تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۲:۵۶:۰۱ شناسه خبر : ۱۰۶۹۰۱۹

ولایتی در تبریز:

آذربایجانی ها با سلسله صفویه، ایران تجدید حیات یافته را پایه گذاری کردند/ دانشگاه آزاد آذربایجان شرقی پیشتاز و الگویی برای سایر استان های کشور باشد

ولایتی با بیان اینکه آذربایجانی ها با سلسله صفویه، ایران تجدید حیات یافته را پایه گذاری کرده اند، اضافه کرد: آذربایجان مهد علامه ها، فلاسفه و قهرمان بسیاری است و امروز نیز اغلب بزرگان و چهره های برجسته کشور نظیر رهبر معظم انقلاب اهل این دیارند.

به گزارش تبریز بیدار ، آیین تکریم و معارفه رؤسای قدیم و جدید دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی پیش از ظهر امروز و با حضور رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و جمعی از مسئولین شهری و استانی برگزار شد.


رئیس هیئت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی طی سخنانی در این آیین، دانشگاه آزاد اسلامی را از پدیده ها و برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران را دانست و اظهار کرد: نظیر دانشگاه آزاد اسلامی در هیچ جای دنیا وجود ندارد، دانشگاهی غیر دولتی و در عین حال غیرخصوصی که متعلق به همه مردم کشور که با سرمایه ملت تاسیس شده و متعلق به هیچ فرد خاصی نیست.


علی اکبر ولایتی اضافه کرد: بنا به تاکیدات و فرمایشات مقام معظم رهبری، دانشگاه آزاد اسلامی باید در عرصه ای نو نسبت به سایر مراکز علمی و دانشگاهی گام بردارد.


وی ادامه داد: دست مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی بازتر از دانشگاه های دولتی است و در جمعی محدودتر نسبت به مصالح دانشگاه و دانشجویان تصمیم گیری می شود.

ولایتی ارتقای کیفی و حفظ کمیت کنونی را از رویکردهای دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد و افزود: در این راستا می کوشیم هیچ واحدی از از واحدهای این دانشگاه تعطیل نشود.

وی در ادامه به مشکلات اقتصادی موجود در کشور اشاره کرد و گفت: برخی عوامل موجب کاهش تعداد دانشجویان دانشگاه ها شده و برای حل این مشکل باید تدابیری اندیشه شود.

رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان ساخت: با توجه به سبقه تاریخی و علمی آذربایجان شرقی، انتظار بیشتری از دانشگاه آزاد اسلامی این استان داریم.

وی همچنین با اشاره به پیشتازی تبریز و آذربایجان شرقی در تمامی عرصه ها در طول تاریخ گفت: اولین دانشگاه ایران(ربع رشیدی) توسط خواجه رشید الدین فضل الله نوری در این شهر ایجاد شده که 600 نفر در رشته های مختلف از اقصی نقاط مختلف کشور در آن مشغول تحصیل بودند.

ولایتی ادامه داد: وجود رصدخانه مراغه بهانه ای بود تا بزرگترین کتابخانه منبع در آن ایجاد شود که خواجه نصیر الدین طوسی بالغ بر 200 هزار جلد کتاب در این کتابخانه جمع آوری کرده بود و این کتابخانه پلی بین علم قبل از حمله مغولان و بعد از حمله آنها بود.

وی با بیان اینکه آذربایجانی ها با سلسله صفویه، ایران تجدید حیات یافته را پایه گذاری کرده اند، اضافه کرد: آذربایجان مهد علامه ها، فلاسفه و قهرمان بسیاری است و امروز نیز اغلب بزرگان و چهره های برجسته کشور نظیر رهبر معظم انقلاب اهل این دیارند لذا انتظار می رود دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی پیشتاز و الگویی برای سایر استان های کشور باشد.

وی مساله محوری را از رویکردهای اصلی دانشگاه آزاد اسلامی اعلام کرد و افزود: در حال حاضر مساله ای مهم تر از احیای دریاچه ارومیه نداریم، چرا که این دریاچه حیات آذربایجان است و باید با اقدامات پژوهشی فکری به حال آن کنیم.

رئیس هیأت موسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به موقعیت جغرافیایی آذربایجان شرقی و همسایگی با کشورهای منطقه گفت: ما باید از ظرفیت های آذربایجان شرقی برای جذب دانشجو در دانشگاه های استان استفاده کنیم و روزی شاهد فارغ التحصیلی دانشجویان غیر ایرانی در دانشگاه های آزاد اسلامی آذربایجان شرقی باشیم.