تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : سیاسی , دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۰۸:۲۷ شناسه خبر : ۱۰۶۹۰۰۳

100 دقیقه با زهرا ساعی؛

برخی از عمق فاجعه خشکی دریاچه ارومیه غافل هستند/ هنوز به وضعیت مطلوب در واحدهای تولیدی نرسیده ایم/دولت باید به طور کامل جوابگوی مشکلات خانواده حادثه دیدگان قطار باشد

زهرا ساعی یکی از نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی طی روزهای گذشته با حضور در تحریریه تبریزبیدار پاسخگوی سوالات مختلف خبرنگاران این پایگاه خبری در زمینه آخرین وضعیت اقتصادی و فرهنگی و سیاسی استان بود.

به گزارش تبریزبیدار، زهرا ساعی یکی از نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی طی روزهای گذشته با حضور در تحریریه تبریزبیدار پاسخگوی سوالات مختلف خبرنگاران این پایگاه خبری در زمینه آخرین وضعیت اقتصادی و فرهنگی و سیاسی استان بود. آنچه می خوانید گفتگوی مشروح ما با تنها بانوی نماینده تبریز در مجلس می باشد. 

چه دلایلی باعث شد تا قصد ورود به مجلس را داشته باشید و از تبریز برای پارلمان کشوری ثبت نام کنید و اینکه با گذشت 2 سال آیا در رسیدن به اهدافتان موفق بوده اید؟
به نام خدا و با عرض سلام خدمت مخاطبان محترم پایگاه خبری تبریزبیدار. بنده همیشه بر لزوم استفاده از ظرفیت های قشر جوان کشور تاکید کرده ام، کما اینکه در بسیاری از کشورهای دنیا که در مدیریت های کلان خود موفق هستند، حضور جوانان در عرصه های مدیریتی بسیار پر رنگ است. حضور گسترده جوانان متخصص و تحصیلکرده در کشور، جوانانی صاحب اندیشه و فکر، جوانانی که حرفهای بسیاری در حوزه های مختلف اعم از سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور دارند باعث ترقی خواهد شد،  خوشبختانه این فضا در فضای گفتمانی اعتدال گرایی که در دولت قبل مطرح بود و در سال 92 با تشکیل دولت تدبیر و امید شکل گرفت. 

بسیاری از احزاب سیاسی با گفتمان اعتدال در کنار هم قرار گرفتند

 در سالهای قبل از دهه 70، جناح های سیاسی اصلاح طلب و اصولگرا و یا راست و چپ وجود داشتند و پس از آن یکسری احزاب سیاسی در کشور متولد شدند که به آنها احزاب میانه یا جریان سوم می گفتند، که در سال 92 آرایش سیاسی متفاوت بود یعنی در کنار وجود جناح های اصلاح طلب و اصولگرا، بسیاری از احزاب سیاسی کشور با گفتمان اعتدال گرایی در کنار هم قرار گرفتند  و دیگر مثل سالهای 84 و 88 نبود و طیفی از اصول گرایان معتدل در کنار اعتدالیون و اصلاح طلبان معتدل یک جبهه سیاسی با حضور احزاب مختلف با نگاه و گفتمان اعتدال، عقلانیت، منطق و دوری از افراط و تفریط و تعاریف و چارچوبهای خاص خود تشکیل دادند 

در این گفتمان که مورد پذیرش مردم هم قرار گرفت و خیل رای های داده شده به آقای روحانی بیانگر این حقیقت است. در سال 94 حُسن دوم مجلس ما در این دوره این است که حضور نیروهای معتدل و اعتدالی از هر دو حزب، بسیار زیاد است اصولگرایان معتدل در این دوره حضور پررنگ دارند و سه فراکسیون بسیار مهم ولایت، مستقلین و  امید که نقش تعیین کننده در تصمیمات و مصوبات مجلس دارند.

جامعه ما و بخصوص نسل جوان ما به این نتیجه رسیده که اگر ما می خواهیم شاهد تحولات عمیق در کشور باشیم و توسعه را لمس کنیم باید در بستر عقلانیت و اعتدال حرکت کنیم. افراط از طرف هر جناحی که باشد مردود است و مردم از این نگاه ها خسته شده و دیگر این نگاه ها را نمی خواهند و قابل پذیرش نیست.  ما مشکلات اقتصادی بسیار زیادی در کشور داریم که لازمه رفع آنها، حفظ آرامش جامعه و حل مسائل در یک مجرای بسیار منطقی با آرامش و با اعتدال گرایی بدون نگاه های تند سیاسی است که باید بررسی و کارشناسی شده و خروجی آن رفع مشکلات باشد.

در این فضای گفتمانی که حاکم بود، بنده بعنوان کسی که سالها عضو حزب اعتدال و توسعه بودم،  با توجه به پیشنهادهایی که در تهران نیز داشتم تا در لیست قرار بگیرم ولی باتوجه به علقه و اعتقادی که به شهر آبا و اجدادی خود دارم و دوست داشتم در این شرکت و نقش آفرینی کنم، کاندیدا شدم و بنا داشتم که با این نگاه که به عنوان یک فردی از نسل سوم انقلاب، یک زن و کسی که نگاه اعتدالی و منطقی را می تواند در بسیاری از مسائل جاری کند و بعنوان جوانی که مسائل نسل خود را لمس کرده ام، وارد این عرصه شدم و اکنون بعد از چند ماه، اقدامات و تصمیمات خوبی گرفته ایم و همچنان تلاش می کنیم.

بنده نمی توانم به عملکرد خودم نمره دهم ولی تلاش خود را ادامه می دهم.  کارهایی که انجام شده  نگاهی نو است و باید بحث های توسعه ای را در کشور ادامه دهیم و مشکلات اقتصادی کشور، اشتغال و مسائل فرهنگی را پیگیری و رفع نماییم. اغلب مشکلات ما ناشی از مسائل فرهنگی است و خلأ های فرهنگی بسیاری داریم که باید با توجه به قانون این خلاها را پر کرده و پاسخ مناسبی برای آنها بیابیم و از لحاظ اجرایی به آنها پاسخ دهیم.

بارها استفاده از زنان و جوانان را برای رئیس جمهور متذکر شده ایم
برنامه ششم توسعه را تدوین کردیم، برنامه ای که چشم انداز پنج ساله کشور در مباحث توسعه ای است و  به نکات بسیاری خوبی در این برنامه اشاره شده که در برنامه های قبلی نبوده و تاکنون حضور پررنگ و فعالی داشته ایم و فراکسیون زنان و  خانواده را در مجلس تشکیل داده ایم.

از دیگر برنامه های ما تشکیل فراکسیون فرش، توسعه ملی، نظارت بر اجرای اصل 44 قانون اساسی، ورزش و جوانان و ... است  که همه این ها یکسری حرکات مثبتی است که شکل گرفته است. اگرچه با مشکلات بسیاری مواجه هستیم ولی با توجه به تلاش همکاران امیدوارم این روند ادامه پیدا کند و با کمک نسل جوان بر مشکلات غلبه کنیم.  در کنار همه این ها بنده خوشبختانه توانسته ام بعنوان نماینده ناظر در شورای عالی اداره کشور انتخاب شوم و  از جمله مصوبات مهم ما در ماه های اخیر، بحث استفاده از جوانان و زنان در مدیریت های میانی و کلان است، قانونی را در حضور وزرای مربوطه و معاون اول رئیس جمهور به تصویب رساندیم که در آن قید شده تا 30 درصد افراد در مدیریت های میانی و کلان از زنان و جوانان باشند.

بارها در جلسات صحن و خصوصی و در هر فرصتی موضوع استفاده از زنان و جوانان را به آقای رئیس جمهور متذکر شده ایم، ما خود مایل به حضور یک زن در کابینه دولت بودیم و  آنقدر این موضوع را متذکر شدیم که بالاخره تصمیم گرفته شد تا یک معاون و یک مشاور زن در کابینه دولت وجود داشته باشد و این بسیار ارزشمند است و تلاش می کنیم این روند را  به طور هدفمند ادامه دهیم.


زهرا ساعی تبریز

 از چند روز دیگر، تبریز فعالیت خود را بعنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی بصورت رسمی آغاز خواهد کرد، انتقادی که برخی از مسئولین و مردم دارند این است که دولت آنچنان که باید در این راستا همانندمشهد 2017  کمک نکرده است.  نقش نمایندگان مجلس در این راستا چگونه بوده و شما کمکهای دولت را چگونه ارزیابی می کنید ؟

 تبریز 2018 اتفاق بسیار مبارکی است اما در این زمینه بحث قیاس وجود ندارد و دو بحث در این زمینه مطرح است اقداماتی که در سطح ملی باید صورت پذیرد و دوما بحث استانی است.  واقعیت این است وجود برخی مسائل ناشی از کم کارهای استانی است تلاشهایی که در سطح ملی شده، طی یکسال گذشته جلسات بسیار خوبی برگزار شده، با تلاش ها و پیگیری های شش نماینده مجلس تبریز و مجمع نمایندگان استان اقدامات خوبی شکل گرفته و به طور منظم جلسات کشوری با حضور معاون اول رئیس جمهور و برخی از وزرا و مسئولین کشوری برگزار می گردد و همه این ها در سایه انسجام بی سابقه مجمع نمایندگان استان است.  نمایندگان تبریز نیز وحدت خیلی خوبی در امورات مربوط به شهر بایکدیگر دارند و هیچ برخورد جناحی و سیاسی در این بین از طرف هیچ نماینده ای رخ نمی دهد. چون در ابتدای امر، تصمیم گرفته ایم فارغ از نگاه های سیاسی، مسائل و مشکلات حوزه را در مجلس پیگیری کنیم. 

بین نمایندگان تبریز انسجامی کم نظیر وجود دارد

در این راستا هر هفته یا دوهفته یکبار در دفتر دکتر فرهنگی جلسه برگزار می کنیم و مشکلات حوزه تبریز و اسکو را بارها با امضای شش نماینده منعکس کرده ایم.  به عنوان مثال مشکلات شرکت ماشین سازی تبریز، نوسازی مدارس، جاده تبریز - سهند و ...بخشی از قضایایی بوده که به دور از نگاه های رایج سیاسی و جناحی توسط هر 6 نماینده تبریز پیگیری شده است.

این بسیار ارزشمند است که سیاسیون به مرحله ای از بلوغ برسند که سوای نگرش های سیاسی، به فکر منافع مردم باشند چرا که ما مدیون رای مردم هستیم و دلمان باید به آنها بسوزد و در فکر رفع مشکلات آنها باشیم، خوشبختانه این بلوغ سیاسی و هم افزایی و همفکری در بین نمایندگان استان وجود دارد.

آخوندی جزء پرتددترین وزرا به مجمع نمایندگان استان است
جلسات مجمع نمایندگان استان یکبار در ماه برگزار می شود و وزرای مربوطه نیز در این جلسات حضور دارند و مشکلات مردمی پیگیری می شود.  بعد از حادثه قطار، آقای آخوندی، جزء وزرای  پرتردد به مجمع نمایندگان استان است و پنج، شش اولویت راه را از جمله جاده اهر، میانه و سهند را پیگیری می کنیم.  در سطح ملی موفق شدیم مصوبه هیئت دولت را برای تبریز 2018 بگیریم و جلسات به ریاست آقای جهانگیری برگزار می شود.

ما پیشنهاد دادیم هر دستگاه اجرایی در استان متناسب با ظرفیت های خود اقداماتی انجام دهد و این اقدامات را اولویت بندی کرده ایم که  در خروجی ستاد ملی تبریز 2018 ، مقرر شد 10 درصد بودجه دستگاه ها و سازمان های اجرایی به تبریز 2018 تعلق گرفته و در بودجه 97، قرار است بودجه ای برای آن  تخصیص یابد، اما ما نباید زمان را از دست بدهیم و قرار شده کمک های اعتباری به این رویداد پرداخت شود.

در سطح استانی نیز ستادی داریم که به ریاست استاندار برگزار می‌شود و اهتمام جدی برای برگزاری شایسته این رویداد وجود دارد، چندین بار در جلسات این ستاد حضور داشته ام و  وزیر ورزش و جوانان را ملزم کرده ایم تمامی مسابقات ورزشی در سطح ملی و بین المللی در طول سال 2018 در تبریز برگزار شود که حرکتی مثبت در این راستا می باشد.

آقای الموسوی به تازگی بعنوان مشاور تام الاختیار استاندار آذربایجان شرقی در «ستاد تبریز 2018» انتخاب شده اندمتاسفانه برخی پراکندگی در امور وجود داشت و باید فردی وجود داشته باشد تا هماهنگی ایجاد کند و آقای الموسوی می توانند در این راستا به ما کمک کنند تا در ماه های پایانی هماهنگی لازم ایجاد گردد.

ما باید برخی اقدامات سخت افزاری و برخی اقدمات نرم افزاری انجام دهیم بحث سخت افزاری همان هماهنگی در تامین هزینه ها و بودجه است، بحث نرم افزاری، مباحث فرهنگی و ظاهری شهر است، که در این زمینه ضعف هایی داریم و حوزه نرم افزاری و فرهنگی نیازمند تلاش بیشتر است تا ظواهر شهر را آماده پذیرش توریست کنیم.

از جمله موضوعاتی که بنده شخصا از وزارت امور خارجه پیگیری می کنم این است که پیشنهاد داده ام تعدادی از فیلم های جشنواره فجر در تبریز اکران شود از وزارت خارجه خواسته ام هر چند تبریز 2018 برای کشورهای اسلامی تعریف شده ولی  با سفارتخانه های خود در کشورهای اروپایی رایزنی کند تا این رویداد را در آن کشورهای تبلیغ و معرفی کنند.

مسئولین کشور می گویند استان باید ظرفیت های خود را برای پذیرش مهمانان خارجی بالا ببرد!
گروه های دوستی بسیاری به مجلس می آیند ولی متاسفانه به شهرهای دیگر فرستاده می شوند و من گلایه دارم و چندین بار انتقادم را به گوش مسئولین مربوطه رسانده ام، بحث حسادت نیست ولی وقتی گلایه می کنیم در پاسخ می گویند، پذیرش استان آذربایجان شرقی پایین است و سایر استانها در این زمینه فعال ترند، استان باید رایزنی فرهنگی و سیاسی خود را بالا ببرد ما نیز باید مانند سایر استانها زیرساختهای لازم برای پذیرش میهمانان سیاسی را آماده کنیم در حالی که زیبایی ها و طبیعت بکر تبریز، کم نظیر است.

فعال کردن سفارتخانه ها، دعوت از رایزن های فرهنگی برای همکاری از جمله موضوعاتی است که بنده شخصا پیگیری می کنم و  با توجه به فرصت محدودی که تا آغاز این رویداد داریم باید تلاش خود را افزایش دهیم و مسئولین استان باید سرعت خود را بالا برده و با توجه به برنامه ریزی های خوب صورت گرفته توسط استاندار، من امیدوارم با استفاده از ظرفیت های موجود بتواتیم میزبانی شایسته ای داشته باشیم چرا که این موضوع مربوط به آبروی استان است و می تواند سکوی پرشی برای معرفی شهر تبریز باشد چراکه  ظرفیت های بی نظیری داریم که باید از این ظرفیت ها استفاده کنیم، تبریز می تواند پایتخت گردشگری کریدور شمال غرب کشور باشد.

اگر حافظ صنایع استان نباشیم باید پاسخگوی نسل های آینده باشیم/ متاسفانه تعطیلی یا نیمه تعطیلی بسیاری از واحدهای تولیدی استان واقعیت دارد
رکود اقتصادی بر صنعت استان سایه انداخته است، متاسفانه بسیاری از کارخانه ها تعطیل یا بحالت نیمه تعطیل در آماده و کارگران خود را تعدیل کرده اند، وضعیت رکود استان در بخش صنعتی را چگونه ارزیابی می کنید، آیا فکر می کنید تحولی برای خروج از این رکود صورت خواهد گرفت؟ وضعیت کارخانه ماشین سازی چطور؟
 ماشین سازی از جمله موضوعاتی است که بنده پیگیری کرده ام و در این راستا جلساتی را با سازمان خصوصی سازی کشور برگزار کردیم و حتی چندین بار از این کارخانه بازدید کردیم و ارتباط خوبی با شورای کار آن داریم و پیشنهاداتی برای واگذاری این کارخانه وجود داشته ولی بنده نیز مخالف واگذاری آن هستم، چرا که اهلیت مجموعه ای که کارخانه ماشین سازی واگذار می شود بسیار حائز اهمیت است.

نزدیک یک دهه است مقام معظم رهبری بر موضوع خصوصی سازی و اجرای اصل 44 قانون اساسی تاکید دارند و اینکه صنایع و کارخانجات را به اشخاص و گروه های غیردولتی واگذار کنیم اما متاسفانه تاکنون این موضوع به خوبی انجام نگرفته چراکه اگر به درستی انجام می گرفت ما شاهد شکوفایی صنایع می شدیم.

استان ما، استانی صنعتی است که صنایع مادر بسیاری در آن وجود دارند که از اهمیت بالایی برخوردارند و ما باید حافظ آنها باشیم و مطمئنا اگر از این سرمایه ها محافظت نکنیم باید پاسخگویی نسل های آینده باشیم.  ماشین سازی صنعتی استراتژیک برای کشور است که ما باید در پی رونق و توسعه آن باشیم و نباید به افرادی واگذار کنیم که اهلیت ندارند و خدای ناکرده کارخانه را دچار مشکل کنند.

طی پیگیری های مکرری که در اواخر سال گذشته داشتیم، نامه ای را به معاون اول رئیس جمهور ارسال کردیم و ایشان دستور دادند از طریق شستا مشکل گردد که متاسفانه این موضوع نیز دچار چالش شده است.  بنده بعنوان یک نماینده موظفم حافظ منافع استانم باشم.

البته ماشین سازی صنعتی ملی است و شرط عقل و انصاف حکم می کند ما به واگذاری این کارخانه حساس باشیم و این موضوع مطالبه مردم است. اگر مشکلاتی در این خصوص وجود دارد ما از سازمان خصوصی سازی می خواهیم شفاف سازی کند و بگوید قصد دارد کارخانه ماشین سازی را به چه کسی واگذار کند؟ بهتر است  جلسه ای برگزار کنند تا ما بعنوان نماینده مردم با افرادی که می خواهند ماشین سازی را واگذار کنند، آشنا شویم، چرا که بنده به عنوان نماینده مردم باید پاسخگو باشم.

اجرای اصل 44 قانون اساسی در مورد این کارخانه اقدام صحیحی است به شرط اینکه به کسی واگذار شود که اهلیت دارد چرا که اگر خصوصی سازی شود توسعه خواهد یافت. اغلب صنایع استان ما و سایر استانها دچار فرسودگی دستگاه ها و تجهیزات شده اند و یکی از معضلات مهم کشور در حوزه صنعت نوسازی ماشین آلات این صنایع است واین موضوع نیازمند صرف هزینه است و حال آنکه نوسازی ماشین آلات موجب بالا رفتن کیفیت محصولات تولیدی خواهد شد.

در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی نه تنها باید به تامین نیاز داخل بلکه به صادرات نیز باید توجه کنیم.  در این راستا اقداماتی صورت گرفته و ستاد اقتصاد مقاومتی در استان تشکیل شده و طبق گزارشات ارائه شده در جلسات شورای اداری استان،اقدامات خوبی در ستاد اقتصاد مقاومتی انجام گرفته و اقدامات بسیار خوبی نیز در کار گروه تسهیل و رفع موانع تولید استان صورت گرفته اما کافی نیست و بنده پیگیر هستم. پیگیری مسائل و مشکلات صنایع استان جزء اولویت های بنده است و سرکشی و بازدید از صنایع بخشی از اقداماتی است که بنده برای پیگیری از مسائل و مشکلات این صنایع انجام داده ام البته تسهیلاتی نیز از سوی این کار گروه به صنایع مشکل دار ارائه شده اما هنوز به وضعیت مطلوب نرسیده ایم و برخی از صنایع و کارخانجات مشکلاتی دارند که باید با اهتمام جدی در راستای رفع مشکلات این کارخانجات حرکت کنیم و نوسازی ماشین آلات راهکاری مناسب برای رفع بسیاری از این مشکلات است.

در دولت نهم و دهم متاسفانه مشکلاتی برای صنایع استان شکل گرفت  و این یک واقعیت است که بسیاری از کارگاه های تولیدی بصورت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمده اند. اما امیدواریم بتوانیم مشکلات موجود در صنعت استان را با همکاری دولت و نمایندگان مجلس مرتفع نماییم.


زهرا ساعی تبریز
باید نظارت ها را برای اتوبان تبریز سهند بیش از این کرد
اتوبان تبریز - سهند علی رغم وعده هایی که داده می شود متاسفانه وضعیت خوبی ندارد. چه راهکاری برای آن در نظر گرفته اید؟
با توجه به اینکه احداث این اتوبان به کندی پیش می رفت تذکراتی به پیمانکار این پروژه داده شد و در جلسه ای که با آقای آخوندی و معاونین ایشان داشتم این موضوع را پیگیری کردم و گزارشی چند صفحه ای از روند ساخت این اتوبان به بنده ارسال شد. باید نظارتها را افزایش دهیم تا این پروژه در اسرع وقت به اتمام برسد.  چندین کیلومتر از جاده سازی این پروژه انجام گرفته و مراحل پایانی را طی می کند.

توسعه جاده ها و راه ها از اهمیت بالایی برخوردار است یکی از مباحثی که در توسعه کشورها اهمیت دارد نیز همین موضوع است و از نظر بنده به عنوان تحصیل کرده رشته ژئوپلیتیک، اکثر کشورها توسعه خود را از توسعه راه ها آغاز کرده اند و راه می تواند یکی از عوامل توسعه هر کشوری باشد چه هوایی، چه زمینی و چه ریلی و  اغلب کشورها مشکلات اقتصادی خود را از این طریق حل کرده اند.

راههای کشور وضعیت مناسبی ندارند و این موضوع باید بصورت جدی در سرفصل های کلان کشور قرار گیرد همانگونه که آقای آخوندی هم تلاش خود را می کند. اگر بنده رئیس جمهور بودم، موضوع راه ها را خیلی جدی پیگیری می کردم و توسعه راه ها را در اولویت اول برنامه های خود قرار می دادم.


زهرا ساعی تبریزبیدار


شخصا پیگیر مشکلات حادثه دیدگان قطار تبریز مشهد هستم/ دولت باید به طور کامل جوابگوی مشکلات خانواده حادثه دیدگان باشد
نماینده ولی فقیه در استان در سالگرد وقوع حادثه قطار تبریز- مشهد در سخنان خود در نماز جمعه تبریز، خواستار پیگیری مقصرین حادثه قطاری تبریز- مشهد توسط نمایندگان مجلس شدند، بعد از گذشت یکسال شما بعنوان نماینده مردم، این پیگیری ها را چگونه ارزیابی می کنید و آیا از عملکرد خود راضی هستید ؟ آیا به نظر شما مسببین این حادثه به سزای عمل خود رسیده اند یا نیاز است دوباره تحقیق و تفحصی در این زمینه صورت پذیرد؟
حادثه قطار تبریز- مشهد حادثه ای بسیار دردناک و دلخراش بود، در پی وقوع این حادثه، مدیرعامل شرکت راه آهن استعفا داد و وزیر راه و شهرسازی هم حضور جدی داشت و در کنار مردم حادثه دیده بود ما هم بطور جدی پیگیر هستیم. به دلیل اهمیتی که بحث ایمنی راه ها دارند، آقای آخوندی یکی از وزرایی است که ارتباط تنگاتنگی با او داریم و ما پیگیری می کنیم و نمی خواهیم دیگر شاهد وقوع چنین حوادث تلخی باشیم.

اخیرا نیز  یکی از بازماندگان این حادثه بدلیل آسیب شدید به ریه هایشان، آقای آخوندی و مجموعه ایشان قول استخدام ایشان را داده بودند ولی به تعویق افتاده بود و بنده این موضوع را بصورت مکتوب مطرح و پیگیری کردم و در آینده نزدیک مشکل استخدام این فرد حل خواهد شد. بنده به طور جدی مشکلات خانواده هایی که دچار آسیب شده اند و یا عزیزان خود را از دست داده اند را پیگیری می کنم چرا که دولت باید به طور کامل جوابگو باشد.

بحث درمان آسیب دیدگان تا حدودی پیش رفته ولی برخی از آنها رضایت ندارند، یا موضوع بیمه این افراد بصورت نسبی صورت گرفته است. تمامی مطالباتی که این افراد دارند باید طبق قولی که مجموعه دولت داد بطور کامل صورت گیرد.

وعده هایی که داده شده تاحدودی انجام گرفته اما در برخی موارد کمبودهایی است و ما بعنوان نمایندگان مردم پیگیر رفع این کمبودها هستیم تا صد در صد قولهای داده شده عملیاتی و خسارتهای وارده به افراد جبران شوند.

برخی ها از عمق فاجعه خشکی دریاچه ارومیه غافل هستند/ از فاز دوم احیا ناراضی هستیم
 آخرین وضعیت دریاچه ارومیه به کجا رسید؟ شما چندین بار از عدم تخصیص اعتبارات انتقاد کرده اید آیا گوش مسئولین بدهکار بوده است؟
 متاسفانه از اجرای فاز دوم احیای دریاچه ارومیه رضایت نداریم و این موضوع را بصورت مکتوب به اطلاع آقای رئیس جمهور رسانده و حتی رسانه ای هم کرده ام. فاز اول احیای دریاچه ارومیه کم و بیش خوب پیش رفت اما کمبود بارندگی ها باعث افت سطح تراز آب دریاچه ارومیه شد و سه فاز تعریف شده بود تثبیت و احیا و فاز نهایی بود.  فاز دوم که فاز احیا بود، بودجه لازم برای آن با تعلل پرداخت شد و  این موضوع را هفته گذشته پیگیری کردم و آقای نوبخت گفتند ماه گذشته مبلغی ریخته شده که قرار است اسناد آن را در اختیار بنده قرار دهند تا منتشر کنم.

اما ما بطور کلی از فاز دوم راضی نیستیم چرا که این فاز با سرعت انجام نگرفت و بودجه هایی که باید تخصیص می یافت، بطور کامل پرداخت نشده و این خوشایند نیست و این موضوع جزوه وعده های آقای رئیس جمهور در دوره گذشته و این دوره بود و بحث احیای دریاچه ارومیه یک مطالبه عمومی است. بحث دریاچه ارومیه برای تمامی مردم آذربایجان اهمیت دارد و این بیانگر اهمیت این موضوع برای اهالی منطقه است.

این موضوع باید به همان اندازه نیز برای مسئولین مهم باشد و اگر نباشد آسیب زا و دور از انصاف است. به مین دلیل تک تک نمایندگان پیگیر موضوع هستند و در تمامی نطق ها و سخنان خود این موضوع را گوشزد می کنیم. با توجه به اهمیت احیای دریاچه ارومیه به لحاظ زیست محیطی اگر همه به این باور برسند که اگر دریاچه ارومیه احیا نشود چه فاجعه ای روی خواهد دادهمه ایران با ما همراه خواهند شد برخی از عمق فاجعه ای که اگر دریاچه خشک و به نمک تبدیل شود غافلند. نمایندگان آذربایجان بدنبال این هستند تا فاز دوم نیز با سرعت بیشتری به پیش برود و امیدواریم به زودی در این زمینه موفق باشیم.

مدت نمایندگی شما به نیمه رسید. آیا قصد دارید بار دیگر کاندیدای انتخابات مجلس از تبریز شوید؟
دوست دارم هرکجا که باشم برای مردمان سرزمینم خدمت کنم. باید 2 سال دیگر شرایط را سنجید و دید که در کجا می شود خدمت رسانی را برای مردم انجام داد. اما اگر مردمان سرزمینم بخواند حتما باردیگر خود را در معرض رای آن ها خواهم گذاشت.

ممنون از اینکه وقت خود را در اختیار ما قرار دادید.
من هم از شما که مجموعه ای پویا تشکیل داده و به دور از نگاه جناحی به فکر توسعه شهرمان هستید متشکرم.