تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۹:۱۲ شناسه خبر : ۱۰۶۹۰۱۳

مسئول روابط عمومی اداره محیط زیست استان خبرداد:

هوای تبریز باز هم ناسالم شد/ افزایش شاخص آلودگی هوا به 144 واحد

هوای کلانشهر تبریز امروز در وضع هشدار و ناسالم برای گروه‌های حساس قرار دارد.

به گزارش تبریز بیدار ، داوود قاسم زاده در گفتگو با خبرنگار تبریزبیدار  با اشاره به وضعیت هوای تبریز اظهار کرد: شاخص کیفی هوای تبریز امروز به ۱۴۴ رسیده است و در شرایط ناسالم برای گروه های حساس می باشد.


وی افزود:کودکان ، سالمندان ، بیماران قلبی و تنفسی از حضور در فضاهای باز خودداری کنند و مردم تبریز نیز از تردد با خودروهای تک سرنشین پرهیز کنند.


مسئول  روابط عمومی اداره کل محیط زیست استان خاطر نشان کرد: شاخص آلودگی هوا اگر زیر 100 پی. اس. آی باشد سالم، بین 100 و 200 ناسالم، بین 200 و 300 وضعیت اضطرار و 300 به بالا وضعیت بحرانی به شمار می‌رود.


به گزارش تبریزبیدار، شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) نیز معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از 10 میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.


بر‌اساس شاخص آلودگی هوا، این شاخص از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه‌های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم، 301 تا 500 خطرناک است.