تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۳۰:۵۹ شناسه خبر : ۱۰۶۸۹۳۴

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی:

مهم‌ترین وظیفه ما در قبال قرآن عمل به آن است/ جمهوری اسلامی ارزش‌های قرآنی را احیا کرد

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی، مهمترین وظیفه در قبال قرآن را عمل به مفاهیم آن خواند و گفت: اگر تلاش های صورت گرفته در این حوزه منجر به عمل به آیات قرآنی نشود، اقدامات صورت گرفته ناقص و بی فایده خواهد بود.

به گزارش تبریز بیدار ،حجت الاسلام محمد علی آل هاشم در آیین اختتامیه دومین جشنواره سراسری آواها و نغمات دینی و آیات قرآنی «ترنم آسمانی»، اظهار داشت: مهمترین وظایف ما در قبال قران شامل: قرائت، آشنایی با مفاهیم، تدبر و در نهایت عمل به قرآن است.

وی با اشاره به برنامه های مختلف تدوین شده در سراسر کشور برای توسعه مفاهیم و فرهنگ قرآنی در جامعه افزود: به برکت نظام، امام راحل و مقام معظم رهبری است که امروز فرهنگ قرانی در سراسر کشور گسترانده شده است.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تاریخچه و ریشه های علمی "تواشیح" گفت: تواشیح در لغت به مفهوم زینت و آرایش بوده و به اشعاری گفته می شود که شادتر و جذابتر از اشعار دیگر باشد.

وی ادامه داد: تواشیح در ابتدا برای غنا به کار می رفت اما در پس از فتح اندلس، سمت و سوی این مکتب درخدمت مدح طبیعت و پس از آن مدح سلاطین و حتی شب های عروسی و مراسمات خاص درآمد.

امام جمعه تبریز با اشاره به ارتقای جایگاه تواضیح در طول تاریخ اسلام گفت: در سیر تکامل این روند، تواضیح از حیث کاربردی به آواز دینی بدل شد که شامل مرثیه، دعا و مدح پیامبر و ائمه اطهار(ع) می پردازد.