تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۸ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۲۳:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۶۸۳۱۹

اندر احوالات فرهنگ و نمایشگاه کتاب تبریز؛

از غیبت ناشران اصیل تا جولان ناشران تازه کار کنکوری!

چرا سیاسیون و فرهنگ سازان معترض این وضعیت بوجود آمده در عرصه کتابخوانی نیستند و تنها با حضور در غرفه های مطبوعاتی و گرفتن عکس و مصاحبه خود را مبّلغند؟

یادداشت مهمان تبریزبیدار؛ حمید مظاهری راد


فرهنگ کتاب خوانی را که میدانی برابر با فرهنگ هر اقلیمی دانسته اند. در اول داستان می گویم نمایشگاه کتاب تبریز را اگر خوب بنگری فرهنگ کتابخوانی را به کل نابود می کند. اگر گذری و نظری بر نمایشگاه کتاب تبریز در سالیان گذشته داشتی جولانگاه مشاوران خودساخته کنکور و خودنمایی مسئولین سیاسی و بیشتر محل تبلیغ کاندیداهای آینده ی جایگاه های تصمیم گیری شده بود.یقینا وقتی افرادی بی بنیه و غیر صلاحیت دار در یک مکان عمومی و تحت نظر دولت خود را به نام مشاور به مردم و جوانان عرضه می دارند و مجلداتی با نام کتاب تنها بدلیل وجاهت قانونی بخشیدن به این نمایشات مضحک عرضه می گردد، عده ای از آن اعتبار می گیرند.کسانی که برای پول مردم در مکانی عمومی و زمینهایی ملی !!! دندان تیز می کنند و با حمایت بخش دولتی مشروعیت می یابند.


این بخش دولتی است که مبّلغ هدایت پول های مردمی که در معیشت خود مشکل دارند، می شود.اسف ناک ترین بخش ماجرا آنجایی است که فرهنگ در نمایشگاه تبریز به تجارتی پرسود برای واسطه گران کنکوری می شود که به زعم برخی کارشناسی های بعمل آمده چهارمین مورد در میان انواع باصطلاح کسب و کارهای پرسود می باشد.نمی دانم چرا کسی هم اعتراض نمی کند همه راضی اند از این شو اجرا شده و تصمیم سازان هم اعتنایی نمی کنند که باورها و ارزش های این مردم در این نمایشِ مضحک اجرا شده، دستخوش تغییر در جهت منفی می شود.

یقینا عرصه ی علم با حضور نخبگان اندیشه ورز در دهه های گذشته گسترده تر شده و کتاب های مهم، تاثیرگذار و ارزشمندی منتشر شده که متاسفانه بدلایلی که عنوان گردید ردپایی از آنان را نمی توان در نمایشگاه تبریز یافت. دردناک ترین بخش ماجرا آنجایی است که حرفه ی کسب درآمد از کنکور به دست کسانی افتاده که کمترین اطلاعاتی از دروس کنکوری نداشته و دنبال ترفندهایی می گردند تا پول این مردم را از جیب شان درآورند و در این راستا همکاری اداره ی ارشاد، نمایشگاه ها و ناظران دولتی در اعطای بهترین جایگاه و امکانات تبلیغی برایشان مورد سوال است؟ در حالیکه هزاران مدرس مسلط ، خبره و تحصیل کرده در شهرمان بیکارند آیا اتخاذ چنین سیاستی از ناحیه ی سیاستمداران روشی انحرافی برای از بین بردن فرهنگ نیست؟ 

سوال اصلی آن است که چرا منتشران کتب اصیل و پرمحتوا در نمایشگاه تبریز حاضر نمی شوند؟

چرا سیاسیون و فرهنگ سازان معترض این وضعیت بوجود آمده در عرصه کتابخوانی نیستند و تنها با حضور در غرفه های مطبوعاتی و گرفتن عکس و مصاحبه خود را مبّلغند؟

چرا تنهاترین علت مراجعه به نمایشگاه تهیه ی کتب درسی و کنکور شده است؟


نظرات

صادق

دقیقا درست می گید، بی کیفیت ترین نمایشگاه قرن بود