تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۶ ۱۳:۱۳:۱۰ شناسه خبر : ۱۰۶۸۰۷۲

آخرین تحولات در حومه ی کرکوک؛

نیروهای پیشمرگه کُرد بدون مقاومت عقب نشینی کردند/ میدان نفتی کرکوک و شهر طوزخورماتو در اختیار نیرهای عراقی

نیروهای مشترک عراقی اعلام کردند کنترل میدان نفتی بابا کرکر در کرکوک را به دست گرفته اند.

به گزارش تبریز بیدار ، از شب گذشته و پس از پایان ضرب العجل دولت مرکزی به نیروهای کُرد برای عقب نشینی از مناطق تحت تصرف پیشمرگه و عدم تمکین بارزانی به خواسته بغداد، عملیات بازپس‌گیری آغاز شد. در این عملیات نیروهای پلیس فدرال با کمک نیروهای مبارزه با تروریسم عراق، 5 تیپ از سپاه بدر و گروهی از نیروهای کُرد، عملیاتی را از ساعت 11 و نیم شب گذشته به وقت محلی، از سمت شهر «طوزخورماتو» واقع در محور جنوب شرقی کرکوک به طرف شهر آغاز کردند.

هدف این عملیات عقب راندن نیروهای پیشمرگه کُرد، شبه نظامیان حزب «کارگر» ترکیه، کُردهای پژاک و کُرد های pu وابسته به کردهای سوریه اعلام شد. تحویل فرودگاه کرکوک، تحویل پایگاه نظامی کیوان واقع در شهر کرکوک و تحویل چاه‌های نفتی کرکوک از جمله درخواست‌های بغداد از مسوولان اقلیم بود که پس از چند روز مذاکره، مورد موافقت بارزانی قرار نگرفت.

در همین حال نیروهای مشترک عراقی اعلام کردند کنترل میدان نفتی بابا کرکر در کرکوک را به دست گرفته اند.

نیروهای مشترک عراقی امنیت را به طور کامل در منطقه "لیلان" برقرار کرده و میدان نفتی بابا کرکر و شرکت نفت شمال را به کنترل خود درآورده اند.

نیروهای پیشمرگه کُرد که اکثرا طرفداران و وابستگان به حزب اتحادیه میهنی کردستان (حزب مرحوم جلال طالبانی) بدون درگیری، مناطق را تحویل نیروهای عراقی دادند. اما گروهی دیگر از نیروهای کرد وابسته به بارزانی، درگیری‌های پراکنده‌ای با نیروهای عراقی داشتند اما در نهایت مجبور به عقب نشینی از مواضع اشغالی شدند.

هم اکنون درگیری‌ها نسبت به شب گذشته کاهش یافته و در بیشتر مناطق کُردها بدون مقاومت مناطق را ترک می‌کنند.

Image title


نیروهای مشترک عراقی، عملیات خود را در طوزخورماتو آغاز کردند و در پیشروی‌های خود را به غرب کرکوک رسانده و سپس حرکت خود را به سمت شمال غرب شهر کرکوک ادامه دادند. اولویت‌ تصرف پایگاه ها، فرودگاه ها و میدان های نفتی غربی و شمال غربی کرکوک بود.