تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۶ ۰۸:۴۸:۴۵ شناسه خبر : ۱۰۶۸۴۰۱

ساعی:

طرح سوال از رئیس جمهور درباره دریاچه ارومیه منعی ندارد/شخصاً به روحانی درباره رسیدگی به دریاچه ارومیه تذکر دادم

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: بنابه حساسیت موضوع دریاچه ارومیه، نمایندگان دو استان درگیر، راه طرح سوال از رئیس جمهور را پیش گرفته‌اند که هیچ نقدی به کارشان ندارم .

به گزارش تبریز بیدار ، زهرا ساعی در گفت‌وگو با فارس به صحبت‌های اخیر خود با رئیس جمهور در خصوص وضعیت دریاچه ارومیه اشاره و اظهار کرد: در جلسه اخیر معرفی و رای اعتماد دو وزیر نیرو و علوم شخصاً با رئیس جمهور گفت‌وگو کرده و صراحتاً موضوع رسیدگی به دریاچه ارومیه را تذکر دادم تا هر چه سریع‌تر نسبت به این موضوع رسیدگی شود.


وی با اشاره به تنظیم نامه و جمع‌آوری امضا از سوی برخی نمایندگان در خصوص طرح سوال از رئیس جمهور، بیان کرد: بنده این نامه را امضا نکرده و برای این کار نیز دلایلی دارم زیرا در آن نامه قید شده که دولت هیچ‌گونه اقدامی در راستای احیای دریاچه ارومیه انجام نداده در حالیکه در طول چهار سال گذشته سه فاز برای نجات دریاچه تعیین شده که هم اکنون فاز اول به اتمام رسیده و در فاز دوم قرار داریم و خواستار شروع سریع این فاز هستیم.


نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس ادامه داد: البته بنده به اجرای فاز دوم انتقاداتی دارم و این موضوع را شخصاً با رئیس جمهور در میان گذاشته تا هر چه سریع‌تر نسبت به وضعیت بودجه، احیا و سایر موارد رسیدگی سریع اقدام کنند. 


وی با بیان اینکه چند ماهی است مکاتبات و تماس زیادی با آقای نوبخت در رابطه با احیای دریاچه ارومیه دارم، ادامه داد: با توجه به اینکه آقای نوبخت دبیرکل حزب اعتدال نیز هستند، در جلسات مختلف مدام موضوع دریاچه ارومیه را در کنار سایر مسائل استان و حوزه انتخابی گوشزد می‌کنم و اصلاً به این‌گونه نیست که برای نجات دریاچه دست روی دست گذاشته و هیچ‌کاری انجام نمی‌دهیم.


سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس افزود: در جلسه رای اعتماد دو وزیر فرصت را غنیمت شمرده و حضوری از رئیس جمهور درخواست رسیدگی به وضعیت دریاچه را داشتم تا بلکه با یافتن یک راه‌حل منطقی، سریع و راهگشا به نتیجه مطلوب رسید. 


وی با تاکید به اینکه مشکلات کشور و منطقه با تعامل با دولت قابل حل است، تصریح کرد: با روش‌های از قبیل رفتارهای تند و تیز و کارهای احساسی کاری نمی‌توان پیش برد و هدف ما نیز حل مشکل است که برای آن نیز روش‌ها و شیوه‌های مختلفی وجود دارد.


ساعی اضافه کرد: بنابه حساسیت موضوع دریاچه ارومیه برخی راه طرح سوال از رئیس جمهور را پیش گرفته‌اند که هیچ نقدی به کارشان ندارم زیرا معتقدم مطرح کردن مشکلات برای هر فردی گوناگون بوده و با توجه به اهمیت دریاچه و دغدغه اصلی نمایندگان روی این موضوع باعث شده همه نسبت به آن  احساس مسؤولیت بکنند.


وی اذعان داشت: همه باید نسبت به حل مشکل دریاچه ارومیه گوشه‌ای از کار را بگیرند تا بتوان موضوع حیاتی کشور که تبعات آن گریبانگیر کل کشور از لحاظ زیست محیطی خواهد شد را حل کرد.


نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم حساس سازی و توجه به احیای دریاچه ارومیه ابراز کرد: جلب توجهات و هشدارها نسبت به دریاچه ارومیه منجر به حرکت یک‌دست با روش منطقی و اصولی شده و در نهایت حصول نتیجه مناسبی خواهد داشت.


وی با یادآوری گفت‌وگوی خود با رئیس جمهور در صحن علنی مجلس بیان کرد: رئیس جمهور قول رسیدگی به وضعیت دریاچه ارومیه را داده همچنین وعده برگزاری جلسه با نمایندگان و رئیس محیط زیست جهت رسیدگی سریع به حال دریاچه را نیز داد.


سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس با بیان اینکه در موضوع دریاچه نباید امید خود را از دست بدهیم و به هیچ‌وجه این موضوع  به خوش‌بین و یا بدبین بودن نسبت به احیای دریاچه ربطی ندارد، افزود: موضوع دریاچه ارومیه یک معضل زیست محیطی است و شمال‌غرب کشور را تحت‌الشعاع خود قرار داده که حاصل تغییرات شرایط اقلیمی کره زمین و سوءمدیریت‌های دو دهه اخیر در کشور است.


وی ادامه داد: با بررسی‌های اخیر مشاهده کردیم که کشاورزی بی‌رویه، سدهای احداث شده، ساخت میان‌گذر وسط دریاچه، وضعیت کاهش بارش‌ها در منطقه و خشکسالی حاکم در کشور از جمله دلایل و اقدامات غیرکارشناسانه بوده که به دریاچه ارومیه ضربه مهلکی وارد کرده است.


ساعی خاطرنشان کرد: در مشکل دریاچه ارومیه یک دولت یا فرد متهم نیست بلکه نزدیک به ۲۰ سال است که دریاچه تحت سوءمدیریت قرار گرفته است که در دولت تدبیر و امید وقت، زمان و هزینه‌های زیادی جهت نجات دریاچه صرف شده و دولت هر کاری که از دستشان برآمده در این امر انجام داده است.


وی با تاکید به اینکه حال و روز دریاچه مشابه یک بیمار بدحالی است که دولت مدام مسکن و عملیات احیاء روی آن انجام داده، تصریح کرد: با توجه به حالت اورژانسی دریاچه نباید انتظار داشت که یکباره حال وخیم دریاچه ارومیه خوش شود بلکه به صورت مستمر و با برنامه دقیق در طی بازه زمانی وضعیت بهبود خواهد یافت.


نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی متذکر شد: چرا باید در استان آذربایجان‌محصولاتی مانند سیب تولید شود که از جمله محصولات بسیار آب بر هستند در حالیکه می‌توان روش‌های جایگزین کشت محصولات آب بر ارائه کرد که به کمترین آب احتیاج دارد.


وی افزود: البته جایگزینی کشت محصولات کم آب نیز به اقتصاد و معیشت کشاورز تاثیر گذاشته که باید راهی به این منظور نیز اندیشیده شود و در کل موضوع دریاچه ارومیه به یک قضیه پیچیده‌ای تبدیل شده که نیاز به حضور و همت همگانی دارد.


این نماینده مجلس یادآور شد: نمایندگان شمال‌غرب کشور در مجلس به دور از هرگونه سلیقه سیاسی و جناح روی دریاچه ارومیه حساس بوده و همگی تلاش می‌کنند در هر فرصتی این موضوع را گوشزد و یا پیگیر باشند تا بتوان به یک نتیجه مثبت رسید.

نظرات

IR

سلام-نیمی از آب سرشاخه های کارون ودز و کرخه را به زاینده رود منتقل کردند آنهم با چند صد کیلومتر تونل و کانال ولی برای دریاچه ارومیه جز کنفرانس از خارج از حوزه آبریز دریاچه ارومیه آبی نیامده حداقل آب زاب را برسانند دریاچه جانی بگیرد