردار برخی شهرهای مشابه با تبریز:
_اعضای شورای اسلامی شهر کاشان در هشتم شهریور ماه با 5 رای از 9 رای " سعید ابریشمی راد" را به عنوان شهردار کاشان انتخاب کردند.
_ "غلامعباس یاراحمدی" 21 شهریور ماه سال جاری با کسب 5 رای از 9 رای اعضای شورای اسلامی شهر بروجرد توانست بر مسند شهرداری این شهر تکیه بزند.
_" علی میرزایی" نیز دیگر شهرداری است که توانست با رای 4 از 7 به عنوان شهردار شهر اهر انتخاب شود.
_ همچنین "اکبر افشاری" نیز از جمله این شهرداران است که با رای حداقلی توانسته به عنوان شهردار انتخاب شود. او نیز با کسب 3 رای از 5 رای به عنوان شهردار جلفا انتخاب شد.
شهرداری های تبریز و تهران از جمله شهردارانی بودند که با رای حداقلی در دوره گذشته انتخاب شدند.


البته این چند شهردار تنها تعداد محدودی از اینگونه انتخاب بودند اگر در فرصتی فراخ تر به این موضوع پرداخت می شد موارد بیشتری می توانستیم پیدا کنیم که با این نوع انتخاب نه تنها مشکلی برایشان پیش نیامده بلکه به فعالیت خود نیز به خوبی ادامه می دادند.


به نظر می رسد در شرایط فعلی مطرح کردن این موضوع آن هم از زبان عضو شورای شهری که خود نیز در جلسه انتخاب شهردار حضور داشته جز فرافکنی چیز دیگری نمی تواند باشد.چرا که عضو شورای مذکور در رای گیری شرکت کرده ولی تا به حال صورت جلسه را امضا نکرده و بیانیه خود را پس از دو هفته منتشر کرده است.