تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ ۱۵:۰۹:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۶۹۰۲۶

مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی:

رفع خطر تخریب خانه تاریخی کلانتر تبریز

مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان‌شرقی از آغاز پروژه نجات بخشی و رفع خطر خانه تاریخی ثبتی کلانتر تبریز با همکاری اداره کل آموزش و پرورش استان طی روزهای آتی خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، مرتضی آبدار امروز صبح در بازدید از محوطه تاریخی خانه کلانتر تبریز، اظهار کرد: عملیات استحکام بخشی و ایستایی این مجموعه تاریخی با نظارت گروه فنی میراث فرهنگی و با همکاری اداره کل آموزش و پرورش وارد مرحله عملیاتی می‌شود.


وی تصریح کرد: برآورد ریالی و برنامه عملیات مرمت و احیای خانه تاریخی ثبتی کلانتر توسط اداره کل میراث فرهنگی استان ارائه می‌شود. در سال 97 عملیات مرمتی این مجموعه تاریخی با نظارت میراث فرهنگی و تأمین اعتبار لازم از سوی آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی اجرا خواهد شد.


وی با قدردانی از زحمات مدیرکل آموزش و پرورش در راستای صیانت از میراث فرهنگی و توسعه خدمات گردشگری گفت: اقدامات ارزشمندی که در زمینه اسکان میهمانان در قالب ستادهای اسکان فرهنگیان، ساماندهی و بهسازی باغ فتح آباد و نیز مرمت دبیرستان فردوسی و محوطه موزه  قاجار صورت گرفته است که شایسته قدردانی است و در زمینه خانه کلانتر نیز با هم‌افزایی موجود در این راستا اقدامات لازم انجام خواهد شد.


جعفر پاشایی، مدیر کل آموزش و پرورش استان آذربایجان‌شرقی در این بازدید عنوان کرد: یکی از اقدامات اساسی و اولویت‌دار آموزش و پرورش برای سال 97 بازسازی و تبدیل این خانه به یک مجموعه فرهنگی، تاریخی با نظارت میراث فرهنگی استان خواهد بود.


وی نیز افزود : طی چند روز آینده با نظارت میراث فرهنگی و انجام اقدامات فنی عملیات ایستایی و مقاوم سازی این خانه تاریخی صورت و در سه ماه آینده برنامه‌ریزی برای تأمین اعتبار لازم جهت مرمت این بنا در سال 97 و انجام عملیات مرمتی انجام خواهد گرفت.


خانه تاریخی کلانتر مربوط به دوره قاجار در تاریخ ۲۷ مرداد ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی با شماره ۹۷۱۲ به ثبت رسیده است.