تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۱۰:۰۰ شناسه خبر : ۱۰۶۸۸۷۱

تبریزبیدار گزارش می دهد؛

سریال وعدهای مزخرف پنداران مسکن مهر برای جاده تبریز-سهند!

سال 96 به روزهای پایانی خود می رسد و پروژه ای که با اتمام آن می توانست سهم بزرگی در کار آمدی مسکن های مهر و کاهش حاشیه نشینی در تبریز کمک کند به اتمام نرسید و ساکنان این شهر جدید متحیر اند از عدم اجرا و مزخرف پنداری برای سقف هایی که هزاران امید را در دل خود جای داد !

سرویس اقتصادی تبریزبیدار؛ 


جاده تبریز سهند با وجود طول کوتاه 24 کیلومتری شاید به عنوان یکی از رکوردهای پروژه های عمرانی در ایران باشد که با وجود گذشت دو دولت همچنان درگیر وعده های گاه و بیگاه است.این جاده با هدف اولیه دسترسی سریع و آسان میان شهر جدید سهند به عنوان سرریز جمعیتی تبریز و تبریز در دستور کار قرار گرفت. این طرح در دو فاز 9 و 15 کیلومتری از فاز 3 شهر جدید سهند و آغاز و به ورودی لاله  در شهر تبریز ختم می شود. این طرح در سال 89 در دستور کار قرار گرفت اما به دلایل نا موجه این طرح با عدم اتمام در دولت دهم به دولت یادزدهم رسید.


ترافیک و حوادث جاده تبریز آذرشهر ضرورتی مضاعف برای اتمام جاده تبریز سهند

از آنجا که شهر جدید سهند در سالهای میانی دولت دهم شاهد حضور مسکن مهر نشینان و تکمیل آن در دولت یازدهم بوده ضرورت  اتمام این طرح بیش از گذشته احساس می شد ضرورتی که با توجه به وضعیت اسفناک ورودی جنوبی تبریز و جاده تبریز و آذرشهر و ترافیک و حوادث هر روز در این محور دو چندان شده است .


ترافیک و حوادث جاده تبریز آذرشهر ضرورتی مضاف برای اتمام جاده تبریز سهند


این مساله  که دولت دهم نخست باید زیر ساخت های ارتباطی این طرح را فراهم می کرد در نگاه منتقدان طرح های مسکن مهر همواره مطرح بوده است و نگاهی درست است  اما عدم توجه کافی مزخرف پنداران مسکن مهر سبب شده تا در این گزارش عدم تحقق وعده های دولت یازدهم برای اتمام این پروژه بررسی کنیم.


وعده ای دیگر  برای فرار از استیضاح آذربایجانی های بهارستان!

مساله اینجاست که این طرح یکی از وعده های وزیر راه و شهرسازی در طول 4 گذشته به خصوص در مقطع پس از حادثه قطار تبریز و احتمال برکناری وی مطرح بوده است تا جایی که یکی از نمایندگان فعلی تبریز، با رد تغییر وزیر ، این مساله را موجبات طول کشیدن بیش از پیش پروژه های راه استان به خصوص جاده تبریز سهند دانست و حتی در این خصوص وعده اتمام جاده تا اواسط سال 96 را داد!

آخوندی


آمارهای متناقض نیاز مالی برای اتمام پروژه 

پورمهدی معاون عمرانی استاندار آذبایجان شرقی در ابتدای دولت یازدهم در این خصوص می گوید : با توجه به اهمیت و ضرورت این مسیر ، معاونت عمرانی استانداری و سایر دستگاه های مسوول استان همه توان خود را برای تسریع در اتمام این بزرگراه به کار خواهند گرفت تا هر چه سریع تر به بهره برداری برسد. این بزرگراه تاکنون بیش از 220 میلیارد ریال هزینه شده و برای تکمیل آن دست کم 700 میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است که برای تامین آن از منابع استانی و ملی تلاش می کنیم. 


 جالب اینجاست زمانی مدیر عامل شهر جدید سهند از نیاز 1800 میلاردی سخن می گوید و پور مهدی در آخرین گفتگوی خود از نیاز 1000 میلیاردی سخن گفته است!

Image title


سریال وعدهای مزخرف پنداران مسکن مهر برای جاده تبریز-سهند!

در ادامه گوشه ای از وعده های دولتمردان کشوری و استانی در طول 4 سال گذشته  برای اتمام این پروژه می آید:

اسماعیل جبارزاده، استاندار آذربایجان شرقی(سال 93): اتوبان سهند-تبریز ازجمله پروژه‌هایی است که از سال‌ های قبل آغاز شده اما مورد بی‌توجهی قرارگرفته بود، دربخش راهی، ازاولویت‌های ما اتمام همین بزرگراه است که اعتبار تخصیص یافته از محل منابع دولتی خیلی کم بود. برآورد سال گذشته ما این بود که اتمام این پروژه ۸۰۰ میلیارد ریال نیاز دارد اما در ردیف بودجه، چهار میلیارد برای آن درنظرگرفته شده بود که براساس آن اتمام پروژه‌ سال‌هابه طول می‌انجامید، لذا پیشنهادی به وزارت مسکن وراه وشهرسازی دادیم، مبنی براین‌ که از درآمدهای شهر جدید سهند برای اتمام این بزرگراه استفاده شود که جا دارد از آقای آخوندی و آقای نریمان مدیرعامل شهرهای جدید برای بردن این پیشنهاد به دولت تشکر کنم. 

آخوندی وزیر راه و شهرسازی اردیبهشت سال 93 طی بازدید از شهر جدید سهند: پروژه بزرگراه تبریز-سهند طی سال آینده(94) به بهره برداری خواهد رسید.

رئیس جمهور روحانی(اردیبهشت 94، سفر استانی): پروژه بزرگراه تبریز-سهند تا پایان سال 95 به اتمام خواهد رسید.

استاندار آذربایجان شرقی(سال94) در جمع فرمانداران: آزاد راه تبریز ـ سهند تا پایان سال 95 افتتاح خواهد شد. 

توحید اخلاقی،مدیرکل راه و شهرسازی استان(سال94): بزرگراه تبریز – سهند در دو فاز احداث می شود، قطعه اول توسط شرکت عمران سهند و قطعه دوم به طول ۱۵ کیلومتر از اتوبان شهید کسایی تبریز توسط شرکت بتن سازه آذربایجان با مبلغ قرارداد اولیه ۳۹۵ میلیارد ریال در حال اجرا است. قطعه اول تا چند ماه آینده به بهره برداری می رسد ولی قطعه دوم در صورت جذب اعتبار ۷۰۰ میلیارد ریالی دو سال دیگر به بهره برداری می رسد.

استاندار آذربایجان شرقی(سال95): ایجاد کنندگان مانع بر سر راه این اتوبان، به اهالی، ساکنان و سرمایه گذاران تبریز ظلم می‌کنند، باید هر چه سریعتر این پروژه به اتمام رسیده و مشکلات تردد شهر سهند و سرمایه گذاران شهرک صنعتی تبریز 4 رفع شود.


دولت یازدهم به پایان رسید اما جاده به اتمام نرسید!

با وجود این صحبت ها و رد شدن وزیر راه از خطر استیضاح بار دیگر پروژه جاده تبریز سهند به فراموشی سپرده شد، دولت یازدهم به اتمام رسید و وعده های روحانی و جبارزاده برای این جاده به انجام نرسید، خورشید دولت دوازدهم طلوع کرد و روحانی مجددا بر کرسی ریاست جمهوری نشست و والی آذربایجان شرقی که شاه بیت سخنانش در عدم اجرای پروژه ها کمبود منابع مالی بود  ردای والی گری از تن به در کرد و راهی تهران شد .


مشکلات حقوقی و تملک اراضی  بهانه یا واقعیت ؟!

با وجود عدم تحقق وعده ها  انتقاد چند باره نمایندگان رسانه ها و مردم اهالی شهر جدید سهند موجب شد تا پور مهدی در تازه ترین دلایل تاخیر این پروژه، پای مشکلات حقوقی تملک زمین های عبوری را به میان آورد. وی همچنین از عدم اجرا پروژه توسط پیمانکار زیر نظر اداره راه و شهرسازی خبرداد! این در حالی است شرکت عمران شهر جدید سهند 9 کیلومتری را که به عهده گرفته بود به اتمام رساند. علاوه بر این مشکلات حقوقی و تمکل اراضی که پورمهدی از آن سخن می گوید به گفته صفری -  مسئول روابط عمومی شرکت عمران شهرجدید سهند پایان پذیرفته است! 
 

Image title


جالب اینجاست مسعود پزشکیان نائب رئیس مجلس و از حامیان اصلاح طلب دولت روحانی در اظهار نظری جالب در نشست مشترک مجمع نمایندگان استان و شورای برنامه ریزی با انتقاد از انتقاد برخی مدیران نسبت به برخی مشکلات گفت: انتظار دارم مدیران در جلسات این چنینی به جای بیان مشکلات به ارائه نیازهای استان بپردازند.واقعیت این است هیچ دولتی به وعده خود در مورد اتوبان تبریز- سهند عمل نکرده است!

آخوندی توپ کم کاری را به زمین استان انداخت!

خلف وعده ها و بی مهری مزخرف پنداران مسکن مهر به این جا ختم نشد! در جلسه ای که با حضور آخوندی وزیر راه و شهرسازی، بیمقدار نماینده تبریز و استاندار آذربایجان شرقی برگزار شد آخوندی علت طول کشیدن این پروژه را مسئولین استانی دانست در حالی که بیمقدار علت را اهمال کاری شکرت عمران شهرهای جدید که از سوی وزارت راه به عنوان پیمانکار جدید انتخاب شده معرفی شده دانست . آخوندی وزیر نام آشنای مردم آذربایجان توپ را  به زمین استان انداخت و علت اتمام نشدن پروژه را کم کاری مسئولین استانی دانست. زمینی که روزی جبارزاده والی آن بود ولی امروز از او خبری نیست و در این بین  تنها وعده ها بر زمین مانده است!! جالب اینجاست وزیر اردیبهشت سال جاری از پیمانکار می خواهد پروژه را تا هفته دولت در سال 96 تمام کند و امروز دقیقا 3 ماه از هفته دولت می گذرد!سال 96 به روزهای پایانی خود می رسد  و پروژه ای که با اتمام آن می توانست سهم بزرگی در کار آمدی مسکن های مهر و کاهش حاشیه نشینی در تبریز کمک کند به اتمام نرسید و ساکنان این شهر جدید متحیر اند از عدم اجرا و مزخرف پنداری برای سقف هایی که با هزاران امید را دل خود جای داد ! دولتی ها  این روزها مثل همیشه از کمبود منابع مالی می گویند اما گویا فکر کرده اند مردم سخنانش را نمی بینید که از سه برابر شدن درآمد های نفتی دولت یازدهم نسبت به دولت قبل خود می گویند! 

Image titleپروژه‌ای که با بهره‌برداری از آن وعده داده میشد  ساکنان سهند در کمتر از 10 دقیقه به تبریز خواهند رسید و مژده های بهبود امکانات این شهر  امروز با وعده های نا فرجام به سرابی تبدیل شده است! و باز هم وعده ای دیگر از اتمام پروژه در سال 97 خبر می دهد.


Image titleنظرات

بهرام
IR

با سلام. پروژه های اینچنینی در تمام شهرهای کشور در بازه زمانی 3-5ساله به اتمام می رسند اما در استان ما عدم حس مسئولیت از طرف مدیران استانی همچنین عدم پیگیری نمایندگان استان این پروژه نزدیک به 16سال است که به اتمام نرسیده است. آقای روحانی رئیس جمهور دولت تدبیر و امید که نمی دانیم تدبیر در عدم بی تدبیری ایشان است و امید یعنی چندین قرن... زمان انتخابات وعده 95 را دادند که امید سهندنشین ها را بیشتر نمایند... از نمایندگان استان بویژه امام جمعه تبریز حضرت آیت الله آل هاشم خواستاریم تا پیگیر مسئولین دولتی در این مورد باشند. با سپاس

پیمان
IR

انگاری تو این دولت کسی گوش شنوا نداره، هر بار که از این جاده صحبت میشه حالم بد میشه، خسته شدم از این حرفهای تکراری مسئولان، هر کسی میاد فقط میگه طول جاده چقدره، چقدر طول می کشه، یکی نمیگه آقا داریم تمومش میکینم، 8 سال دروغ و فریب و آرزوی مرگ برای ما سهند نشینان