تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۴۱:۰۵ شناسه خبر : ۱۰۶۸۹۳۶

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس:

وزارت جهاد کشاورزی و صنعت و معدن در خرید سیب باغداران اهری کوتاهی کردند

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی، گفت: متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به‌موقع نسبت به خرید تضمینی سیب باغداران اقدام نکرد.

به گزارش تبریز بیدار به نقل از تسنیم، بیت‌الله عبدالهی پیش از ظهر امروز در دیدار با اهالی روستای خونیق شهرستان اهر، اظهار کرد: مشکل اساسی که روستاهای شهرستان‌های اهر و هریس با آن مواجه هستند آب است و برای استفاده حداکثری از منابع آبی در حوزه کشاورزی باید باغات را به سیستم آبیاری تحت‌فشار (قطره‌ای) تجهیز کنیم البته این امر نیز جزو ضروریات است.

وی با اشاره به اینکه روستائیان با این‌همه که در عرصه‌های مختلف تلاش می‌کنند واقعیت این است که هیچ نفعی نمی‌برند، افزود: 90 درصد بودجه کشور صرف هزینه‌های دستگاه‌ها و یارانه نقدی می‌شود و دولت نمی‌تواند سهم روستاها را به‌خوبی ادا کند درحالی‌که دولت در برخی زمینه‌ها برای توسعه روستاها اقداماتی خوبی انجام داده است.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس در ادامه در پاسخ به انتقاد روستائیان در خصوص عدم خریداری سیب تولیدی باغداران، گفت: متأسفانه وزارت جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت به‌موقع نسبت به خرید تضمینی سیب باغداران اقدام نکرد به‌طوری که در شهرستان اهر هیچ‌گونه امکاناتی در زمینه صنایع تبدیلی میوه نداریم البته باید برای ریشه‌کن کردن مشکلات این ناحیه بایستی سعی کنیم تا با جذب سرمایه‌گذار شرایط ایجاد صنایع تبدیلی را فراهم کنیم.

عبدالهی بابیان اینکه به سرمایه‌گذاری در صنایع تبدیلی میوه به‌ویژه سیب در شهرستان اهر و هریس نیازمند هستیم، ابراز داشت: زمینه سرمایه‌گذاری در شهرستان اهر وجود دارد و بنده به همراه فرماندار و سایر دستگاه‌ها آمادگی حمایت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی را داریم.

وی به تأثیر جاده اهر – هریس – تبریز در توسعه منطقه ارسباران نیز اشاره کرد، گفت: باید قبول کنیم که عدم اتمام بزرگراه اهر – هریس – تبریز علاوه بر اینکه بسیاری از همشهریانمان را به کام مرگ فرستاد و در عدم توسعه منطقه هم تأثیر گذاشت البته روند احداث این بزرگراه سرعت گرفته و امید می‌رود که در هفته دولت سال آینده به‌طور کامل تکمیل شود و با این وجود سال گذشته شاهد افزایش خریداری زمین در شهرک صنعتی بیلوردی بودیم این نیز از تأثیرات تبدیل جاده به بزرگراه است.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با تأکید بر اینکه بعد از گذشت بیش از سه سال از کلنگ زنی کارخانه آهک هیدراته شهرستان اهر اکنون شاهد آغاز عملیات اجرایی هستیم، تصریح کرد: عملیات اجرایی این کارخانه آغاز شده اما روند کندی دارد البته می‌گویند پیمانکار از هفته آینده رسماً کار خود را شروع می‌کند ولی انتظار داریم به روند احداث کارخانه آهک هیدراته سرعت ببخشند آن‌وقت خواهیم گفت که کاری انجام می‌شود.

عبدالهی بخش عمده مشکلات مردم را در حوزه اقتصادی، معیشت و بیکاری عنوان کرد و یادآور شد: نه این‌که بگوییم در سایر حوزه‌ها مشکلی ندارم مشکل‌داریم ولی در حوزه اقتصادی و بیکاری مشکلات مردم حاد است به‌طوری که شورای اشتغال باید هر هفته در شهرستان‌ها تشکیل شود و ابعاد مشکلات مردم در این حوزه مورد بررسی قرار گرفته و برای آن راهکاری پیدا کنیم.

وی با ذکر اینکه پارک جنگلی فندقلو بهترین ظرفیت در جهت سوق دادن توریست‌ها به این منطقه است، افزود: بهترین وسیله برای جذب توریست همین پارک جنگلی فندقلو است اما در نصب یک تابلو عاجز مانده‌اند و اگر این بار مشاهده کنیم تابلوی این پارک جنگلی نصب نشده باید مسئول مربوطه قبول کند که فراموش‌کار است تا زمانی که نتوانیم این پارک جنگلی فندقلو را حداقل با نصب تابلو بشناسانیم چطور انتظار خواهیم داشت که در جذب گردشگری موفق عمل خواهیم کرد.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس با اشاره به مشکل آب در روستاها، اضافه کرد: با پیگیری‌های انجام‌شده در خصوص تکمیل پروژه نیمه‌تمام سد ایثار شهرستان اهر 80 درصد امور را انجام داده‌ایم و امیدواریم پیگیری‌ها تا سال آینده نتیجه دهد به‌طوری که ما در بحث مشکلات بسیاری داریم و نباید اجازه دهیم حتی یک قطره هم از آب به هدر رود و از طرفی هم اگر همین سد ستارخان هم نبود مهاجرت از شهرستان اهر به اوج می‌رسید.