تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۳:۴۷:۵۴ شناسه خبر : ۱۰۶۹۰۲۵

رئیس دانشگاه آزاد کشور در تبریز:

آذربایجان می تواند در حل مشکلات مردم و کشور پیشقدم باشد/ روسای دانشگاه آزاد سراسر کشور! مدیون کسی نیستید

فرهاد رهبر تصریح کرد: روسای دانشگاه های آزاد اسلامی در سراسر کشور باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند که مدیون کسی نیستید، باید با درایت و تدبیر و انتخاب بهترین اساتید و معاونین در واحدهای خود عمل کنند و تحت فشار هیچ گروه و دسته‌‌ای قرار نگیرند.

به گزارش تبریز بیدار ، فرهاد رهبر پیش از ظهر امروز در آیین تکریم و معارفه رؤسای دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی، دانشگاه آزاد اسلامی را از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و افزود: این دانشگاه با تایید حضرت امام خمینی (ره)، تلاش مقام معظم رهبری و حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی از یک نهاد تازه تاسیس شده در ابتدای دهه 60، امروز به درخت تنومندی تبدیل شده که همه مدیران و مسئولین برای تقویت آن تلاش کرده اند و بنده ب نوبه خود از زحمات همه این عزیزان تقدیر و تشکر می کنم.

وی ادامه داد: زمانی که در اوایل دهه 60 دانشگاه آزاد اسلامی تبریز تاسیس شد، در مقابل دو دانشگاه دولتی رقابت می کرد، امروز شاهد درخشش این نهال تازه تاسیس شده در مقابل سایر دانشگاه های باسابقه هستیم.

رهبر در ادامه در تشریح ماموریت های دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: تربیت کادر تراز انقلاب اسلامی اولین ماموریت این دانشگاه در زمانی بود که عطش تحصیل، ارتقای سطح علمی و توانمند شدن در دانش در جمهوری اسلامی ایران وجود داشت که خوشبختانه امروز شاهد موفقیت در این ماموریت هستیم و در این راستا از ابتدای تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون بیش از 5/7 میلیون نفر از آن فارغ التحصیل شده اند که از این تعداد سهم آذربایجان شرقی، نزدیک 306 هزار نفر است.

وی ادامه داد: فعالیت در حوزه های پژوهشی دومین ماموریت دانشگاه آزاد اسلامی بود امروز این دانشگاه توانسته در حوزه پژوهش موفق به کسب رتبه اول در بین دانشگاه های کل کشور شده است و سایر دانشگاه ها با فاصله بسیار زیاد در رتبه های بعدی قرار دارند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطر نشان ساخت: دانشگاه های نسل سوم، دانشگاه های حل مساله و کارآفرین هستند و می کوشند با تکیه به علم، دانش فناآوری مسائل و مشکلات مردم را حل کنند و اگر دانشگاه ها نتوانند در این امر موفق شوند، فلسفه وجودی آنها زیر سوال خواهد رفت.

وی تاکید کرد: در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی ماموریت دارد برای حل مسائل و مشکلات مردم و کمک به دولت برای حل مشکلات جامعه تمام توان خود را بکار ببندد.

رهبر اضافه کرد: با توجه به وضعیت جغرافیایی آذربایجان شرقی و هم مرز بودن با چندین کشور منطقه، این استان از قطب های تجاری، صنعتی و کشاورزی کشور محسوب می شود و بر این اساس منطقه آذربایجان می تواند در حل مشکلات مردم و کشور پیشقدم باشد.

وی تاکید کرد: امروز ماموریت دانشگاه آزاد اسلامی در اقتصاد مقاومتی این است که با بهره گیری از ظرفیت های علمی خود در راستای حل مشکلات مردم، حفظ استقلال و پیشرفت و توسعه اقتصادی کشور حرکت کند.

وی در ادامه در تبیین مفهوم آرم دانشگاه آزاد اسلامی گفت: دو بال آرم این دانشگاه بیانگر اهمیت پرداختن به دو موضوع مهم دانش و فرهنگ است و در این راستا دانشگاه آزاد اسلامی برای رسیدن به اهداف خود نیازمند همراهی هر دوبال خود است لذا باید توجه به فرهنگ و اخلاق اسلامی را در دستور کار خود قرار دهد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در پایان تصریح کرد: روسای دانشگاه های آزاد اسلامی در سراسر کشور باید این موضوع را مورد توجه قرار دهند که مدیون کسی نیستید، باید با درایت و تدبیر و انتخاب بهترین اساتید و معاونین در واحدهای خود عمل کنند و تحت فشار هیچ گروه و دسته‌‌ای قرار نگیرند.

دانشگاه آزاد اسلامی بارها استقلال خود را از هر گروه ها، دسته و جناح و طایفه ای که می خواهند می خواهند این موضوع را ابزار قرار دهند، اعلام کرده است لذا با تمام قدرت و قوت نیروهایی را که شایستگی لازم را دارند در بدنه این دانشگاه استفاده کنید.


جوانپور:  کاهش دانشجو فرصتی برای افزایش کیفیت آموزش است

رئیس جدید دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز طی سخنانی در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی، استفاده کامل از پتانسیل های اساتید و کارکنان را از برنامه های خود در این دانشگاه اعلام کرد و افزود: امیدواریم با همراهی و همکاری این عزیزان در جهت حل مشکلات دانشگاه حرکت کنیم.

عزیز جوانپور در ادامه با اشاره با کاهش تعداد دانشجویان این دانشگاه گفت: ما روند جدیدی را آغاز کرده ایم و در این راستا می کوشیم با ارتقای کیفیت تحصیلی و استفاده از این فرصت در جهت حل مشکلات استان گام برداریم.

وی تجاری سازی دستاوردهای حوزه پژوهش را ضروری دانست و با اشاره به دستاوردهای کشور در تولید علم ادامه داد: امروز کشور ما رتبه 128 را در بین دانشگاه های دنیا دارد و باید بجای تولید مقالات صرف، بسوی کارآفرینی حرکت کنیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان با انتقاد از کم توجهی به حوزه های فرهنگی در جامعه گفت: اگر دانشجویان و اساتید ما سربازان فرهنگی برای نظام باشند و به جای نگاه به غرب، نگاه به درون داشته باشند، مطمئنا راه‌های زیادی را به شکل جهادی طی خواهیم کرد.

Image title


انگجی: زمانی با دو دانشگاه رقابت می کردیم الان با 160 دانشگاه رقابت می کنیم

رئیس سابق دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان شرقی هم در طی سخنانی در این آیین اظهار کرد: زمانی که ما دانشگاه آزاد اسلامی تبریز را تاسیس کردیم این دانشگاه تنها با دو دانشگاه تبریز و علوم پزشکی رقابت داشت اما امروز این دانشگاه در رقابت تنگاتنگ با 160 دانشگاه استان است و برای موفقیت در این عرصه، نیازمند باز مهندسی در در مجموعه دانشگاه هستیم.


سید جواد انگجی در ادامه ضمن تقدیر از زحمات آیت الله هاشمی رفسنجانی، رئیس فقید دانشگاه آزاد اسلامی گفت: این دانشگاه یکی از دستاوردهای نظام مقدس جمهوری اسلامی است که بنا به ضرورت و در بحبوحه جنگ و زمانی که تمامی دانشگاه های دولتی بر علیه دانشگاه آزاد اسلامی بودند، ایجاد شد.


وی در ادامه با اشاره به مشکلات اقتصادی دانشگاه آزاد که به دلیل کاهش تعداد دانشجو ایجاد شده ، افزود: مجموعه اساتید و کارکنان باید برای رفع این مشکل کمر همت ببندند.

Image title