تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ۲۰:۱۸:۴۴ شناسه خبر : ۱۰۶۸۶۲۸

استاندار آذربایجان شرقی مطرح کرد

اشتغال 4 هزار کارگر در معدن مس سونگون/ افتتاح مجتمع مس انجرد اهر تا دو ماه آینده

استاندار آذربایجان شرقی گفت: معدن مس سونگون يک ظرفيت بالقوه و ايده آل توليدى و اشتغال در استان به شمار مى رود که با چهار هزار نفر کارگر ، از توان توليد 300 هزار تن کنسانتره در سال برخوردار است.

به گزارش تبریز بیدار ، مجيد خدابخش در حاشيه بازديد از معدن مس انجرد شهرستان اهر، افزود: در حال حاضر معدن مس سونگون يک ظرفيت بالقوه و ايده آل توليدى و اشتغال در استان به شمار مى رود که با چهار هزار نفر کارگر ، از توان توليد 300 هزار تن کنسانتره در سال برخوردار است.

وى افزود: اميدوارم در آينده نزديک امکان توليد مس کاتدى و در ادامه ، ذوب و تلغيظ مس نيز در اين مجتمع فراهم گردد ، اين در حالى است که ايجاد صنايع پائين دستى و اشتغال جديد نيز مورد توجه و پى گيرى مديريت استان است.

استاندار آذربايجان شرقى در ادامه با اشاره به اهميت بالاى صنعت مس در ايجاد ارزش افزوده اقتصادى خاطرنشان کرد: ارزش افزوده بالا بدون ترديد در صنايع پايين دستى صنعت مس وجود دارد و خوشبختانه هم بخش خصوصى و هم بانک تجارت در مشارکتى هدفمند در اين بخش ، هم در مس سونگون و هم در معدن انجرد ، قدم هاى موثرى را برداشته اند ، اميدوارم ظرف مدت دو ماه آينده بتوانيم مجتمع مس انجرد اهر را به مرحله بهره بردارى ، توليد و اشتغال برسانيم.

خدابخش در بخش ديگرى از سخنان خود با اشاره به ظرفيت پيش بينى شده توليد در معدن مس انجرد نيز گفت: اگرچه در حال حاضر مجموعه معدن مس انجرد با ظرفيت اوليه 30 هزار تن در سال در حال احداث است ؛ با اين وجود زمينه براى توسعه ظرفيت توليد بيشتر نيز فراهم است و بايد به دنبال آن باشيم و تا ظرفيت توليد 110 هزار تن در سال قابل افزايش است.

خدابخش تصريح کرد: با توجه به امکان فروش و صادرات کنسانتره ، امکان استفاده از فاينانس در آينده نيز براى اين مجموعه فراهم است و مطمئنيم اين طرح ها و برنامه هاى در دست پى گيرى به زودى در منطقه اهر تحول قابل توجهى در اثر توليد و اشتغال ايجاد خواهد کرد.

استاندار آذربايجان شرقى همچنين گفت: در حوزه هاى مختلف ، پايه و اساس اوليه تحقق اهداف اقتصاد مقاومتى ، تکيه بر توليد داخلى است ، بخش معدن مى تواند ترجمان واقعى تحقق اقتصاد مقاومتى در کشور و به ويژه استان ما باشد.

خدابخش در عين حال با اشاره به ميزان اشتغالزايي معدن انجرد افزود: در فاز اول 300 نفر اشتغال پيش بينى شده است ولى قابليت افزايش تا سقف اشتغال براى دو هزار نفر هم وجود دارد.

وى در خاتمه گفت: ظرفيت و سقف سرمايه گذارى در معدن انجرد 300 ميليارد تومان پيش بينى شده است که اين رقم در طرح توسعه تا 3 هزار ميليارد دلار قابل افزايش خواهد بود.

نظرات

IR

سلام-اگر اشتباه نکنم سه استاندار قبلی هم موقع بازدید از مس قره داغ از این آرزوها داشتند اما توسعه صنایع مس هنوز در همان سط اول باقی مانده است