تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , جمعه ۲۶ آبان ۱۳۹۶ ۲۱:۳۲:۰۲ شناسه خبر : ۱۰۶۸۶۳۴

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس:

اقلیم کردستان شرایط بازگشت به جایگاه پیش از همه‌پرسی را ندارد/ همه پرسی جایگاه حقوقی داخلی و بین المللی نداشت

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی معتقد است اقلیم کردستان با برگزاری همه‌پرسی و شکستی که در نتیجه با آن مواجه شد جایگاه سابق خود را از دست داده و امروز در تلاش برای بازگشت به نقطه پیش از این اقدام است.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدحسین فرهنگی در گفت و گو با خبرنگاران، با اشاره به اینکه پذیرش ماده اول قانون اساسی عراق از سوی اقلیم کردستان به معنای لغو همه پرسی برای دولت مرکزی عراق است، گفت: قبل از اینکه همه پرسی اجرا شود، هیچ پایه حقوقی و زمینه داخلی و بین المللی برای آن وجود نداشت.

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی در ادامه تصریح کرد: حتی بارها شخصیت های داخلی عراق و کشورهای همسایه این دیدگاه را مطرح کردند که همه پرسی اقدام اشتباهی است اما بارزانی بر محاسبات نادرست خود اصرار داشت و این همه پرسی برگزار شد.

وی ادامه داد: همه پرسی هیچ جایگاه حقوقی داخلی و بین المللی و هیچ مبنایی در نظام بین المللی و داخلی عراق نداشت و حتی به دنبال آن باعث شد موجی از همه پرسی ها در کشورهای اروپایی و غیره راه بیفتد که البته همه آنها نظیر همه پرسی ایالتی در اسپانیا نیز با شکست مواجه شد.

فرهنگی با اشاره به عدم وجود هیچ خروجی از همه پرسی برگزار شده برای اقلیم کردستان، عنوان کرد: در نهایت برگزار کنندگان همه پرسی نیز اعلام پشیمانی کردند اما در حال حاضر حتی به نقطه و جایگاه پیش از همه پرسی هم نمی توانند برگردند با این حال تلاش دارند تا جایگاه گذشته خود را بازیابند.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در پایان با اشاره به پذیرش لغو نتیجه همه پرسی در عراق، خاطرنشان کرد: به نظر می رسد مبنای پذیرفته شده در قانون اساسی عراق مبنای خوبی برای اجرای قوانین حاکم در این کشور است که همه ایالات آن باید به آن پایبند باشند.

نظرات

محمد
IR

سلام-جایگاه احساسی و روانی ناشی از همه پرسی مانند گلوله شلیک شده ایست که در نهایت به گونه ای تاثیر خاص خود را در منطقه خواهد داشت و سوخت وسوز ندارد دیر وزود چرا