تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۱۲:۳۶:۵۱ شناسه خبر : ۱۰۶۸۰۷۰

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس:

اجباری بودن آزمایشات قبل از بارداری را به تصویب می‌‌رسانیم

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو اجباری کردن آزمایشات ژنتیکی و قبل از بارداری را در کاهش تعداد معلولین موثر خواند.

به گزارش تبریز بیدار ، ، زهرا ساعی در همایش روز جهانی نابینایان با تبریک روز جهانی عصای سفید به نابینایان اظهار داشت: باید به تمامی مسئولین تذکر داده شود که حقوق این شهروندان پایمال نشود و به مشکلات معلولین رسیدگی گردد.

وی ادامه داد: در کشور سازمان بهزیستی متولی مسئله معلولین است از جمله متولی نابینایان که در خصوص روشندلان اگرچه آنها از حسی محروم هستند اما سایر استعدادها به آنها اعطا شده است تا در جهت رشد و کمال حرکت کنند.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی با اشاره به اینکه در استان ما وضعیت استخدام معلولین بهتر از سایر استان‌‌ها است، تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که معلولین نسبت به دیگر شهروندی از نظر حقوق شهروندی حقوق و فرصت برابر داشته باشند و طبق قوانینی که تعبیه شده است حقوق روشندلان پایمال نشود.

وی افزود: یکی دیگر از مباحث موضوع پیشگیری و دیگری درمان است و در حوزه حمایتی نیز اجباری بودن آزمایش‌‌های ژنتیکی و آزمایش های قبل بارداری تدارک دیده شده است و طبق تلاش دولت برای حمایت معنوی در جهت تکمیل لایحه حمایت از معولین در تلاش هستیم تا این مساله به تصویب مجلس برسد. 

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو تشکیل فراکسیون معلولین در دور هفتم مجلس شورای اسلامی را از جمله کارهای ارزشمند دانست و خاطرنشان کرد: از تک تک استان‌‌ها مشکلات معلولین را جمع آوری می‌کنیم تا در حمایت از آنان لایحه تصویب شود.

وی تاکید کرد: بحث اشتغال از جمله دغدغه‌‌های معلولین است و در قانون نیز قانون استخدام سه درصدی آمده است که در استان ما تا حدودی این امر انجام شده و سازمان آموزش پرورش از جمله سازمان‌هایی است که در این راستا تلاش کرده است.

ساعی با انتقاد از وضع معابر شهری خواستار رسیدگی به وضعیت شهری شد و بیان کرد: در حوزه ساماندهی امکان تردد آسان معلولان در دنیا کشورهای توسعه یافته این مساله را حل کرده‌‌اند و به این مسئله رسیدگی می‌‌کنند اما متاسفانه در این حوزه وضعیت ما مناسب نیست.

وی در پایان افزود: فراکسیون معلولین تلاش دارند تا با حفظ کرامت انسانی مشکلات معلولین حل شود و اعضای این فراکسیون دغدغه مند مساله معلولین و نابینایان هستند.