تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۶ ۰۰:۲۱:۳۳ شناسه خبر : ۱۰۶۸۳۴۴

درباره تبریز 2018 و مواجهه مستقیم با واقعیت‌های شهری؛

تبریزی که پاره‌پاره و مدرن شده است!

هویت شهری تبریز شرحه شرحه شده؛ گویی سرمای سرد مدرنیزه شدن ظاهری چنان یخ‌هایی را بر پیکر این شهر بر جای گذاشته که تکه‌تکه شدن آن‌ها به‌مثابه گسست کالبدی شهر و دور شدن طبقات اجتماعی از زیست خود است.

سرویس فرهنگی تبریزبیدار

یک لحظه تصور کنید به عنوان گردشگری داخلی و خارجی تحت نام پرطمطراق "تبریز 2018"؛ پایتخت گردشگری کشورهای جهان اسلام چرخ هواپیمایتان زمین این شهر را لمس کرده و اینک چند روزی شما میهمان تبریزی ها خواهید بود.

اولین مقصد شما، اسکان و هتل محل اقامتتان خواهد بود و به دلیل مکان یابی عمده هتل های شهر در غرب شهر، از اتوبان شمالی تبریز یعنی پاسداران راهی میان گذرهای داخلی شهر خواهید شد. در این شرایط اولین مواجهه شما با تبریز 2018، بوی نامطبوع فاضلاب در مسیر میدان آذربایجان خواهد بود که علی رغم اصلاح بخش عمده ای از آن، همچنان مشامتان از آن دل زده خواهد شد.

دومین مواجهه مستقیم و تکان دهنده با تبریز 2018، در اتوبان رقم خواهد خورد و شاهد منظره ای از تبریز خواهید بود که انگاره های پیشینی خود از این شهر مدرن و تاریخی را به پستوی کتابخانه ها و لای پوسترها و مجلات پرطمطراق آژانس های گردشگری و سایت های خبری احاله دهید.بافت های فرسوده، متراکم، آسیب پذیر، بدمنظر و دارای کم ترین امکانات که سکونتگاه یک پنجم شهروندان کم درآمد این شهر است به اندازه ای می تواند بر تصویر ذهنی گردشگر یا مسافر از مقصد اثر بگذارد که تمام سفر او را تحت تاثیر قرار دهد.

اما این پایان راه نیست و گردشگر نیز قرار نیست تنها شاهد مصائب و سختی های شهری باشد، سومین مقصد او گذر از شهرک های مدرن با زیبایی ظاهری و چینش های مرتب هندسی است که قرار است در هتل های مجلل همسایه گردشگران و مسافران باشند. چهارمین مقصد او نیز عمدتا بافت های تاریخی و گردشگر پذیر در مرکز شهر و بازار، موزه ها و خانه های تاریخی است که از پیشنه و هویت تاریخی این شهر خبر می دهد.

اگر شما به جای این گردشگر خارجی بودید چه تصوری از هویت این "شهر اولین ها" می داشتید؛ شهری تاریخی_تجاری، مدرنیزه یا سنت زده؟! شهروندان تبریز به دلیل تکرار روزانه این هویت شهری و کنش متقابل با پیامدهای این واقعیت اجتماعی شاید چندان برایشان ملموس نباشد و از نگاه یک عابر نه ساکن تعینی تر باشد.

حاشیه نشینی تبریزتبریز این روزها حال خوشی ندارد؛ از یک سو در زیر بمباران های خبری تبریز 2018 و بالا رفتن سطح انتظارات شهروندان کمر خم کرده و از سوی دیگر در زیر بی توجهی برخی مسئولین در توسعه شهری، از گود رقابت با شهرهای کشور عقب مانده و همچنان در ظاهر بر آن "اولین" بودن خود در جا می زند.

هویت شهری اش نیز شرحه شرحه شده؛ گویی سرمای سرد مدرنیزه شدن ظاهری چنان یخ هایی را بر پیکر این شهر بر جای گذاشته که تکه تکه شدن آن ها به مثابه گسست کالبدی شهر و دور شدن طبقات اجتماعی از زیست خود است. به این دلیل است که در تبریز 2017، ولیعصر و فروغی آدمی را به یاد سیتی غربی، بازارهای تاریخی و تجاری مرکز شهر به یاد بورگ های عصر بورژوازی و حیدرآباد و سیلاب فرد را به یاد مدینه کشورهای عربی بیندازد.

این افتراق هویت شهری در بخش کالبدی، هویت های اجتماعی و شهروندی متفاوت و عمیق تری را در سبک زیستار شهری سبب شده است که هر کدام تیپ های اجتماعی منحصر به فرد خود را دارند؛ سرمایه داران، کارگران، طبقه متوسط مدرن، متوسط سنتی و مستضعفین شهری از جمله این طبقات هستند که هندسه شهروندان تبریز را تشکیل می دهند و کنش های جالب و قابل توجهی در مقاطع مهمی از قبیل انتخابات دارند که بررسی آن بحث مجزایی می طلبد.

نظرات

حسن

یه بازارچه صنایع دستی بود تو فلکه گلپارک که دارن اون رو هم تعطیل می کنن و به هنرمندان اخطار تخلیه دادن