تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۶ ۰۰:۴۸:۰۳ شناسه خبر : ۱۰۶۷۹۹۰

در حاشیه امضای صورت‌جلسه و انتخاب شهرداری مردمی، نه سیاسی؛

دود سفید از بام عمارت ساعت بلند شد!/ رقابت تمام شد، اینک زمان رفاقت است!

رأی مستقل دو عضو به نفع شهین باهر و همراهی 5 نفر عضو مستقل دیگر، زمینه‌ساز بروز جریانی وحدت‌آفرین در شورا و بالا رفتن دود سفید از فراز بام عمارت ساعت، به زعم بسیاری آغازی بر افتادن شهر تبریز در مسیر توسعه شهری و تخصص گرایی در شهرداری است.

سرویس شهری تبریزبیدار؛

بالاخره پس از گذشت بیش از 4 ماه از انتخابات نفس‌گیر 29 اردیبهشت و یک ماه از آغاز به کار شورای شهر تبریز، درحالی‌که همگان بر طبل سیاست ورزی و یکه تازی یک جناح سیاسی با نواخت رأی 8 نفر تأکیدمی‌کردند، جناح مستقل شورا توانست درحرکتی که به قول بسیاری «استراتژیک» و «ایذایی» تلقی می‌شد، با معرفی یک شهردار مردمی در برابر شهردار سیاسی، نشان دهد که تبریز، تهران نیست.

رأی
 مستقل دو عضو به نفع شهین باهر و همراهی 5 نفر عضو مستقل دیگر، زمینه‌ساز بروز جریانی وحدت‌آفرین در شورا و بالا رفتن دود سفید از فراز بام عمارت ساعت شد. اما این دود سفید هرچند برای بسیاری مسرت‌بخش و آغازی برافتادن شهر تبریز در مسیر توسعه شهری و تخصص گرایی در شهرداری بود، اما به بسیاری به بهانه‌هایمختلف سعی بر گردن نهادن بر دموکراسی اکثریت نداشتند.

از «فریبکار و دروغ‌گو» نامیدن جناح مستقل و اطلاق لفظ «خیانت» به دوهم‌قطار لیست سیاسی خود حربه‌های ابتدایی پس از شکست بود اما با جدی شدن مطالبه مردمی بر وجود شهرداری مردمی و متخصص، این جناح خود را منزوی‌تر و بازنده‌تر از همیشه دید و سعی کرد به نحو دیگر خود را تسلا دهد.

عدم امضای صورت‌جلسه انتخاب شهردار و ایراد شاذِّ غیرقانونی بودن انتخاب شهردار بر اساس تفسیر موسع از اکثریت بودن آرا، دو سیاست دیگر این جناح بود اما با تن دادن اعضای این لیست به امضایصورت‌جلسه و پاسخ‌های مستند حقوقدانان بر قانونی بودن انتخاب شهردار مهر پایانی بر حواشی خودساخته انتخاب شهردار کلان‌شهرتبریز بود.

حال با توجه به این شرایط و امضای صورت‌جلسه که فرماندار تبریز نیز بر روند قانونی بودن و انجام آن تا پایان این هفته تأکید دارد، توپ در زمینشورائیان است تا با همدلی با مدیریت شهری به استقبال تبریز 2018 ازدی‌ماه نه از فروردین 97 بروند!

تبریز این روزها با مسائل عدیده و مهم‌تری از سیاسی‌کاری وجناح‌بازی دست‌به‌گریبان است؛ رشد نامتوازن شهری در نیم قرن اخیر و گسست عدالت اجتماعی، اسکان یک‌سوم جمعیت شهر در بافت‌های حاشیه‌نشینی و فرسوده، از یاد رفتن شهر تبریز از شهراولین‌ها و تبدیل‌شدن به شهر نسبتاً آخرین‌ها و ... چالش‌های در متنی است که بر سیاست زدگی‌های حاشیه‌ای می‌چربد، سیاستزدگی‌هایی که سبب قفل شدن مدیریت شهری و درجا زدن‌هایروزبه‌روز شهر در مقایسه با سایر شهرها و کلان‌شهرها خواهد شد.

در یک کلام، تبریز شهردار و استاندار و مدیری جهادی، متخصص، متعهد، دلسوز، مردمی، خادم با نگاهی پیشرفت محورانه و عدالت‌خواهانهمی‌طلبد نه مدیری فاقد این شرایط. شاید بتوان گفت از امروز باید مطالبات مردم و شهروندان به طور جدی بایستی پیگیری گردد و به نتیجه رساندن این امر جز باوحدت اتفاق نخواهد افتاد.


پی‌نوشت
: اطلاق اصطلاح دود سفید به انتخاب شهردار تبریز، تلمیحی از انتخاب پاپ جدید در کلیسای واتیکان است که در پایان هر رأی گیری در واتیکان، جهانیان از طریق یک دودکش در فراز «کلیسای سیستین» از نتیجه آن شور کاردینال‌ها مطلع می‌شوند که اگر دود سیاه از دودکش دیده شود معنای آن عدم انتخاب پاپ است و در صورت دیده شدن دود سفید «پاپ جدید»انتخاب‌شده است.