تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , چهارشنبه ۳ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۱۳:۳۶ شناسه خبر : ۱۰۶۸۲۲۳

16 ماه پس از لابی نماینده اصولگرا برای نائب رئیسی یک اصلاح طلب؛

از مونولوگ های رسانه‌ای تا دیالوگ‌های مناظره‌ای!/ یوم المیزان گزارش نمایندگان فرا رسیده است؟

این دو نماینده؛ یکی همراه با دولت و یکی ناهمسو با آن، یکی حامی دولت قبل و دیگری منتقد آن هستند، آنچه اما در این میان مهم است گزارشی است که تک تک این نمایندگان باید از عملکرد خود گزارشی ارائه کنند که چند درصد به چند درصد وعده های انتخاباتی و وظایف نمایندگی خود جامه عمل پوشانده اند. گویی یوم المیزان ارائه عملکرد نمایندگان به مردم فرا رسیده است!

 سرویس سیاسی تبریزبیدار؛ 


گویی همین 16 ماه پیش بود که پس از سوگند نمایندگان جدیدالورود مجلس و انتخاب مسعود پزشکیان به عنوان نائب رئیس، بار دیگر صحنه سیاست ورزی در تبریز شاهد اتفاق تازه ای بود و اصولگرایان این بار قرائتی جدید از سیاست ورزی خود را با ورژن هویت خواهی به مردم ارائه دادند. در آن روزها کمتر کسی گمان می کرد که در رقابت جناح های سیاسی، پزشکیانِ اصلاح طلب آرای اصولگرایان تبریز و شمال غرب را صرفا به دلیل آذری بودن کسب کند، اما این اتفاق افتاد و رقیب جدی وی در انتخابات نیز بی هیچ واهمه ای از پشت پرده این مسئله پرده برداشت.


24 خردادماه سال گذشته بود که علیرضا بیگی منتخب اصولگرای مردم تبریز تبریز در مجلس در گفتگوی تفصیلی با تبریزبیدار، از یک "لابی" برای یک "اصلاح طلب" برای جلوس وی بر کرسی نائیب رئیسی لاریجانی خبر داد و گفت "ما در جلسه آذربایجانی‌های مجلس که همه نمایندگان مربوطه حضور یافتند، هم قسم شدیم که این کار [انتخاب پزشکیان به نائب رئیسی مجلس] را انجام دهیم. وقتی که جریان اصولگرا حاضر نیست سهمی از مناصب مجلس را به ما بدهد، اگر جریان اصلاح طلب این کار را انجام دهد ما نمایندگان آذری پشت وی قرار می‌گیریم. تعارفی بابت گفتن این مسئله نداریم، اگر جریان اصولگرا این کار را می‌کرد ما حاضر بودیم این پتانسیل را در اختیار آنان قرار دهیم."پیامد این لابی آقای اصولگرا، انتخاب یک اصلاح طلب به نائب رئیسی مجلس و نتیجه آن به تشکیل فراکسیونی موسوم به فراکسیون مناطق ترک نشین منتهی شد که این روزها بنابر گفته محمدحسین فرهنگی، دیگر نماینده اصولگرای تبریز چندان فعال نیست. این پایان کار نبود بلکه آغازی بر یک وزن کشی و تقابل سیاسی این دو منتخب اول مردم تبریز در دور نخست انتخابات مجلس دهم بود که به زودی ازمونولوگ های رسانه ای به دیالوگ های مناظره ای کشیده شده است.علیرضا بیگی از همان آغاز کار خود و در کوران رقابت های انتخاباتی شمشیر انتقادات از جبارزاده و مدیران وی را از رو کشیده بود و در صف آرایی نمایندگان استان، تندترین انتقادات را نثار استانداری می کرد که مورد حمایت پزشکیان بود. پرونده فساد شورای شهر، رکود اقتصادی، آمار بیکاری، قطار تبریز_مشهد، انتقاد از انتصاب جبارزاده به سمت معاونت سیاسی از دیگر اتفاقاتی بود که نظرات این دو نفر را مقابل هم قرار داد تا بالاخره زمینه برای برگزاری یک مناظره آماده شود.

گویی همین سال گذشته نبود که بیگی با افتخار از لابی گری برای نائب رئیسی پزشکیان خبر می داد اما شرایط بالطبع تغییر کرده بود و اینک در دولت دوم اعتدال و انتخاب استانداری که در مشی و روش همان راه جبارزاده را ادامه خواهد داد، وضعیت برای بیگی و پزشکیان تغییر نخواهد کرد؛ پزشکیان نزدیک به دولت می ماند و بیگی همچنان منتقد و دور از دولت.

در این شرایط است که پس از جدال اند لفظی معصومه آقاپور نماینده شبستر با بیگی، کار به اختلاف این دو نفر در جلسه نمایندگان استان با وزیر راه رسید و پزشکیان با تقدیر از عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی، عملکرد چهار ساله دولت در بخش راه در آذربایجان‌شرقی. را بیش از هشت ساله دولت گذشته دانست که این سخن سخت بر استاندار 5 سال از آن 7 سال دولت بسیار گران آمد و بیگی نیز در پاسخ گفت که "چرا جفا می‌کنید آقای پزشکیان، اینها یک دهم بزرگراه شبستر از خودشان عملکرد نشان بدهند، کاری نتواسته‌اند به انجام برسانند.من برای اثبات موضوع شما را به مناظره دعوت می‌کنم"

پس از این اتفاقات گویی قرار است روز شنبه این دو نماینده به دعوت یک تشکل دانشجویی به پای مناظره در حوزه راه و شهرسازی بنشینند، هرچند می دانیم که در این حوزه دو نماینده دیدگاه متفاوت تری نسبت به هم دارند، از یاد نبرده ایم که در جریان استیضاح آخوندی، پزشکیان نامه استیضاح را امضا نکرد و بیگی نیز به سرمنزل استیضاح نائل نشد.

این دو نماینده؛ یکی همراه با دولت و یکی ناهمسو با آن، یکی حامی دولت قبل و دیگری منتقد آن هستند، آنچه اما در این میان مهم است گزارشی است که تک تک این نمایندگان باید از عملکرد خود گزارشی ارائه کنند که چند درصد به چند درصد وعده های انتخاباتی و وظایف نمایندگی خود جامه عمل پوشانده اند. گویی یوم المیزان ارائه عملکرد نمایندگان به مردم فرا رسیده است!

نظرات

مهدی
IR

فقط به یک سوال پاسخ بدید: چطور بیگی ادعا میکنه که من لابی کردم تا پزشکیان نایب رئیس بشه؛ نتونست لابی کنه تا خودش عضو کمیسیون اقتصادی بشه!!! یعنی کسی که نمیتونه خودش رو عضو تأکید میکنم عضو یک کمیسیون بکنه، چه جوری ادعا میکنه که با لابی من فلانی نایب رئیس شد!!!!!

یاعلی
IR

ای کاش بجای اینکه به جان واحزاب یکدیگر بیفتند به فکر استانمان باشند آقایان محترم جوانان بیکارند شرکتها ور شکسته شده اند .مردم عزیزمان شرمنده اهل وعیالشان هستند ،اقای بیگی برای اینها لابی گری کنید تادنیا واخرتتان آباد گردد وگرنه؟؟؟.....