تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ ۲۲:۱۷:۲۰ شناسه خبر : ۱۰۶۸۵۹۰

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی خبر داد

کشف یک هزار و 223 کیلوگرم مواد مخدر در 7 ماه امسال/ دستگیری 12 هزار قاچاقچی،توزیع کننده و مصرف کننده مواد مخدر در استان

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، از دستگیری 12 هزار و 32 نفر قاچاق چی، حمل کننده، توزیع کننده و مصرف کننده مواد مخدر در هفت ماهه سال جاری خبر داد.

به گزارش تبریزبیدار،  سردار محمدعلی نصرتی ظهر امروز در ششمین جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی ضمن تسلیت ایام رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و شهادت امام رضا (ع)، جانباختن شماری از هموطنان در زلزله اخیر مناطق غرب کشور تسلیت گفت و در دادامه به ارائه گزارشی از عملکرد دستگاه های مسئول عضو شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان در هفت ماهه سال جاری پرداخت و اظهار کرد: در این مدت یک هزار و 223 کیلوگرم انواع مواد مخدر کشف شده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته 17 درصد رشد داشته است.


وی از دستگیری 12 هزار و 32 نفر قاچاق چی، حمل کننده، توزیع کننده و مصرف کننده مواد مخدر در هفت ماهه سال جاری خبر داد و افزود: 9 هزار و 101 نفر از این تعداد معتاد هستند و 19 باند قاچاق تهیه و توزیع کننده مواد مخدر نیز منهدم شده است.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، با اشاره به کشف و متلاشی شدن دو کارگاه تولید مواد مخدر صنعتی و نیمه صنعتی در مراغه و تبریز گفت: علاوه بر آن 578 نقطه آلوده به مواد مخدر نیز توسط نیروی انتظامی در استان پاکسازی شده است.


وی سرکشی به مناطق آلوده و پاتوق های تجمع معتادین را از دیگر اقدامات شورای مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی اعلام کرد و افزود: هدف اصلی ما تداوم حفظ پاکی استان از وجود معتادین متجاهر می باشد.


نصرتی، با اشاره به کشف 32 کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان هشترود گفت: دو نفر نیز در این ارتباط دستگیر شده اند.


وی همچنین از کشف 160 کیلوگرم ماده مخدر گل در شهرستان مراغه خبر داد و افزود: علاوه بر آن در این هفت ماهه، 32 کیلوگرم ماده مخدر تریاک در شهرستان بستان آباد، 35 کیلوگرم مواد مخدر تریاک و حشیش در شهرستان بناب کشف و مهندم شده است.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر آذربایجان شرقی، با اشاره به پذیرش 51 هزار و 137 نفر معتاد در استان گفت: 97 درصد از این معتادین آقا و سه درصد نیز زنان هستند.


وی از پذیرش یک هزار و 463 نفر در مرکز ترک اعتیاد ماده 16 استان طی هفت ماه گذشته خبر داد و افزود: 48 نفر از معتادین استان در هفت ماهه سال جاری فوت شده اند که دو نفر از آنها زن بودند که آمار فوتی ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته 29 درصد کاهش یافته است.


دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان با اشاره به اجرای طرح ساماندهی حمایت از خانواده های نیازمند معدومین و زندانیای دارای محکومیت طویل مدت جرایم مواد مخدر گفت: با توجه به اینکه آسیب های بسیاری این خانواده ها را تهدید می کند، لذا وزیر کشور این طرح را به سازمان ها ابلاغ کرده تا پس از شناسایی این خانواده ها در جهت حمایت از آنها اقدام شود و بنده پیشنهاد می کنم کارگروهی برای این منظور در استان تشکیل شود تا سازمانهای متولی پس از آنالیز این خانواده، در راستای حمایت از آنها حرکت کنند.


وی در پایان با تاکید بر لزوم توجه به پاکسازی روستاهای آلوده به مواد مخدر، با اشاره به آلودگی یکی از روستاهای شهرستان مراغه به مواد مخدر و گزارش آن به مقام معظم رهبری گفت:دستوراتی در این خصوص به نیروی انتظامی کشور ابلاغ شده و اما باید به اقدامات فرهنگی در این روستاها توجه بیشتری شود.