تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : قفقاز و غرب آسیا , دوشنبه ۶ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۳۹:۴۱ شناسه خبر : ۱۰۶۸۷۷۱

برگی در مراسم گرامیداشت شهدای نارداران در تبریز:

اعمال فشارها به مردم نارداران به دلیل نفوذ صهیونیست ها و وهابی ها در جمهوری آذربایجان است

برگی با ذکر ویژگی های مذهبی نارداران و دیانت اهالی آن گفت: در نارداران مردم اسامی خیابان ها را با اسامی ائمه و صحابی جلیل القدر پیامبر اسلام مزین کرده اند و همین رفتارها موجب مخالفت حاکمیت آذربایجان با نارداران شده است چرا که حاکمان این کشور به دلیل اعمال نفوذ صهیونیست ها و وهابی های با شعائر اسلامی این گونه فشارها را علیه مردم نارداران اعمال می کنند.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام برگی  در مراسم گرامیداشت شهدای نارداران با تشریح سابقه حاکمیت کمونیسم و الحاد در جمهوری آذربایجان و تداوم سیاست های ضددینی در دوره پس از استقلال در این کشور پرداخت و گفت:  در طول این سالهای حاکمیت کمونیست بر جمهوری آذربایجان جنایات وحشتناکی علیه مردم این دیار صورت گرفت اما  مردم مسلمان جمهوری آذربایجان  هیچ زمان فطرت دینی خود را فراموش نکرده اند.

وی در ادامه با ذکر ترکیب مذهبی جمعیت مردم آذربایجان (۸۵ درصد شیعه و۹۱ درصد مسلمان)  از حاکم کردن تفکرات سکولار و لائیکی  در قانون اساسی جمهوری آذربایجان به شدت انتقاد کرد.

این خطیب تبریزی با تشریح ماجرای حادثه نارداران که در آن با حمله نیروهای پلیس به حسینیه شیعیان و عزاداران در آستانه اربعین تعداد ۴ نفر از اسلام گرایان به شهادت رساند اظهار داشت:   در این سناریوی ساختگی ۲ پلیس نیز توسط خود عوامل حاکمیت آذربایجان کشته شده اند تا مقدمات فشار بر فعالین دینی در جمهوری آذربایجان فراهم شود.


وی افزود:  پس از این تهاجم وحشیانه امکانات اولیه مردم نارداران مانند آب ، گاز و برق قطع شده است تا آن ها تحت فشار حاکمیت تسلیم شده و به جمع کردن علائم و نشانه های اسلامی از نارداران مجبور شوند.

حجت الاسلام برگی در ادامه سخنان خود از تعداد کم تعطیلات مناسبت های اسلامی در جمهوری آذربایجان اشاره کرد و گفت: در این کشور تنها  ۲ روز به مناسبت عید قربان و ۲ روز عید فطر تعطیل است  و با عرض تاسف در کشوری که 85 درصد آن را شیعیان تشکیل می دهند  روز عاشورا تعطیل نیست در عین حال  سایر مناسبت ها از جمله کریسمس به مدت ۷ روز در این کشور تعطیل است.


وی با اشاره به رفتارهای ضد دینی حاکمان جمهوری آذربایجان افزود:  این وقاحت ها ها تاجایی ادامه دارد که  امسال فرماندارگنجه روز عاشورا را که با تعطیلات آخر هفته این کشور مصادف بوده تعطیل نکرده و دانش آموزان مدارس را مجبور به حضور در مدارس و گوش دادن به موسیقی کرده است.

برگی  با ذکر ویژگی های مذهبی نارداران و دیانت اهالی آن گفت:  در نارداران مردم  اسامی خیابان ها را  با اسامی ائمه و صحابی جلیل القدر پیامبر اسلام مزین کرده اند و  همین رفتارها موجب  مخالفت حاکمیت آذربایجان با نارداران شده است  چرا که حاکمان این کشور به دلیل مخالفت صهیونیست ها و وهابی با شعائر اسلامی این گونه فشارها را علیه مردم نارداران اعمال می کنند.


حجت الاسلام برگی در پایان سخنان خود حضور با عظمت و پرشور مردم تبریز در مراسم گرامیداشت شهدای نارداران را مایه دلگرمی برای مردم جمهوری آذربایجان و نارداران دانست از آنان تقدیر و تشکر کرد.


وی همچنین ابراز امیدواری کرد حاکمان دولت آذربایجان به فطرت اصیل خود بازگردند و به مردم مسلمان خود خدمت کنند.