تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ۰۰:۲۴:۳۶ شناسه خبر : ۱۰۶۸۴۵۳

نگاهی گذرا به کارنامه عملکردی منطقه آزاد ارس در یک دهه اخیر؛

نماگرها از رشد اقتصادی منطقه آزاد ارس خبر می‌دهند؛ جای خالی ارس در سیاست‌گذاری «تبریز 2018»!

با نگاهی به نماگرهای اقتصادی در طول یک دهه و نیم دهه اخیر از فعالیت صنعتی‌ترین منطقه آزاد کشور می‌بینیم که علی‌رغم برخی حواشی و انتقادات سیاسی نسبت به عملکرد این سازمان در رابطه با صادرات و نرخ کم سرمایه‌گذاری، منطقه آزاد ارس، عملکرد قابل قبولی داشته است.

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛

در سال‌های اخیر و پس از تحریم‌های گسترده کشورهای بیگانه علیه ایران و کاهش صادرات خارجی خصوصاً صادرات نفت و تولیدات داخلی، شرایط سختی را بر اقتصاد کشور تحمیل شد. اما درحالی‌که نزدیک دوسال از امضای برجام و در شرایطی که برخی از شرکت‌های بزرگ جهان ازسرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران تا حدودی بیمناک هستند، برخی ازبخش‌های اقتصادی کشورمان به خوبی توانسته‌اند در موضوع اشتغال و توسعه اقتصادی قدم‌های مثبتی را بردارند.


تاریخ تأسیس مناطق آزاد تجاری در جهان به سال‌های بعد از پایان جنگ جهانی دوم یعنی 1324 و استقلال و تلاش شمار زیادی از کشورهای جهان برای رونق اقتصادی خود به‌خصوص در دوران بعد از جنگ بازمی‌گردد. در ایران برخلاف این رویه تاریخ تأسیس نخستین منطقه آزاد در بندرعباس در جنوب ایران و سواحل خلیج‌فارس باهدفمرکزیت واردات و صادرات کالا توسط دولت به سال 1336 بازمی‌گردد.

اکنون باگذشت 38 سال از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران مناطق آزاد تجاری به 7 مورد شامل کیش، قشم، چابهار، ارس، انزلی، اروند و ماکو و شماری مناطق ویژه اقتصادی در پهنه جغرافیایی سراسر ایرانافزایش‌یافته است.

اصولاً
 مناطق آزاد در ایران با اهداف کلان و راهبردی چون بهبود محیطکسب‌وکار حاکم بر مناطق از طریق ارتقای شفافیت، پیشگیری و مقابله با فساد و بهبود فرایندها، تلاش برای تقویت رقابت‌پذیری و واگذاری عادلانه و رقابتی فرصت‌ها به عموم و اجرای طرح‌های جامع توسعه مناطق و تدوین و اجرای برنامه‌های عملیاتی آنها در شرق، غرب، شمال و جنوب ایران راه‌اندازی شده و با گذشته چند سال از این اقدام هنوز همه اهداف موردنظر در این مناطق حاصل نشده است.

جای خالی «تبریز 2018» در منطقه آزاد ارس!
در این میان البته می‌توان منطقه آزاد ارس را به دلیل پتانسیل‌هایموجود و قابلیت‌های ویژه یکی از موفق‌ترین منطقه‌های این مناطق آزاد دانست. این منطقه در سال 82 با وسعت 51 هزار هکتاری و در فاصله ۱۳۷ کیلومتری شهر تبریز تأسیس شد و شامل ۷ بخش گسسته از هم مناطق آزاد به مرکزیت شهر جلفا است.

تقویت هم پیوندی اقتصادهای ملی و بین‌المللی با اولویت قفقاز جنوبی،تبدیل‌شدن به یک قطب علمی در سطح بین‌المللی و جذبسرمایه‌گذاری داخلی و خارجی ازجمله مأموریت های مهم این منطقه است.

با نگاهی به نماگرهای اقتصادی در طول یک دهه و نیم دهه اخیر از فعالیت صنعتی‌ترین منطقه آزاد کشور می‌بینیم که علی رغم برخی حواشی و انتقادات سیاسی نسبت به عملکرد این سازمان در رابطه با صادرات و نرخ کم سرمایه‌گذاری، این منطقه عملکرد قابل قبولی داشته است.

هرچند
 در کنار این آمار می‌توان به نقش مهم و سازنده این منطقه در توریسم تبریز 2018 اشاره کرد که با تدوین الگوی مناسب برای محور گردشگری می‌توان از ظرفیت‌های این منطقه در این راستا استفاده بهینه کرد؛ نقشی که این روزها احساس می شود در سیاست گذاری برای تبریز 2018 کمرنگ بوده و کمتر احساس می شود.

منطقه آزاد ارس

منطقه آزاد ارس

منطقه آزاد ارس

منطقه آزاد ارس