تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۱۴:۴۳ شناسه خبر : ۱۰۶۸۷۰۸

رئیس دفتر ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی خبر داد

کاهش 56 درصدی بارش ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه/ تراز کنونی دریاچه به یک هزار و 270 متر و 23 سانتیمتر رسیده است

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی گفت: بارش باران در حوضه آبریز این دریاچه نسبت به سال گذشته حدود 39 درصد و در مقایسه با متوسط 49 سال گذشته حدود 56 درصد کاهش یافته است.

به گزارش تبریز بیدار ، فرهاد سرخوش در گفت و گو با ایرنا یکی از دلایل اصلی کاهش تراز دریاچه ارومیه را کاهش چشمگیر بارش ها دانست و اظهار داشت: تراز کنونی نگین آبی آذربایجان به یکهزار و 270 متر و 23 سانتیمتر رسیده که از کمترین تراز ثبت شده 19 سانتیمتر بالاتر است. 

وی با تاکید بر اینکه تراز این دریاچه طی روزهای آینده با بارندگی افزایش می یابد، اظهار کرد: حوضه آبریز دریاچه ارومیه با 205 میلیمتر بارندگی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور است. 

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه توسط 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت: پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رهاسازی آب سدها از آذرماه هرسال آغاز می شود. 

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها تامین می شود، تاکید کرد: با توجه به این خشکسالی، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون دریاچه ارومیه وجود نداشت. 

به گزارش تبریزبیدار، تراز فعلی دریاچه ارومیه با کمترین تراز ثبت شده برای آن تنها 19 سانتیمتر فاصله دارد و بعید به نظر می رسد طی سال جاری رکورد جدید در کاهش تراز آن تجربه شود.  دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران ‌است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.