تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سلامت و خانواده , سه شنبه ۹ آبان ۱۳۹۶ ۱۳:۴۹:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۶۸۳۳۳

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز:

مردان بیشتر از زنان دچار سکته‌ی مغزی می‎شوند

قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: مردان بیشتر از زنان دچار سکته‌ی مغزی می‎شوند.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدعلی طاهری اقدم در گفت‎وگو با ایسنا، با بیان این مطلب اظهار کرد: بر اساس بار بیماری آن را به دو نوع واگیر و غیرواگیر دسته بندی می‎کنند که در نوع دوم میزان مرگ و میر بیشتر است که سکته‎ی مغزی نیز از آن جمله به شمار می‎آید. 
  
وی با بیان اینکه سکته‎ی مغزی جزو بیماری‎هایی است که بیشترین میزان ناتوانی جسمی و مرگ و میر را ایجاد می‎کند، افزود: در کشور ما سکته‎ی قلبی و مغزی دومین علت ایجاد ناتوانایی‌های جسمی و مرگ است و سن ابتلا به این بیماری نیز در ایران یک دهه از نرم جهانی پایین‌تر است. 
  
وی عنوان کرد: با توجه به اینکه در کشور ما آمار در جایی ثبت نمی‎شود. از این رو نمی‎توان آمار درستی از وضعیت کشور در این بیماری ارائه داد. ولی طبق آمار جهانی همه ساله 17 میلیون نفر در دنیا دچار سکته‎ی مغزی می‎شوند که شش میلیون نفر و یا یک سوم از آنان می‎میرند. همچنین در هر شش ثانیه یک نفر در آمریکا دچار سکته‎ی مغزی می‎شود. 
  
طاهری اقدم با اشاره به علل زمینه ساز در ابتلا به سکته‎ی مغزی بیان کرد: برخی علل مثل سن، جنس و نژاد در ابتلا به این یبماری از کنترل انسان خارج هستند. اما عواملی مثل تغذیه و سبک زندگی قابل کنترل هستند و می‎توان با رعایت برخی موارد از سکته‎ی مغزی پیشگیری کرد. 
  
وی تاکید کرد: استفاده از غذاهای پرچرب و پرنمک و فست فودها از مهمترین علل زمینه ساز بروز سکته‌ی مغزی به شمار می‎آیند و در اکثر اوقات غذا را نچشیده به آن نمک اضافه می‎کنند. همچنین مصرف دخانیات، سیگار و قلیان نیز امروزه به تفریحات جوانان تبدیل شده و این در حالی است که مصرف قلیان حتی از سیگار نیز مضرتر است. 
  
وی با بیان این که فشار خون بالا از جمله علل اصلی ابتلا به سکته‎ی مغزی است، گفت: فشار خون و قند بالا اگر کنترل نشوند، بسیار خطرناک بوده و شانس فرد برای ابتلا به سکته‎ی مغزی را بیشتر می‌کنند. همچنین چاقی، چربی خون بالا و عدم تحرک نیز از جمله مواردی هستند که در صورت عدم کنترل درصد سکته‎ی مغزی را بالا می‎برند. 
  
قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز با اشاره به انواع سکته‎ی مغزی اظهار کرد: 20 درصد از جریان خون پمپاژ شده توسط قلب به مغز اختصاص دارد و مغز برای زنده ماندن باید گلوکز و اکسیژن دریافت کند و این عمل جز با جریان خون ممکن نیست. اگر به هر دلیلی خون از رگ بیرون بیاید، خونریزی مغزی رخ می‎دهد. 
  
وی افزود: در نوع دوم ممکن است خون از جداره‎های برخی رگ‎ها به بیرون راه پیدا کرده و در رگی جریان پیدا کند که قطر آن از خون کم‎تر است و در این صورت ایجاد لخته در رگ سبب سکته‎ی مغزی خواهد شد که بیش از 80 دصد سکته‎ها از این نوع هستند. 
  
وی با اشاره به اینکه در رساندن بیماری که دچار سکته‎ی مغزی شده است، زمان فاکتور طلایی به شمار می‎آید، بیان کرد: ماده‎ای که برای خوردن لخته‎های خون در بیمار مبتلا به سکته‎ی مغزی استفاده می‎شود، هر چه زودتر به بیمار برسد، به همان میزان شانس زنده ماندن و نجات بیمار بیشتر خواهد شد. 
  
این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به کمپین استروک در تبریز گفت: با توجه به این که افراد بعد از سکته‎ی مغزی کارایی خود در زمینه‎های مختلف را از دست می‎دهند و هزینه‎های ناشی از ان برای خانواده بسیار زیاد است، از سال گذشته اقدام به راه اندازی انجمن حمایت از بیماران سکته‎ی مغزی کردیم تا با حمایت خیران و مردم بار ناشی از این بیماری برای مبتلایان کم رنگ‌تر شود. 
  
وی خاطرنشان کرد: کمپین استروک در نقاط پرتردد شهر و به مناسبت روز جهانی سکته‎ی مغزی به منظور اطلاع رسانی و آگاه سازی مردم در پیشگیری از ابتلا به سکته‎ی مغزی و با حضور دانشجویان پزشکی برپا شده بود که در هفت آبان ماه پایان یافت. اما این کمپین فعالیت خود را به طور مجازی و تحت نام «جرات یا حقیقت» از هشت آبان شروع کرده است و تمامی افراد می‎توانند با استفاده از پیام رسان تلگرام و اینستاگرام به این کمپین پیوسته و اطلاعات لازم را کسب کنند.