تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۶ ۰۱:۲۳:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۶۸۹۴۳

در حاشیه برگزاری جشن های مولودی ۱۷ ربیع‌الاول در تبریز:

غفلت از برگزاری مراسمات دینی و مولودی در تبریز/ در این شهر چه می‌گذرد؟!

کاش مسئولین به‌جای این‌همه شعار، کمی هم آستین بالا بزنند و با برپایی مجالس جشن و سرور کمی هم نشاط و شادی به جامعه تزریق کنند. ای کاش آنها که کباده تبریز 2018 را می‌کشند یادشان بیاید، تبریز قرار است میزبان اغلب گردشگران مسلمان باشد.

به گزارش تبریز بیدار ، روز گذشته هفدهم ربیع الاول بود، همان روزی که به عنوان میلاد بهترین مخلوق خدا مبارک و میمون است و میلاد مبارکی دیگر چون صادق آل محمد در این روز واقع شده است. با این وجود وقتی سرتاسر جهان اسلام را در چنین ایام مبارکی میبنیم که شهرها و بلاد مختلف اسلامی غرق در شور و شادی هستند اما متاسفانه در تبریزی که عنوان نخستین پایتخت تشیع را با خود به همراه می کشد، خبری از این دو میلاد مسعود نبود!

از قدیم الایام چند روز مانده به روز ولادت پیامبر رحمت و مهربانی همه شهر را آذین بسته و چراغانی می کنند و به مولود خوانی می پردازند. جایی دوری نرویم در همین اصفهانی که مسئولین برای حس رقابت جویی از آمارهای مقایسه با آنجا بهره سیاسی و ... می جویند در ایامی این چنینی شهر به طرز زیبایی آذین بندی می شود!

در تبریز خودمان هم روال به همین بوده اما امسال برخلاف سالهای گذشته، نه خبری از آذین بندی است و نه جشن و سروری، انگار نه انگار که سالروز ولادت پیامبر گرامی اسلام و ششمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت است!!

حال آنکه کمتر از ۲۰ روز دیگر یعنی ۲۵ دسامبر برابر با ۴ دی، سالروز میلاد حضرت عیسی مسیح(ع) است خوب است یادآوری کنیم و نظر مسئولین را به مراسمات مسیحیان جلب کنیم و ای کاش با چشمان باز ببنید با چه عظمت و شکوهی این روز را جشن می گیرند و هر سال بر عظمت این جشن ها افزوده می شود.

این مساله به همین جا ختم نمی شود، شاهدیم که دیگر اعیاد دینی و مذهبی و مناسبت های اسلامی با عظمت گذشته برگزار نمی شوند و این آیین ها هر سال نسبت به سال گذشته کم رنگ تر می شوند، در حالی که این اعیاد بهترین فرصت برای شادمانی واقعی و تبیین شخصیت و معرفی سیره ائمه و معصومین به جوانان است. براستی دلیل این موضوع چیست؟

در این شهر چه می گذرد؟ مسئولین فرهنگی شهر مشغول چه کاری هستند که روز بزرگی همچون میلاد خاتم الانبیاء را فراموش کرده اند؟ مگر نه اینکه ترویج ارزش های اسلامی و دینی جزو وظایف ذاتی آنان است؟

مگر همین مسئولین مثلا فرهنگی، همیشه در سخنرانی های خود تنها راه برون رفت از مشکلات فرهنگی و اجتماعی جامعه را معرفی اسلام واقعی به جوانان و نسل جدید عنوان نمی کنند؟ مگر نمی گویند جوانان نیازمند نشاط اجتماعی اند؟

کاش بجای این همه شعار، کمی هم آستین بالا بزنند و با برپایی مجالس جشن و سرور کمی هم نشاط و شادی به جامعه تزریق کنند. ای کاش آنها که کباده تبریز ۲۰۱۸ را می کشند یادشان بیاید، تبریز قرار است میزبان اغلب گردشگران مسلمان باشد و حیف است در شهری که هویت غنی خود را مدیون دین محمدی (ص) است، در ایامی این چنینی رنگ و بوی جشن های مسلمانی نداشته باشد.