تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۶ ۰۹:۵۷:۲۳ شناسه خبر : ۱۰۶۸۰۴۷

زنده از صحن شورا؛

جنجال پس از رای گیری و تصویب یک طرح / هبه 16 میلیاردی دانشگاه علوم پزشکی تبریز رای نیاورد/ بهشتی : اولویت امروز مقبره الشعرا است نه کمک به فلان دستگاه دولتی

جلسه امروز شورای شهر تبریز امروز بدون تاخیر آغاز شد ولی جنجال ها پس از تصویب لایحه تخفیف 70 درصدی به روستاها تابعه تبریز از نقاط جالب توجه جلسه امروز است.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه امروز شورای شهر تبریز امروز بدون تاخیر آغاز شد.

اکبرنژاد در ابتدا اعلام کرد خانم اندیش به دلیل حضور در مسافرت در این جلسه غایب خواهند بود.

وی همچنین اظهارداشت: برخی دوستان با اقدامی غیراخلاقی برخی تصاویر نامناسب را از بنده منتشر می کنند که درخواست می کنم چنین اقدامی را انجام ندهند.

اکبرنژاد ادامه داد: ۲۳مهر روز جهانی نابینایان است که امیدوارم بتوانیم اقدامی در شان این قشر از جامعه انجام دهیم.


در ادامه اعضای شورا درخصوص کاهش مبنای تخفیف به۷۰درصد در روستاهای تازه الحاق شده به تجاری که توسط فرمانداری نسبت به آن ایراد وارد شده بود رای گیری کردند که مورد تصویب اعضا قرار گرفت و اعضا ایراد فرمانداری را وارد ندانستند.

تقی پور گفت: این طرح را ذیل طرح هادی روستایی ببریم که بابایی اقدم در واکنش به سخنان وی اظهار داشت: درصلاحیت ما نیست که در خصوص طرح هادی نظر دهیم.

بابایی اقدم گفت: تبریز مهاجرت سرریز دارد و محدوده طرح هادی امروز بهم خورده است.

قلیزاده نیز اظهارداشت: به ریاست شورا انتقادی وارد است که برای طرح چنین مهمی هیچ توضیحی در اختیار اعضای شورا قرار نگرفته است و متاسفانه دوستانمان بدون مطالعه به۷۰درصد رای می دهند.

وی افزود: طرح هادی محدود به روستا است و وقتی وارد حریم شهری باشد دیگر کارایی ندارد.

قلیزاده ادامه داد: این اصلا اخلاقی نیست که ۷۰درصد تخفیف به روستاهای تازه الحاق شده لحاظ نماییم اما فرد حاشیه نشین ما این تخفیف را نداشته باشد.


در ادامه دبیری نیز تذکر داد: ما در ابتدا رای گیری کردیم و این مباحث هیچ فایده ای ندارد.

اکبرنژاد نیز گفت: اگر بدانیم اشتباه کرده ایم باید رای را نادیده بگیریم.

تقی پور نیز درواکنش به اکبرنژاد گفت: من در ابتدا می خواهم حرف بزنم شما باعجله می گویید رای گیری شود و الان هم اینچنین شد.


خردمند نماینده شهرداری نیز گفت: ما درجهت حمایت از کارگاهها موافق تخفیف هستیم اما برای تجاری مخالف هستیم.


قلیزاده تیز خطاب به اکبرنژاد گفت: شما خودتان مصوبه را دیده اید؟ که اکبرنژاد اظهار داشت خیر! قلیزاده نیز گفت: پس چطور به آن رای دادید؟!


بهشتی نیز گفت: این مباحث نشان می دهد که لزوم تدوین آئین نامه چقدر ضروری است.


تقی پور گفت: من در ابتدا گفتم مخالفم اما به حرفم گوش نکردید که با واکنش تند بابایی اقدم مواجه شد که چون این اقا رای نداده حق توهین به اعضا را ندارد. تا چه زمانی حق مردم را نمی خواهیم بدهیم؟ خبر ندارید مردم چه مشکلاتی دارند. این کارها یعنی چه؟ پورخردمند بگوید خودم مخالفم چرا اززبان مردم حرف میزند. وقتی رای گیری کرده اید و رای اورده است نباید مباحث را ادامه دهید.

دبیری نیز گفت: اقای اکبرنژاد من گفتم که درابتدا رای گیری کرده اید و این مباحث غیرضروری است.

مسعودی ریحان نیز گفت: وقتی رای گیری صورت گرفته این مباحث نباید ادامه یابد.


در ادامه اعضا درخصوص مصوبه شورای چهارم به اهدای۱۶میلیاردتومان جهت تقویت مرکز پیوند بیمارستان امام رضا بحث کردند که بهشتی گفت: وقتی اولویت شهرداری مسائل دیگری است چرا باید ۱۶میلیارد به فلان دستگاه دولتی اهدا کنیم؟

دبیری نیز در موافقت با اهدا گفت: هم خیران کمک کرده اند و هم وزارت بهداشت این کار را انجام داده است و با جابجایی بودجه بصورت غیرنقدی کمکی را انجام دهیم تااین مرکز راه اندازی گردد و مریض هایی که نیاز به پیوند کبد دارند در شیراز معطل نشوند. این کار با هبه متفاوت است و اصلا بحث هبه در میان نیست.


اشرف نیا در مخالفت بااین لایحه اظهارداشت: خیرانی در تبریز داریم که ۴۰۰میلیارد به بیمارستان کمک می کنند و دوستان علوم پزشکی باید وقت بگذارند و کمک آن خیران را بگیرند چراکه وضعیت فعلی شهرداری اصلا پذیرای این کمک نیست.

اکبرنژاد نیز در موافقت بالایحه گفت: اقای صومی خدماتی را انجام داده اند و ما میتوانیم بااحداث این کمک در شمالغرب به هموطنانمان کمک کنیم و باید دست و دلباز برخورد کنیم چراکه به نفع نیازمندان است.


بهشتی گفت: نگویید که چرا فلان فرد بیمار در شیراز معطل می شود، امروز اولویت ما مقبره الشعرا است. شهرداری محل تامین اعتبار دستگاههای دولتی نیست. اقایان دبیری و اجودان زاده نماینده علوم پزشکی در اینجا نیستند بلکه عضو شورا هستند. خواهش می کنم رای ندهید چراکه اولویت هزینه های ما مباحث دیگری است.

نیکوخصلت نیز در واکنش به این لایحه اظهارداشت: ما با ۱۶ میلیاردتومان می توانیم امکانات ورزش ۵۰ هزارنفر را به مدت یکسال و به طوررایگان داشته باشیم. بگذارید درمان را دراختیار دستگاه دولتی قراردهیم و ما پیشگیری را انجام دهیم.

بهشتی نیز گفت: من حاضرم به تهران بروم و این پول را بگیرم اما دوستان علوم پزشکی وقت نمیگذارند.

در ادامه رای گیری صورت گرفت که اعضای شورا با این کمک به علوم پزشکی مخالفت کردند.


تقی پور گفت: باید اخلاق را رعایت کنیم. نباید رفتارهای ماکیاولیستی درشورا انجام داد. همیشه صدای بلند به منزله حق بودن نیست.


در ادامه جلسه مصوبه کمیسیون برنامه بودجه درباره نحوه تشکیل کمیسیون های ماده صد مطرح شد که بهشتی رئیس این کمیسیون با اشاره به تجربه شهرداری های مشهد و تهران در رابطه با تشکیل متمرکز این کمیسیون ها، گفت که براساس مصوبه ما مصوبه تشکیل کمیسیون ها به صورت متمرکز از ابتدای بهمن ماه خواهد بود.

علی رغم مخالفت نماینده فرمانداری در جلسه با این تجمیع و لزوم نظرخواهی از سایر دستگاه های حاضر در کمیسیون ها، پورخردمند معاون برنامه ریزی و توسعه شهرداری با این تجمیع موافقت کرد و از اجرای دقیق ساختار جدید شهرداری خبر داد.

فرج قلیزاده و شهرام دبیری نیز پیشنهاد بررسی دقیق تر الگوی تمرکز این کمیسیون ها در شهرداری های مشهد و تهران را دادند که چند نفر از اعضای شورا مسئل این مسئله شدند


در ادامه جلسه موضع تصمیم گیری درباره مرکز پژوهش های شورای شهر طرح گردید که با تصمیم گیری اعضای شورا درباره این موضوع هبه یک میلیارد و هفتصد میلیون تومان درباره عدول از طرح یک پروانه ساختمانی مطرح شد که در نهایت این لایحه رای آورد.

 سپس مسعودی ریحان با اشاره به وضعیت قبر مرحوم شیخ محمد خیابانی و ستارخان ابراز داشت که این دو بزرگوار در تاریخ ایران و تاریخ معاصر نقش به سزایی دارد و بنده از شیخ محمد خیابانی که جزو شخصیت های برجسته در آزاداندیشی و آزادیخواهی کم نظیر است و حتی مقام معظم رهبری درباره شخصیت بزرگ ایشان سخنانی را ابراز کرده اند.ما درباره این شخصیت بزرگوار که مورد بی مهری قرار گرفته یک سرمایه بزرگ اجتماعی است و اگر امروزه جوانان ما دچار آسیب های متعدد اجتماعی و شده اند و در برابر تهاجم فرهنگی بایستیم پیشنهاد میکنم که اولا برای این تکریم این بزرگواران با مسئلین تهران صحبت کنیم و قبور این دو بزرگوار را در آستانه رخداد تبریز 2018 را به تبریز منتقل کنیم.

نیکوخصلت نیز گفت که با استاندار قم صحبت کردم که شفاها با انتقال قبر پروین اعتصامی به تبریز موافقت کردند.

محمدزاده نیز گفت که در پارک گلستان متاسفانه قماربازان و لباس فروشان حضور دارند و از نیروی انتظامی و دستگاه های مربوطه می خواهم به این مسئله رسیدگی کنند.


در حال تکمیل..