تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۵۳:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۶۸۶۱۴

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی:

وجود ۱۳۰ هزار هکتار بافت نامناسب و فرسوده در کشور/ سرعت بازسازی کافی نیست

رئیس کمیسیون عمران مجلس در برنامه تلویزیونی از وجود ۱۳۰هزار هکتار بافت نامناسب و فرسوده در کشور سخن گفت و معاون وزیر راه تایید کرد که در بازسازی آنها سرعت کافی وجود ندارد.

به گزارش تبریز بیدار ، به نقل از صدا و سیما محمدرضا رضایی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما اظهار داشت: بر اساس برنامه ششم توسعه دولت مکلف است سالی ۲۷۰ منطقه شهری را برای بهسازی شناسایی و در ۱۰ سال آن را بازسازی کند.

وی افزود: پس از تصویب سند ملی بازآفرینی شهری درسال ۹۳ تاکنون ۳۴۰ محله شناسایی و کار اجرایی آن آغاز شده است.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه ۶۴۰ میلیارد تومان بودجه بازسازی مناطق فرسوده شهری در اختیار دولت قرار داده شده است، گفت: دولت باید مشوق های بیشتری را برای بازسازی مناطق فرسوده شهری ارائه دهد نه اینکه اکنون شهرداری هزار میلیارد تومان از دولت بابت تخفیف در عوارض بازسازی ساختمان های فرسوده طلبکار باشد.

وی افزود: ۴۰۰ هزار مهندس عمران آماده به کار در کشور وجود دارد که باید از ظرفیت آن ها در حوزه بازسازی بافت های فرسوده استفاده شود و 
تسهیلاتی که دولت برای بازسازی بافت های فرسوده می دهد جذاب نیست و مردم کم درآمد این مناطق نمی توانند از آن استفاده کنند.

رضایی با اشاره به ضعف در  نظارت در حوزه ساخت و ساز از طرف کارفرما، سازمان نظام مهندسی و وزارت مسکن، گفت: باید با افراد خاطی در حوزه ساخت مسکن برخورد شود و مهندس نگهداری ساختمان داشته باشیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۳۰ هزار هکتار بافت نامناسب و فرسوده در کشور وجود دارد.


هشت میلیون واحد مسکونی فرسوده در کشور وجود دارد
غلامرضا هوایی رئیس انجمن مهندسی سازه ایران نیز در این برنامه گفت: هشت میلیون واحد مسکونی فرسوده در کشور وجود دارد که به دلیل تنگناهای مالی بانک ها و انجام ندادن تعهداتشان بهسازی بافت های فرسوده با تاخیر روبرو شده است.

وی افزود: دولت باید با تسهیلات مناسب بخش خصوصی را وارد بازسازی بافت های فرسوده کند و شهرداری ها برای کاهش عوارض ترغیب شوند.

رئیس انجمن مهندسی سازه ایران گفت: بانک ها باید نقش خود را در روند بازسازی بافت های فرسوده پررنگ تر کنند زیرا اکنون انگیزه ای برای بخش خصوصی برای ورود به این حوزه وجود ندارد.

هوایی افزود: سه و نیم میلیون واحد فرسوده در روستاها وجود دارد که دولت مکلف شده است سالانه ۲۰۰ هزار واحد را مقاوم سازی کند.

وی گفت: در سال های گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی بهسازی و نتیجه آن در برابر زلزله ها مشخص شد اما در چند سال اخیر به دلیل مشکلات اقتصادی فقط حدود ۲۰۰ هزار واحد روستایی مقاوم سازی شده است.

رئیس انجمن مهندسی سازه ایران با بیان اینکه نظام جامعی برای ساخت و ساز در کشور وجود ندارد افزود: قوانین ساخت وساز نیز پاسخگوی ساختمان هایی با کیفیت نیست.