تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۷ آبان ۱۳۹۶ ۱۴:۰۶:۰۳ شناسه خبر : ۱۰۶۸۴۹۴

مصباح الهدی یعنی چه؟!

اربعین عَلَم بیداری است

دشمن به بهانه حذف حسین(ع) او و خاندانش را به فجیع ترین شکل ممکن به شهادت رساند اما امروزه نام و آوازه حسین(ع) در هر کوی و برزن جاری است

یادداشت میهمان تبریزبیدار؛ غلامرضا سیفی


اربعین تجلی وعده ی پیامبر مکرم اسلام(ص) است؛ فرمود؛" إنَّ لِقَتْلِ الْحُسَیْنِ حَرَارَةٌ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ لَنْ تَبْرُدَ أَبَداً(مستدرک الوسائل، ج 10ص 318)شهادت امام حسین علیه السلام در دل‌های مومنین حرارتی ایجاد می‌کند که هرگز خاموش نخواهد شد. "

امام(ع) ابتدای قیام در یک جمله فرجام خویش و همراهان و خویشاوندانش را بیان می کنند و به بنی هاشم می نویسند؛ "بسم الله الرحمن الرحيم. از حسين بن علي به بني هاشم: اما بعد،هر کس به ما بپيوندد، با من به شهادت مي رسد و هر كس به ما نپيوندد، به پيروزي نخواهد رسيد. والسلام"

یوم عاشورا سیدالشهدا(ع) جام شهادت سرکشیدند و آنها که نیامدند و معیت امام را به هر دلیل قبول نکردند، زنده ماندند. لیکن مسئله اینجاست که امروز، حیات با کیست و فتح و نصرت از آن کیست؟!

دشمنت کشت ولی نور تو خاموش نشد
آری آن جلوه که فانی نشود نور خداست

دشمن به بهانه حذف حسین(ع) او و خاندانش را به فجیع ترین شکل ممکن به شهادت رساند اما امروزه نام و آوازه حسین(ع) در هر کوی و برزن جاری است؛ بقول مرحوم صافی:

او قَدَر عشقیده سَن طی مراحل ایلدون
که دالونجا گلن عاشقلری کامل ایلدون
او مبارک آدیوی زیب محافل ایلدون
بیر حسین آدیدی، بیر کون و مکان قارداش اویان

اربعین عَلم بیداری است. اربعین ظرفیتی است برای رشد فکری مستضعفینِ معرفتی و اعتقادی. اربعین انذار و بیداری فطرتهاست. حسین (ع)، هم مصباح الهدی ست و هم سفینه النجاه . در بعضی از تعابیر آمده، عرب بادیه نشین به نوری که در بالای تپه ای تلالو میکند تا مردم در ظلمت و تاریکیِ شب راه گم نکنند "مصباح الهدی" می گویند. به قول حافظ "شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل" و برای حسین(ع) و چله شهادتش چه تعبیری بالاتر از این؟! در ظلماتِ جهل دنیا، حسین، مصباح الهدای بشریت است. امروز بشر بیش از هر زمان دیگری به این چراغ هدایت نیازمند است.

یزدیانِ دیروز و امروز و فردا، همتشان مصروف از بین بردن سیره ی حسینی است اما به تعبیر فواد کرمانی؛


آن حسینی را که دشمن کشت پیش چشم دوست
چشم دشمن کور اینک عالمی مجذوب اوست