تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۳۶:۴۲ شناسه خبر : ۱۰۶۸۴۳۰

استاندار آذربایجان شرقی:

تعطیلی ادارات تبریز در روز پنج‌شنبه بررسی شود/ شناسایی عوامل آلودگی هوای کلانشهر تبریز

استاندار آذربایجان شرقی تأکید کرد: در راستای کاهش آلودگی هوای شهر تبریز، پیشنهاد تعطیلی ادارات در روز پنج‌شنبه بررسی شود.

به گزارش تبریز بیدار ، مجید خدابخش در نشست کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر تبریز، با بیان اینکه باید عوامل پدید آورنده آلودگی هوا به صورت علمی شناسایی شود، افزود: در حال حاضر عوامل اصلی آلودگی تا حدودی شناسایی و رفع شده ولی سایر عوامل فرعی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با تأکید بر اینکه برای کاهش آلودگی ناشی از تردد اتوبوس‌ها و تاکسی‌ها باید جلسات خاصی تشکیل شود، اظهار کرد: حدود 2 میلیون نفر در شهر تبریز زندگی می‌کنند و میزان آلایندگی حاصل از این وسائط فرسوده در آینده هزینه‌های گزافی را متوجه جامعه می‌کند بنابراین لازم است از اعتبارات دولتی برای نوسازی ناوگان حمل و نقل عمومی استفاده شود.

خدابخش تاکید کرد: ضروری است پالایشگاه تبریز کل تولید خود را به سمت بنزین یورو 4 سوق دهد تا بدینوسیله قدم موثری در جهت کاهش آلودگی کلانشهر تبریز برداشته شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان شرقی نیز در این جلسه با بیان اینکه مساله کاهش آلودگی هوای کلانشهرهای کشور جزو سیاست های جدی دولت تدبیر و امید است، گفت: پیش از سال 92 وضعیت آلودگی هوای کلانشهر تبریز در روزهای متمادی یکی از دغدغه ها و نگرانی های مردم و مسئولان بود.

رحیم شهرتی فر از جمله دلایل آلودگی هوای تبریز را توزیع سوخت غیراستاندارد بنزین و گازوییل، مصرف سوخت نفت گاز در نیروگاه حرارتی این شهر و تعداد کسیر خودروهایی که در سطح شهر تردد می کردند عنوان کرد و افزود: وارونگی هوا در فصل سرما نیز از دیگر دلایل تشدید کننده این امر بود.

وی ادامه داد: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید اقدامات تاثیرگذاری در این خصوص انجام شده که از جمله آنها می توان به توزیع سوخت یورو چهار در تبریز و عدم استفاده نیروگاه حرارتی تبریز از سوخت نفت گاز اشاره کرد.

شهرتی فر گفت: همچنین در شرکت های پتروشیمی و پالایشگاه تبریز طرح های مختلف و اقدامات بسیار مهمی در راستای حفظ محیط زیست و کاهش آلایندگی در منطقه انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه هم اکنون در وضعیت بهتری از لحاظ آلودگی هوا نسبت به سال 92 قرار داریم، گفت: با شروع فصل سرما از سازمان های دولتی در خواست می کنیم که نسبت به مدیریت سوخت توجه بسیار ویژه ای داشته باشند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی استان و معاون حمل و نقل شهرداری تبریز نیز در این نشست گزارشی از وضعیت هوای شهر تبریز و اقدامات انجام شده در راستای کاهش آلودگی هوا ارائه کردند.

نظرات

جنت
IR

ظاهرا استاندار جدید در مورد تعطیلی ادارات دستور مثبتی را داده اند که امیدوارم ضمن پیگیری برای تعطیلی روز پنجشنبه , قدمهای مثبتی برای کاهش آلودگی شهر تبریز بردارند