تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۴۲:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۶۸۹۲۱

حجت الاسلام محمود هادی در گفتگو با تبریزبیدار؛

محبت و مهربانی نخستین بخش از اصول پیامبر اکرم است/ وحدت، مهمترین ضرورت دنیای اسلام در شرایط کنونی است

پژوهشگر علوم اسلامی گفت: در اصول حاکم بر سیره نبوی که چارچوب آن را تشکیل می دهد، رحمت و مهربانی نخستین بخش است. به طوری که در جامعه امروزی ما کمبود محبت و مهربانی به طور جدی خودش را نشان می دهد.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت الاسلام محمود هادی در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری و در خصوص میلاد پیامبر اکرم(ص) اظهار داشت: سیره نبوی به 2 قسمت اصول حاکم و اصول ملغی تقسیم می شود.

وی افزود: در اصول حاکم بر سیره نبوی که چارچوب آن را تشکیل می دهد، رحمت و مهربانی نخستین بخش است. به طوری که در جامعه امروزی ما کمبود محبت و مهربانی به طور جدی خودش را نشان می دهد.

حجت الاسلام هادی ادامه داد: ایشان به معنای واقعی کلمه رحمه للعالمین بودند و با محبت برخورد می کردند و ما هیچ گاه شاهد نفرین عمومی از سوی پیامبر اکرم نبودیم.

وی افزود: اصل دوم تواضع ایشان است که نسبت با همه اطرافیان خود با تواضع و فروتنی برخورد می کردند.

حجت الاسلام هادی گفت: در کنار 2 اصل نخست، اقتدار و قدرت ایشان در برخورد با دشمنان  نکته ای دیگر است طوری که مشرکان پیشنهاد دادند تا 1 سال بت های آنان مورد پرستش قرار گیرد و سپس به خدای یگانه ایمان آورند اما پیامبر با قاطعیت اجازه این کار را ندادند چراکه در سیره ایشان تعارف در اصول وجود ندارد.

عضو شورای هیئات مذهبی تبریز اظهار داشت: پیامبر اکرم هیچ گاه از اصول حاکم کوتاه نیامدند و در اجرای احکام به آقازادگی و آشنابودن و دوست و... توجهی نداشتند و اگر ما نیز بتوانیم در اجرای احکام به طور جدی و قاطعانه و به دور از ملاحظات شخصی اقدام نماییم بسیاری از مشکلاتمان حل خواهد شد و باید  با خلافکاران بدون اغماض برخورد گردد.

وی دروغ و فریب و نیرنگ را از اصول ملغی در سیره نبوی دانسته و تاکید کرد: این صفات هیچ گاه در زندگی ایشان جایی نداشته و برخلاف بسیاری از سیاستمداران جهانی، ایشان به این سمت حرکت نکرده اند و الگویی برای ما هستند.

حجت الاسلام هادی ادامه داد: پرهیز از تجاوز به مزارع و درختان و.... حتی در صورتی که متعلق به کافر باشد و همچنین زیربار ظلم نرفتن و ظلم نکردن، 2 اصل دیگری هستند که در سیره پیامبر اکرم وجود دارد.

پژوهشگر علوم اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه وحدت در جامعه اسلامی یکی از مهمترین ضرورت هاست اظهار داشت: وحدت به معنای این است که در اصل های مشترکمان همچون خدای واحد، پیامبر، قرآن و... باهم باشیم.

وی افزود: رهبرانقلاب تعبیر جالبی  دارند که می فرمایند 2 قشر هستند که وحدت را بهم می زنند یکی تشیع لندنی و دیگر تسنن آمریکایی است.

حجت الاسلام هادی ادامه داد: تشیع لندنی راه ورود به گروه خود را لعن همسر پیامبر می داند که آغازگر اختلافات نیز همین است و دست اندرکاران این نوع تشیع حاضرند در قبال توهین به همسر پیامبر و مقدسات اهل سنت مبالغ هنگفتی پرداخت نمایند.

وی افزود: جالب است ملکه انگلیس برای همین تشیع لندنی حسینیه احداث می کند و ما نمی دانیم ایشان از چه زمانی علاقمند به شیعیان شده اند که کمک مالی انجام می دهند.

پژوهشگر علوم اسلامی اظهار داشت: ما نیز باید با دقت تمام سیره علمی و عملی اهل بیت(ع) را در رابطه با وحدت نظاره گر باشیم  و ببینیم نظرات اهل بیت در این خصوص چیست چراکه حضرت علی(ع) در 25 سال خانه نشینی خود به خلفا کمک کردند  و بحارالانوار نیز آمده است که امام حسن و امام حسین برای حفظ وحدت در جامعه پشت سر خلفا نماز خواندند و امام صادق(ع) نیز به اصحاب خود سفارش نمودند که در نماز اهل تسنن حاضر شوید و به عیادت مریضانشان بروید و در مهمانی انان شرکت کنید و در تشییع مردگان آنان حضور یابید که همه این ها نظاره گر اهمیت آنان به وحدت مسلمانان می باشد.

حجت الاسلام هادی در پایان تاکید کرد: البته در کنار این ها باید مباحث علمی نیز بین علمای این 2 مذهب شکل گیرد و کاملا معقول و علمی به مناظره ای با حفظ ادب و احترام متقابل بپردازند که این امر منافی وحدت در جامعه نمی باشد.