تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ ۱۰:۲۴:۳۹ شناسه خبر : ۱۰۶۸۵۳۸

گزارش جلسه امروز شورای شهر تبریز؛

وعده هایی برای حاشیه نشین ها، مقبره الشعرا و مترو/ حاشیه های حضور صومی برای دفاع از هبه ی رد شده!/ اعطای نشان تبریز بدون اطلاع شورا و شهردار!

جلسه شورای شهر تبریز با حاشیه جالب قرائت قرآن توسط تقی پور عضو شورای شهر آغاز و شهین باهر برای اولین بار به عنوان شهردار تبریز در این جلسه حاضر شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه امروز شورای شهر تبریز با 10 دقیقه تاخیر و با غیبت علی آجودان زاده و محرم محمدزاده که در کربلای معلی حضور دارند، آغاز شد.

برای اولین بار در شورای پنجم، عبدالله تقی پور تلاوت آیات ابتدایی جلسه امروز را بر عهده داشت.

شکور اکبرنژاد در ابتدای جلسه ضمن عرض تسلیت  شهادت شهید مدافع حرم شهید وحید فرهنگی به فوت یکی از پاکبانان شهرداری اشاره کرد و گفت: متاسفانه یکی از پاکبانان عزیز در تصادف فوت کرده است و امیدوارم شهردار تبریز دستور اقدامات لازم را دربارهررسیدگی به این مسئله و خصوصا در بحث هبه مبذول دارد.

وی ادامه داد: روز بزرگداشت علامه محمدحسین طباطبایی، اندیشمند و مفسر قرآن را نیز گرامی می داریم و همچنین یاد شهدا و ایثارگران عملیات سوسنگرد را در سالگرد این عملیات گرامی می داریم.

وی افزود: همچنین حضور آقای شهین باهر به عنوان شهردار را در اولین جلسه شورا. خود را گرامی میداریم و امیدوارم 4 سال بعد کارنامه ای موفق از ایشان را شاهد باشیم.

شهین باهر در ابتدای جلسه با اشاره به اینکه به عنوان خدمتگذار به مردم و نفر چهاردهم منتخبین شورای شهر از اعضای شورا بابت این حسن نظر و اعتماد اعضا تشکر می کنم، گفت: ملاک برای ما رضایت خداوند و مردم است و انشاالله سعی خواهیم کرد با تمام توان آیتم های موجود در برنامه خود را رعایت کنم. از امام جمعه فرهیخته تبریز، استاندار آذربایجان شرقی، مدیرکل دادگستری و دیگر عزیزانی که در در این مدت از بنده حمایت کرده اند تشکر می کنم. قصد داشتم در اولین جلسه حصور خود در شورا از وضعیت فعلی شهرداری گزارشی را ارائه کنم اما به دلیل زمان کم جلسه، این بحث را به جلسه بعدی محول می کنم و در امروز از برنامه های فعلی خود صحبت می کنم.

وی ادامه داد: بحث انسان محوری، رعایت عدالت شهری، توزیع متناسب خدمات در مناطق شهری، جلب اعتماد مردمی از اهداف ماست و تا زمانی که اعتماد مردمی را جلب نکنیم به تحکیم مشارکت های اجتماعی نخواهیم رسید، مدنظر قراردادن خواسته های مردم برای ما اصل است و برای تحقق این مسئله از اتاق های فکر استفاده خواهیم کرد.

شهردار تبریز تصریح کرد: در حوزه درآمدی طرح هایی را کلید زده ایم  اما  متاسفانه شهر تبریز ممیزی کاملی ندارد و کار پایه ای در این رابطه انجام نشده است. از سوی دیگر سعی میکنیم روی درآمدهای پایدار در همه بخش ها تلاش کرده و 15000 پرونده بلاتکلیف ماده صد را تعیین تکلیف کنیم.باید به صورت جدی روی موضوع مدیریت هزینه و اقتصاد مقاومتی مطروحه از سوی مقام معظم رهبری تاکید کنیم و در حوزه جذب سرمایه گذاری های خارجی اولویت ما تبریزی های مقیم خارج از کشور باشد و ایجاد شفافیت سازی عملکرد شهرداری از جمله اهداف ما برای افزایش مشارکت و اعتماد مردمی است.

وی تاکید کرد: بخش تراکم فروشی در شهر را جمع کرده که با این کار بخش عمده ای از فساد احتمالی برطرف خواهد شد. درباره ساماندهی بافت های حاشیه نشین و فرسوده تبریز تلاش می کنیم در 3 لایه این مسئله را ساماندهی کنیم و باید در لایه اول تملک، در لایه دوم ساخت درجا و در لایه سوم با مسیرگشایی و خدمات عمومی این بافت ها را توانمندسازی کنیم و در سال 97 به حاشیه نشینی و بافت فرسوده توجه ویژه ای خواهیم کرد.درباره مازاد نیروی انسانی، به هیچ عنوان پرسنل شهرداری اخراج نخواهند شد، مگر افرادی که خودشان کار نکنند و با ایجاد دو منطقه حریم و موضوعات فرهنگی شهر، بخشی از پرسنل در این بخش ها به کار گرفته خواهند شد. مبنای تغییرات ما براساس شایسته سالاری و مدیرسازی است

شهین باهر  گفت: درباره تبریز 2018 تلاش خواهیم کرد به نحو احسنت اقدام کرده و تنها شهرداری مسئولیتی درباره تبریز 2018 برعهده نداشته،بلکه سایر دستگاه ها نیز وظایف مشخصی دارند، دیده می شود که مردم بخشی از وظایف دستگاه های دیگر همچون دریاچه ارومیه، اشتغال و همین تبریز 2018 را از شهرداری تبریز انتظار دارند در حالی که این مساله درست نیست. 


وی افزود: اولویت پروژه های ما مرکز همایش های بین المللی، میدان آذربایجان و مقبره الشعرا است و امیدوارم پروژه مقبره الشعرا تا پایان سال 96 آماده بهره برداری باشد و بنده از استاندار خواهش کردم مسیرهای گردشگری مشخصی برای ما تعیین و اعلام کنند تا با جداره سازی این مسیرها نسبت به آمادگی برای تبریز 2018 اقدام کنیم.امیدواریم کف سازی بازار تبریز، ایجاد غذاخوری های سنتی، ایجاد فضای گردشگری در ربع رشیدی، دوکمال و برج خلعت پوشان تا پایان سال 96 آماده سازی شود. از جمله مسئولیت هایی برعهده شهرداری تبریز گذاشته شده تبلیغات تبریز 2018 در داخل کشور و خارج است و این موضوع را پیگیر هستیم.

شهین باهر تاکید کرد: توسعه فضای سبز و ایجاد نشاط اجتماعی از جمله اهداف ماست تا با تبدیل کاربری های فضای سبز به پارک های، یک الگوی معماری برای این شهر تعریف کنیم و ناهنجاری های سیمای شهری تیپ معماری تعریف کنیم.اولویت پروژه های ما مرکز همایش های بین المللی، میدان آذربایجان و مقبره الشعرا است و مهم ترین پروژه های عمرانی شهر تبریز پروژه مترو این شهر است که تلاش می کنیم تا پایان سال 97 خط یک مترو را به اتمام برسانیم و خط دو مترو را نیز تا پایان 1400 به اتمام برسانیم.

وی در پایان گفت: تلاش می کنیم وضعیت پارک بزرگ، میدان صاحب الامر، تعیین تکلیف پادگان و زندان درون شهر تبریز، احداث شهرک سلامت و ساماندهی میدان ساعت و استقرار ساختمان شورای شهر در ساختمان سازمان ثبت احوال از اهداف جدی ماست.


صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز  وارد جلسه شد.

در ادامه جلسه صومی لایحه تهاتری با شهرداری تبریز را مطرح کرد که پس از اعلام لایحه توسط وی، عبدالله تقی پور گفت:  تصور می کردم حضور آقای دکتر صومی در جلسه امروز مرتبط با مشکلات بهداشتی و درمانی شهر تبریز است، وضعیت اسفناک بهداشت و سلامت، سونامی سرطان در این شهر و اقدامات شهرداری در این حوزه و عدم حضور به موقع اورژانس در حوادث، گله مندی های ما در حوزه درمان است و می خواهیم ببینیم راهکارهای مدیریت بهداشت در این حوزه چیست فلذا  مسائلی از قبیل هبه موضوعاتی هستند که در کمیسیون های تخصصی بررسی می شود.

دبیری نیز ابراز داشت که تلاش ما در دوره های گذشته تعامل مناسب با دانشگاه علوم پزشکی است که این مسئله در ادوار مختلف حضور داشته و این اقدام دانشگاه در جهت ارتقای وضعیت سلامت شهری است.

بهشتی نیز با تاکید بر اینکه حضور ذی نفع در دفاع از لایحه در جلسه شورا اشکال قانونی دارد و این اشکال به هیئت رئیسه بر می گردد، گفت: متولی اصلی بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی است و ایجاد سارمانهای موازی با آن صحیح نیست.

صومی نیز تصریح کرد که برای اولین بار برای 410 هزار حاشیه نشین شهری پرونده سلامت تشکیل داد و طرح موضوعاتی از قبیل سونامی سلامت چه معنی دارد؟ درباره اورژانس 115 ما براساس شاخص های بین المللی و مسافت سنجی سامانه 115 ما کافی است و با این ترافیک این موضوع امکان پذیر نیست.

بابایی اقدم نیز با تشکر از اقدامات درباره وضعیت سلامت تبریز گفت: سفر کربلا راهپیمایی بزرگ شیعیان است که علاوه بر بعد معنوی می توانیم شهر تبریز را معرفی کنیم. 350 میلیون تومان کل هزینه موکب جنت الحسین(ع) و شرکت واحد است و آورده آن بسیار زیاد است و اما و اگر تراشی برای کمک به سفر اربعین جای سوال دارد؟!


سونیا اندیش درباره حواشی اهدای هدیه به عیسی کلانتری ریئس سابق ستاد احیا دریاچه ارومیه و رئیس سازمان محیط زیست  از سوی وی، گفت: متاسفانه در این باره شانتاژ رسانه ای صورت گرفته و نباید به صورت مغرضانه تشنج و فضاسازی کنیم.این یک خطای گفتاری و کلامی مجری بود است که یک نشان به وی اعطا شده است نبود، بلکه یادبودی از شهر تبریز برای تنها فرد آذربایجانی در دولت و فعال در محیط زیست بوده است. خواهش می کنم به جای پاک کردن صورت مسئله کار کارشناسی کنیم. اینکه تصور کنیم افرادی صرفا از کارهای ما تعریف کند، خلاف توسعه است.

فرج قلیزاده هم درباره مدیریت شهرداری در دوره شهین باهر خاطرنشان کرد: کلیه قراردادهای خود را برای شفاف سازی در سایت شهرداری قرار دهید و تشریفات را ترک کرده و از مدیران شایسته و سلیم النفس استفاده کنید.

در ادامه جلسه تصمیم گیری در خصوص تفویض اختیارات شهردار، تصمیم گیری شد. که تا پایان ارائه مواد جدید لایحه اختیارات شهردار همان اختیارات سرپرست پیشین حفظ شد.

به دلیل برگزاری مراسم تشییع پیکر مطهر شهید وحید فرهنگی، اکبرنژاد اصرار داشت که جلسه زودتر به پایان برسد و به همین دلیل، مسعودی ریحان با اشاره به اظهارنظر اندیش درباره اعطای هدیه به عیسی کلانتری از سوی وی، گفت: چون خانم اندیش اینمسئله را مطرح کرد ما نیز مطرح کرده و از آقای قلیزاده و فرهودی نیا این سوال حقوقی را می پرسیم که آیا اهدای نشان یک شهر به تصویب شورای شهر نیاز داشته و انجام آن باید توسط شهردار انجام شود یا نه؟آقای کلانتری چه گلی بر سر تبریز زده که نشان شهر تبریز به وی داده شود و همه فعالان محیط زیست از وی انتقاد کرده اند و این چه معنی دارد کسی که علیه شهر و شهرداری تبریز سخنرانی کرده است، نشان داده شود.


اندیش نیز در پاسخ به مسعودی ریحان گفت که گویا دقایقی که من در این باره توضیح دادم در این فضا نبوده و یا علاقه ای به شنیدن سخنانم نداشتید.این هدیه بشقابی منقش به یادبودی از محل های تاریخی تبریز و مقبره الشعرا بوده نه نشان تبریز؛ چراکه نشان تبریز یک مدال است. شعار برای دریاچه ارومیه رای آور است و باید از این شعارها دست برداریم و خواهش میکنم متخصصین امر درباره پمپاژ آب به عینالی اظهارنظر کنند.

در ادامه جلسه بیمقدار نماینده تبریز در مجلس برای دقایقی از تبریز 2018 و عدم توجه به زیرساخت ها انتقاد کرد.

این جلسه در نهایت به دلیل حضور اعضا در مراسم تشییع پیکر شهید فرهنگی به پایان رسید.