تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۱۱:۲۹ شناسه خبر : ۱۰۶۸۹۷۹

حواشی و متن جلسه این هفته شورای شهر تبریز:

از طبیعی بودن بدهی و مطالبات تا انتقاد از شایعه انتصابات در شهرداری /هزینه هر دقیقه جلسه شورای شهر چقدر است؟

بهشتی در رابطه با هزینه هر جلسه شورای شهر گفت که هزینه هر دقیقه جلسات شورای شهر 6 هزار تومان است و هرتذکر 3 دقیقه اعضا معادل 18 هزار تومان است.

به گزارش تبریز بیدار ، بیستمین جلسه شورای اسلامی کلانشهر تبریز صبح امروز با 5 دقیقه تاخیر آغاز شد. 

بابایی اقدم،صادقزاده، دبیری، محمدزاده، غائبین جلسه امروز هستند.

شکور اکبرنژاد در ابتدا در خصوص 18 آذر گفت: این روز سالروز معرفی عراق به عنوان آغازگر و متجاوز و مسئول جنگ بر علیه ایران از سوی سازمان ملل و آشکار شدن ظلمی است که استکبار جهانی با تحمیل این جنگ به ایران وارد کرد.

وی افزود: 19 آذرسالروز  تشکیل شورای انقلاب فرهنگی بدستور رهبر کبیر انقلاب است و  علی رغم وجود بیش از 50 نهاد فرهنگی، مشکلاتی در این حوزه داریم که وجود تشکیلات موازی فرهنگی یکی از علل این موضوع است.

رئیس شورای شهر تبریز در ادامه خطاب به شهردار تبریز گفت: بایستی اعمال روش تشویقی برای تغییر وضعیت نیروها صورت گرفته و  بر افزایش بهره وری از نیروهای انسانی شاغل در مجموعه شهرداری تبریز تاکید گردد.

وی افزود: ما باید هنگام صحبت با زبان مردم صحبت کرده و با اعمال صحیح تخفیف تعرفه عوارض محلی، مانع خدشه دار شدن اعتماد عمومی شویم. 

رئیس شورای شهر تبریز گفت: پرهیز از استفاده و بکارگیری نیروهای بازنشسته در حوزه های مدیریتی و استفاده از آنها بعنوان مشاور بایستی در دستور کار قرار گیرد تا فرصت اشتغال جوانان فراهم شود.

اکبرنژاد همچنین بر شفاف سازی امور و استفاده از اتوماسیون اداری و آموزش حقوق شهروندی و عملیاتی کردن این موضوع اشاره کرد. 

صادقزاده وارد جلسه شد.

محمدباقر بهشتی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی کلانشهر تبریز گزارشی از عملکرد سه ماهه این کمیسیون را ارائه داد.

وی افزود: اکثر لوایح شهرداری به دلیل ارتباط تنگاتنگ با امورات مالی در این کمیسیون مطرح و مورد بررسی قرار گرفته اند.

بهشتی گفت: آئین کار شورا در این کمیسیون مطرح و در آیین نامه، مرکز پژوهش های شورا نیز جزء موضوعاتی است که در این کمیسیون مطرح شده شورا حداکثر تا 15 بهمن ماه باید لایحه عوارض محلی را برای اطلاع عموم چاپ و منتشر کند.

سپس اعضای شورا برای عضویت در کمیته شهرداری و سایر ادارات رای گیری به عمل آوردند که  اندیش  در کمیسیون تخصیص شهرداری، علی اشرف نیا بعنوان نماینده شورا در سازمان عمران، علی آجودان زاده بعنوان نماینده شورا برای حضور در کمیسیون بدوی سازمان نظام وظیفه و بابایی اقدم بعنوان نماینده شورا برای حضور در سازمان تاکسی رانی انتخاب شدند. 

پس از رای گیری ها، عبداله تقی پور پیشنهاد کرد که با توجه موازی بودن حوزه فعالیت سه کمیته تحول اداری، ارتقای سلامت اداری  و تشکیلات و بهبود روشها، این سه کمیته ادغام شود که با توجه به استقبال اعضای شورا از این پیشنهاد، با رای اعضا، این سه کمیته ادغام شدند.

شهردار تبریز در ادامه گفت: با توجه به تجربیات سه دوره حضور در سازمان نظام مهندسی، بنده بطور کامل به قانون نظام مهندسی واقفم و بر اساس قانون مصوب شده در سال 76، خدمات مهندسی و کنترل نقشه بر عهده سازمان نظام مهندسی است
نحوه خدمات مهندسی کشور در حال تغییر است و بصورت لایحه ای در مجلس مطرح است و اگر این لایحه بتصویب برسد، ارائه خدمات مهندسی به طور خودکار به شهرداری واگذار خواهد شد اما تا تصویب این لایحه، ارائه خدمات نظام مهندسی بر عهده سازمان نظام مهندسی خواهد بود.

بهشتی نیز در خصوص  سياست هاى کلى مورد نظر شورا در تدوين لايحه عوارض محلى سال 97 گفت:  کاهش وابستگی درآمد به عوارض پروانه ساختمانی، بازنگری در مهلت پروانه ساختمانی و ایجاد مشوق های لازم برای اشخاصی که زودتر از موعد مقرر قانونی نسبت به احداث و تکمیل ساختمان خود اقدام می کنند، بازنگری و تاکید بر منابع درآمدی مستمر و پایدار با هدف ارتقای محیط زیست و برقراری عدالت اجتماعی، تعریف و ارائه راه حل قابل اجرا برای حصول مطالبات انباشته شده و معوقه شهرداری، بازنگری در دریافت بهای خدماتی که سازمانهای وابسته به شهرداری ارائه می دهند بطوری که هزینه اینگونه خدمات به شهرداری تبریز تحمیل نگردد، بازنگری در عملکرد سازمان نظام مهندسی ساختمان با هدف حذف بوروکراسی های زائد و هزینه های اضافی، سهل الوصول کردن عوارض پروانه های ساختمانی با هدف تسهیل در صدور پروانه های ساختمانی و جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز بایستی در دستور کار قرار گیرد.

اندیش نیز با اشاره به نصب تابلوها در مقابل نمای بیرونی ساختمان، اظهار داشت: بنر های چند متری در ساختمان ها خصوصا پزشکان منظر شهری را به هم ریخته است و بالطبع تابلوها اندازه ای دارد و خواهش من این است شهرداری در بحث ساماندهی ورود کرده و نیاز به یک حرکت جمعی وجود دارد.

شهین باهر نیز با تاکید بر اینکه مردم باید هر زمانی که کاری انجام دهند به مرجع مراجعه کنند و براساس ضوابط مربوط اقدام کنند، گفت: زیرساخت های خیابان 17 شهریور برای ساختمان های مسکونی احداث شده و از این جهت رقمی به عنوان عوارض به شهرداری پرداخت نمی کنند و ما در تعرفه عوارض محلی رقمی در این باره لحاظ کرده ایم.

تقی پور نیز خاطرنشان کرد که برخی از شهروندان قطعات را در کوی های مختلف به عنوان کالای سرمایه ای لحاظ می کنند و در یک کوی دو قطعه را نگه می دارند که سبب افزایش ارزش زمین قطعات می شود که باید در این مسئله چاره ای اندیشید.


علی آجودان زاده در نطق میان دستور خود، با اشاره به اینکه 30 دسامبر روز جهانی معلولین است، گفت: اخیرا شهرداری اصفهان طرح بهسازی تردد معلولین را اجرایی کرده است و با نگاهی به شهر تبریز و کشور می بینیم وضعیت تردد این عزیزان در محیط های عمومی اسفناک است و از شهرداری تبریز در آستانه رخداد تبریز 2018 می خواهم که نسبت به بهسازی معابر برای این عزیزان اقدام کند.


وضعیت امکانات مدیریت بحران شهرداری نامناسب است و ایجاد شهرک اسکان در مواقع بحران در اولویت قرار داشته و امکانات برای مدیریت بحران در اولویت قرار گیرد. از شهرداری می خواهم امکانات را به محلات شهری بکشانند چراکه در مناطق حاشیه نشین فقر شدید امکانات و حتی عدم جمع آوری زباله ها وجود دارد.

در دوران گذشته 17 مرکز و خانه سلامت با هزینه 500 میلیون تومان احداث شده و براساس بازدیدهای میدانی بنده، هزینه های اضافی به این مراکز تحمیل شده و در این رابطه می توانیم با دانشگاه علوم پزشکی برای تامین نیروی این مراکز در بحث های غربالگری امکانات بهداشتی و درمانی را ایجاد کنیم.

در آستانه رخداد تبریز 2018 با توجه به بازدید از برخی اماکن امیدوارم توجه ویژه ای به زیباسازی و ساماندهی ورودی زیرگذرها، رنگ آمیزی جداول زیرگذر و روگذرها اقدام کنیم.

در پایان نیز انتقادی دوستانه از فضای مجازی دارم مبنی بر اینکه در روزها و هفته های اخیر شایعاتی مبنی بر انتصاب های احتمالی مدیران شهرداری و انتشار لیست هایی در این رابطه صورت گرفته که این مسئله مدیران را دلسرد می کنند.


بهتر است این شایعات را پایان دهیم،چراکه شهردار محترم بدون هیچ مسئله ای می تواند مدیران را ابقا یا تعویض نماید و امیدوارم دوستان فضای مجازی به این مسائل دامن نزنند. از سوی دیگر اعضای شورای شهر دخالتی در انتصابات ندارد و شهردار در انتخاب مدیران مخیر است.


شهین باهر نیز در این رابطه توضیح داد که اقداماتی در خصوص آسانسورها انجام داده ایم که متاسفانه در حفاظت این آسانسورها مشکل داریم و به سازمان زیباسازی نیز گفته ام تا با هماهنگی سازمان بهزیستی، کلیدهایی برای استفاده معلولین در این آسانسورها در اختیار آنان قرار دهند. همچنین تلاش می کنیم انشاالله بحث رنگ آمیزی را تا دو هفته آینده تکمیل کنیم.

اشرف نیا نیز در نطق میان دستور خود، با اشاره به اینکه وضعیت عوارض اخذ شده باید متناسب با درآمد مردمی باشد، گفت: هییت رئیسه شورای شهر از کلیه سازمان های دولتی و غیردولتی باید درخواست کند تا این دستگاه ها، نسبت به ارائه برنامه خدماتی به شهروندان در صحن شورای شهر را ارائه کند و نمایندگان مردم در شهر از این مسائل اطلاع یابند. همه طرح های تفصیلی، جامع و حریم باید اول از سوی شورای شهر تصویب شده و پس از آن به شورای عالی معماری و شهرسازی ارسال شود اما این درحالی است که دیده شده بدون مهر شورای شهر به شورای عالی ارسال شده است.

در رابطه با مسائل شهری، موضوعات مدیریت منابع انسانی، توسعه اجتماعی فرهنگی،شهری با هویت ایرانی اسلامی، شهری دانش پایه و هوشمند، شهری مقاوم در برابر سوانح، شهری سرسبز و زیبا و سرزنده، هدایت سرمایه در شهر در بخش های مختلف، پیاده سازی مدیریت واحد شهری، اصلاح ساختار سازمان ها و شرکت های شهرداری، آسان سازی صدور مجوزها و الکترونیکی کردن خدمات شهرداری و گسترش سیستم حمل و نقل عمومی مورد توجه قرار گیرد.

صحبت های بیش از 10 دقیقه اشرف نیا سبب شد تا بهشتی به اکبرنژاد تذکر دهد که بدعت صحبت بیش از 10 دقیقه را اجازه ندهید و اندیش نیز تذکر داد که 12 خیابان در تبریز به نام پاستور نامگذاری شده و این معضلی است که نمی توانیم یک آدرس دهی مناسب را ساماندهی کنیم.

صادق زاده نیز بر تشکیل فراکسیون کارگری در شورای شهر تاکید کرد و مسعودی ریحان نیز تذکر داد که پیمانکاران شهرداری پس از ناامیدی از اخذ مطالبات و از نوع رفتار در این رابطه ابراز می دارند که دیگر در تبریز پروژه ای انجام نخواهند داد.

بهشتی در رابطه با هزینه هر جلسه شورای شهر گفت که هزینه هر دقیقه جلسات شورای شهر 6 هزار تومان است و هرتذکر 3 دقیقه ای اعضا معادل 18 هزار تومان است و باید به هزینه های اجتماعی توجه کنیم.

در پایان شهین باهر در پاسخ به تذکر فرج قلیزاده در رابطه با بدهی های شهرداری، گفت: طبیعی است که شهرداری همیشه بدهی و مطالباتی داشته و اخیرا اعلام کردیم که پرداخت مطالبات به پیمانکاران عادلانه و بالسویه باشد تا فساد و مشکلات ایجاد شده در این زمینه بروز پیدا نکند.