تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۴۷:۰۰ شناسه خبر : ۱۰۶۸۶۱۳

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:

وحدت حوزه و دانشگاه وحدت شکلی نیست/ مراکز علمی برای رفع نیازهای اجتماعی همگام باشند

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی گفت : در نظام اسلامى، علم و دین همگام حرکت می کنند و این یعنی وحدت حوزه و دانشگاه وحدت شکلی نیست و مراکز علمی و تربیتی برای رفع نیازهای اجتماعی باید حرکتی واحد دارند.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد علی آل هاشم در نشست با روسای دانشگاه ها و مسئولان حوزه های علمیه استان با بیان اینکه مراکز علمی و تربیتی هدفی مشترک دارند، گفت : وحدت حوزه و دانشگاه به این معنی است که مراکز علمی و آموزشی با همفکری هم در ارتباط با مبانی معرفتی، ارزش های انقلاب و ارزش فرهنگی و جهت رفع نیاز های علمی اجتماعی اقدامی مشترک داشته باشند.

امام جمعه تبریز افزود : وحدت حوزه و دانشگاه، یعنى وحدت در هدف و مقام معظم رهبری در تبیین آن می فرمایند؛ هدف حوزه و دانشگاه این است که همه به سمت ایجاد یک جامعه‌ اسلامىِ پیشرفته‌ى مستقل، جامعه‌ى امام، جامعه‌ى پیشاهنگ، جامعه‌ى الگو حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه ایجاد تحول را در ذهن و عمل مردم رویکرد اصلی اقدامات مشترک حوزه و دانشگاه است افزود : تقویت روشنفکری دینی و افزایش هم اندیشی و تعاملات فکری بین حوزه و دانشگاه با رشد و شکوفایی جامعه مدنی و اسلامی را به دنبال دارد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم راه حل مشکلات و بقاء استقلال را درگرو وحدت روشنفکران و تحصیل کننده های حوزه و دانشگاه دانست.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی با بیان اینکه باید در قالب آیین های نکوداشت مقام علمی بزرگان حوزه و دانشگاه گرامی داشته شود، خاطرنشان کرد : آیین بزرگداشت علامه جعفری اول آذرماه سال جاری به همت دانشگاه هنر اسلامی برگزار میشود و این مهم باید در مورد دیگر شخصیت های علمی و دینی هم مورد توجه قرارگیرد.

در ابتدای این دیدار رؤسای دانشگاه ها و حوزه های علمیه به بیان نکته نظرات خود در خصوص ارتقای سطح همکاری های حوزه و دانشگاه پرداختند.

شایان ذکر است ایجاد دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه، برگزاری نشست های مشترک بین اساتید حوزه و دانشگاه و ایجاد کارگروهی متشکل از اساتید حوزه و دانشگاه جهت ارتقاء سطح همکاری های مراکز علمی و دینی از مصوبات این نشست بود.