تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , دوشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۶ ۱۱:۰۱:۰۸ شناسه خبر : ۱۰۶۸۶۶۶

دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان کشور در گفتگو با تبریزبیدار؛

در سیبری که سردترین نقطه جهان است یخ زدگی ترمز قطار صورت نمی گیرد/نمایندگان مجلس در آزمون قطار شرمساری رفوزه شدند

اخگرپور گفت: در آن ایام انتظار داشتیم که برخورد قاطعی با خاطیان و مقصران حادثه قطار سمنان صورت بگیرد؛نه اینکه آقایان بحث بیمه و پرداخت پول را پیش بکشند.

به گزارش تبریز بیدار ، حسین اخگرپور دبیرکل اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان کشور در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری و در خصوص گذشت 1 سال از حادثه قطار تبریز- مشهد اظهار داشت:  اواخر ماه صفر سال قبل موضوع بسیار مهمی رخ داد و باعث از دست رفتن تعداد زیادی از زائران امام رضا (ع) به خاطر بی تدبیری مسئولین شد.

وی افزود: همه ساله جمعیت زیادی از استان آذربایجان شرقی برای حضور در مراسم ۲۸ و ۳۰ ماه صفر به مشهد مقدس حضور پیدا می‌کنند که از وسایلی مانند قطار، خودرو و هواپیما استفاده می‌کنند در میان این جمعیت، عاشقانی حضور داشتند که برای اولین بار به زیارت امام رضا می رفتند.

وی گفت: در بین جمعیت حادثه دیده قطار تبریز مشهد نوجوانی حضور داشت که پدر و مادرش ۱۴ سال برای به دنیا آمدن او انتظار کشیده بودند که به همراه مادرش به رحمت خدا رفت.

اخگرپور ادامه داد: وقتی سیستمی اخطار می‌دهد و مامور به دلیل بی‌اعتبار شدن سیستم به آن محل نمی‌دهد، چطور می‌شود سیستم از حال اتوماتیک به حالت دستی تغییر کند، اخطار را نادیده بگیرند و با سرعت بالا با قطار روبه‌رو برخورد شود؟

وی با اشاره به یخ‌زدگی ترمزهای قطار عنوان کرد: در روسیه بزرگ‌ترین سیستم ریلی وجود دارد که شاهد چنین اتفاقاتی نیستند، در سیبری که سردترین نقطه جهان است یخ‌زدگی ترمز رخ نمی‌دهد، بنابراین این موضوع قابل تامل است نه تنها برای خانواده‌های آسیب‌دیده، بلکه برای تمام کسانی که در ایران زندگی می‌کنند.

دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: در آن ایام انتظار داشتیم که برخورد قاطعی با خاطیان و مقصران حادثه قطار سمنان صورت بگیرد؛نه اینکه آقایان بحث بیمه و پرداخت پول را پیش بکشند.

وی افزود: جای بسی تعجب است در عصری که سیستمهای کنترل شبکه و مانیتورینگ بدان حد گسترش یافته که بشر توانایی کنترل اشیاء پرنده در ماورای جو را نیز دارد، خنده دار است که ابعاد حادثه به خطای انسانی تقلیل یافته و علت تامه آن را عدم توجه مامور کنترل ایستگاه به روشن بودن چراغ قرمز و دستور به حرکت به قطار سمنان مشهد اعلام کرده اند، حتی در سیستمهای کنترل قدیمی و سنتی نیز این دلیل غیر قابل قبول و غیر قابل اعتنا ست.


اخگر پور ادامه داد: قابل قبول نیست که سازمانهای امدادگر چندین ساعت بعد از حادثه و بدون تجهیزات کافی در محل حادثه حاضر شده اند و بنا به گفته شاهدان عینی آمار حادثه در اثر عدم حضور به موقع و مجهز نیروهای امدادگر افزایش یافته است. اصلا مگر قطار بدون پزشک، کمکهای اولیه، تجهیزات آتش نشانی و ... در این عصر قابل تصور است؟

دبیرکل جامعه اسلامی دانشویان در پایان ضمن ضعیف دانستن عملکرد نمایندگان فراکسیون ترک زبانان اظهار داشت: متاسفانه در آزمون بزرگی که مقابل همه نمایندگان مجلس علی الخصوص  این فراکسیون بود اکثریت نمایندگان رفوزه شدند و اقدامی در شأن مردم آذربایجان صورت نداده وبرخی ها با لابی گری با دولت باعث شدند تا حق مردم تضییع گردد و بایستی در پیشگاه خداوند پاسخگوی عملکردشان باشند.