تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۶ ۲۳:۵۴:۲۵ شناسه خبر : ۱۰۶۸۴۷۸

طراح موزاییک سنگ‌های پارک مفاخر آذربایجان در گفت‌وگو با تبریزبیدار:

پارک مفاخر آذربایجان، هویت فرهنگی شهر است/ وضعیت فعلی پارک به مراتب بدتر از گذشته است

طراح و مبدع موزاییک سنگ‌های پارک مفاخر آذربایجان می گوید که وضعیت فعلی پارک مفاخر به مراتب بدتر از گذشته است و صرفاً به تمیز کردن شیشه‌ تابلوها، رنگ‌کاری ستون‌های بتنی با رنگ‌های آبی، سبز، صورتی به‌وسیله پمپ و کلیشه اکتفا کرده‌اند.

به گزارش تبریزبیدار ، در یک ماه گذشته بار دیگر پارک مفاخر آذربایجان و حواشی پیرامون تخریب و از بین رفتن تعدادی از تابلو موزاییک‌های موجود در این پارک، بار دیگر به یکی از موضوعات مهم فرهنگی شهر تبریز تبدیل‌شده است.

ماجرا ازاین‌قرار بود که پس از حدود ۵ سال از ساخت و رونمایی از تابلو سنگ های ۶۵ نفر از مفاخر آذربایجان و حواشی اختلاف اداره کل اوقاف استان و شهرداری تبریز بر سر زمین محل، اخباری نگران‌کننده از وضعیت نگهداری این تندیس‌ها به گوش رسید.

پس‌ازآن بود که حجت‌الاسلام سید محمدعلی آل‌هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان در خطبه‌های نماز جمعه ۲۱ مهرماه، با اشاره به تخریب برخی تابلوها و تندیس‌ها در پارک مفاخر تبریز، گفت: پس از تخریب، تابلوها از بین رفته و بنده از شهرداری منطقه مربوطه می‌خواهم در اسرع وقت نسبت به مرمت تندیس‌های مفاخر اقدام کرده و بنده هفته بعد گزارش اقدام آنان را در نماز جمعه به اطلاع مردم خواهم رساند.(لینک خبر)

این اظهارات امام‌جمعه تبریز سبب شد تا تبریزبیدار در گزارشی مبسوط، به بررسی احداث این مجموعه و اختلافات میان اوقاف و شهرداری پرداخت (لینک گزارش) و به دنبال آن حجت‌الاسلام آل هاشم به همراه شهردار منتخب تبریز از از نحوه ساماندهی و ترمیم پارک موزه مفاخر آذربایجان بازدید کردند.

اما چهارشنبه هفته گذشته، رسول موسایی، شهردار منطقه ۲ تبریز از مراحل پایانی عملیات ساماندهی پارک مفاخر آذربایجان از سوی شهرداری این منطقه، با انجام ترمیم محوطه آن خبر داد (لینک خبر)

برای بررسی جوانب این مسئله و انعکاس نظرات اهل فرهنگ و هنر دراین‌باره، به سراغ طراح و مبدع موزاییک سنگ‌های پارک مفاخر رفتیم.


پارک مفاخر آرذبایجان


 شناسنامه این موزاییک سنگ‌ها به سرقت رفته است

صابر بقال اصغری در گفت‌وگو با خبرنگار تبریزبیدار، با اشاره به اینکه این۶۵ تابلو موزاییک سنگ از ۵ سال پیش در محل پارک مفاخر نصب‌شده‌اند، اظهار داشت: از زمانی که سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تبریز ساختمان مستقر در پارک مفاخر را به اداره اوقاف تحویل داد، هیچ اقدامی در راستای نگهداری و حفاظت از این آثار همچون نصب دوربین، استقرار نگهبان و … انجام‌نشده است.


وی افزود: متأسفانه شناسنامه این موزاییک سنگ‌ها به سرقت رفته و گردوخاک فروانی به داخل این تابلوها نفوذ کرده بود که پس از انتقال اعتراضات برخی از دوستان و شهروندان هنردوست نسبت به تخریب این تابلو سنگ ها، این موضوع را با شهرداری تبریز در میان گذاشتم.


از نظرات متخصصین و هنرمندان برای اصلاح و طراحی و نورپردازی استفاده نشد

طراح و مبدع موزاییک سنگ‌های پارک مفاخر، خاطرنشان کرد: اما شهرداری تبریز اعلام کرد که این مکان در اختیار اداره اوقاف قرار دارد اوقاف نیز در پاسخ استدلال کرد که ساختمان این پارک در اختیار این اداره است و رسیدگی به وضعیت محوطه پارک مفاخر در حوزه وظایف شهرداری تبریز است.


استاد اصفر بقال تبریزیوی ادامه داد: پس از اطلاع حجت‌الاسلام آل هاشم، نماینده ولی‌فقیه در استان از این اتفاق که در خطبه‌های نماز جمعه از شهرداری رسیدگی به وضعیت تابلوهای موزاییک سنگ مفاخر را درخواست کردند که ۳ روز بعد و در جریان بازدید ایشان از وضعیت پارک مفاخر، متأسفانهشهرداری از بنده برای حضور در این بازدید دعوت نکردند.


بقال اصغری یادآور شد: دوست داشتم افراد متخصص و صاحب‌نظر و هنرمندان برای اصلاح و طراحی و نورپردازی این مجموعه نظرات خود را ارائه داده و از آنها برای مشورت کمک گرفته می‌شد که بعداً مشاهده کردم که این اتفاق نیفتاده است.


پارک مفاخر آذربایجان


وضعیت فعلی پارک مفاخر به مراتب بدتر از گذشته است

طراح و مبدع موزاییک سنگ‌های پارک مفاخر، با اشاره به خبر شهردار منطقه دو تبریز مبنی بر مراحل پایانی عملیات ساماندهی پارک مفاخر، خاطرنشان کرد: پس از انتشار این گفتگو، با خوشحالی به این پارک مراجعه کردم اما در کمال تأسف مشاهده کردم که وضعیت فعلی پارک مفاخر به مراتب بدتر از گذشته است و صرفاً به تمیز کردن شیشه‌ تابلوها، رنگ‌کاری ستون‌های بتنی با رنگ‌های آبی، سبز، صورتی به‌وسیله پمپ و کلیشه اکتفا کرده‌اند.


وی افزود: این پارک، پارک مفاخر است نه پارک کودکان که این‌گونه رنگ‌آمیزی شده و نیازی بدین رنگ‌کاری‌ها برخلاف رنگ طبیعی سنگ‌ها نبود و متأسفانه به‌جای الصاق سنگ اسپیراخون شکسته و افتاده شده در کنار تابلو سنگ ها، آن‌ها به‌وسیله سیمان ترمیم‌شده‌اند.

پارک مفاخر، هویت فرهنگی شهر است

بقال اصغری، با تأکید بر اینکه این پارک هویت فرهنگی شهر است، گفت: بنده به‌کارهایی که برای شهر تبریز انجام می‌دهم، تعصب‌دارم و در روزهای اخیر برخی از دوستان نیز به بنده اعتراض کرده‌اند که‌ ای کاش این مسئله را مطرح نمی‌کردی! چراکه به‌جای اصلاح و ترمیم قاب و سنگ‌های کنده‌شده تصاویر مفاخر، بتون‌ها رنگ‌شده‌اند!


وی یادآور شد: بیوگرافی ۳۷ عدد از تابلو سنگ های این پارک دیگر وجود ندارد و مابقی نیز بر اثر تابش نور خورشید و اثرات و باد و باران کم‌رنگ شده است.


امیدواری برای انتقال ۴۵ اثر هنری پاساژ جواهر به پارک مفاخر

طراح موزاییک سنگ‌های پارک مفاخر، با اشاره به اینکه شهردار اسبق تبریز از اضافه شدن ۴۵ اثر دیگر به این ۶۵ تابلوسنگ نصب‌شده در پارک خبر داده بود، ابراز داشت: ما برای این پارک ۴۵ اثر دیگر را تهیه‌کردهبودیم و امیدواریم آقای شهردار دستور انتقال ۴۵ اثر هنری نصب‌شده در پاساژ جواهر را به پارک مفاخر را صادر کند.


وی ادامه داد: خوشبختانه آقای شهین باهر پیش از انتخاب به‌عنوان شهردار به‌صورت جدی پیگیر این مسئله بوده و در ملاقات حضوری با ایشان، با ساماندهی وضعیت پارک مفاخر و انتقال این ۴۵ تابلوسنگ هابه این پارک موافقت کرده است اما بنده احساس می‌کنم در رده‌های میانی و اجرایی چندان دقتی در انجام بهینه این کار به خرج داده نمی‌شود.


بقال اصغری در پایان با تشکر از امام‌جمعه محبوب و هنردوست تبریز بابت پیگیری ایشان در این رابطه تشکر کرده و ابراز و از شهردار تبریز، دستور تشکیل کارگروه تخصصی برای ساماندهی آثار موجود در این پارک را خواستار شد.

نظرات

محدث
IR

در سال ٨٤ زمان شهرداري منطقه ٢ بنده اين پارك احداث شد بله الان وضع نامناسب دارد گاه و بيگاه با حسرت به ديدار همان اثرات مي روم