تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۸ آذر ۱۳۹۶ ۰۹:۰۴:۴۸ شناسه خبر : ۱۰۶۸۸۰۵

در حاشیه سکوت تلخ رسانه های خبری برای یک مراسم در تبریز؛

تور باکو مهم تر است یا شهدای نارداران؟!

همین دو سه روز پیش مراسمی در بهترین نقطه ی شهر که گاها رسانه ها تصاویر گاه و بیگاهی برای به رخ کشیدن زیبایی های تبریز از آن منتشر می کنند برگزار شد اما به طرز فاجعه آمیزی در رسانه ها بدان توجه نشد.

یادداشت سردبیر؛ نوید مستفیضیدر طول سالهایی که در عرصه رسانه در تبریز فعالیت داشته ام افزایش ارتباط تبریز و باکو همواره به عنوان یک موضوع مهم در تیتر رسانه ها در تبریز مطرح بوده است تا جایی که حضور مثلا یک گروه تئاتر از باکو در تبریز و یا برقراری خط هوایی تبریز باکو، ایجاد خط راه آهن تبریز باکو و نمونه های این چنینی در تیتر اخبار مهم رسانه های تبریز قرار گرفته است. این نکته به خودی خود مثبت است و نشان از پیوند عمیق آذربایجان با سرزمین های آن سوی ارس دارد که به دلایل تلخ سیاسی تاریخی از سامان و کیان ایران زمین جدا شده اند و توجه بدین صورت در واقع یاد آوری پیوند های نا گسستنی آذربایجان با سرزمین های آن سوی ارس است.


تا این جای کار همه چیز درست است هر چند در نوع نگاه رسانه ها نقدهایی هم وجود دارد. با این وصف همین هم غنیمت است اما متاسفانه در طول همین سالها متوجه شده ام که عدم پرداخت و نگاه منتقدانه به آنچه که در آن سوی ارس می گذرد در میان رسانه های تبریز(اگر دو یا سه رسانه را استثنا کنیم) به شکل واضحی وجود دارد.


همین دو سه  روز پیش مراسمی در بهترین نقطه ی شهر که رسانه ها تصاویر گاه و بیگاهی برای به رخ کشیدن زیبایی های تبریز از آن منتشر می کنند برگزار شد اما به طرز فاجعه آمیزی در رسانه ها بدان توجه نشد! بزرگداشت دومین سالگرد شهدای نارداران با حضور پر شور مردم تبریز در مسجد الصادق کوی ولیعصر(عج) برگزار شد اما خبری از آن در اکثر رسانه های تبریز منتشر نگردید.  با خود فکر می کنم چرا باید این گونه باشد؟ نه جغرافیای محل تهیه خبر برای اهل رسانه سخت و ملال آور بود و نه موضوع برنامه و حتی حضور نماینده ولی فقیه در استان که این روزها از قضا محبوب رسانه ها در استان است موجب نشد تا اهای رسانه در شهر اولین در عرصه مطبوعات نسبت به این اتفاق توجه کنند. رسانه هایی که تصاویر روز عاشورا در باکو و دیگر نقاط جمهوری آذربایجان منتشر می کنند آیا شهادت 4 جوان در مسیر پیام عاشورا اهمیتی ندارد که به آن توجه کنند؟!


تلخ است اما باید با عرض تاسف گفته شود گویا در میان ما رسانه هایی تنها زرق و برق باکو برای تهیه خبر مهم تر است؛ انگار در اینجا مردم از ما پیشی گرفتند و بی توجه به همان هیمنه ی بهشت شدادی حکومت علی اف ها فریاد اسلام خواهی و آزادی خواهی چند جوان عاشورایی را شنیدند و متذکر می شوند اسلام خواهی مردمان دیار آذربایجان و آن سوی ارس ریشه ای کهن دارد.


چندی پیش با یکی از دوستان رسانه ای و اهل ذوق و روزنامه نگاری تبریزی جلسه ای داشتیم از ضرورت حمایت ها از جناب حجت الاسلام و المسلمین آل هاشم سخن می گفت اتفاقا وقتی رسانه های مطبوع او  در همین فقره  را  دیدم با عرض تاسف حتی خبر سخنان مهم حجت الاسلام آل هاشم در حاشیه این مراسم را پوشش نداده بودند سخنانی که در رسانه های منطقه بازتاب فراوانی داشت اما در تبریز گویا برای همکاران ارزش خبری نداشت. گزاف  نیست بگوییم اگر به دنبال افزایش جایگاه منطقه ای نماینده ولی فقیه در استان  هستیم باید همانند استان همجوارمان اردبیل متحد در پوشش اخبار سخنان ایشان در موضوع منطقه و قفقاز تلاش کنیم. اگر امروز سخنان آیت الله عاملی در مسائل منطقه بلافاصله در رسانه های منطقه بازتاب دارد  بخشی از آن به دلیل تلاش های رسانه ها است.