تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , پنجشنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۶ ۱۰:۵۶:۳۲ شناسه خبر : ۱۰۶۹۰۵۴

شاخص آلودگی هوای تبریز به 155 رسید؛

تنفس در تبریز دودی! / هوا برای تمام گروه های سنی ناسالم است

مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی از تشدید آلودگی هوا در تبریز خبر داد.

به گزارش تبریز بیدار ، داوود قاسم زاده در گفتگو با خبرنگار  تبریزبیدار اظهار داشت: کیفیت هوای امروز  تبریز برای تمامی گروه‌های سنی ناسالم است‌.

وی ادامه داد: شاخص کیفی هوای امروز تبریز با عدد ۱۵۵ در شرایط ناسالم برای تمامی گروه های سنی قرار دارد.

مسئول روابط عمومی اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان شرقی  با بیان اینکه شاخص آلودگی هوا اگر زیر ۱۰۰ پی. اس. آی باشد سالم، بین ۱۰۰ و ۲۰۰ ناسالم، بین ۲۰۰ و ۳۰۰ وضعیت اضطرار و ۳۰۰ به بالا وضعیت بحرانی به شمار می رود، ادامه داد: مردم از ترددهای غیرضروری و فعالیت طولانی در فضای باز خودداری کنند.

وی با اشاره به راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا، خاطرنشان کرد: مردم با حداقل رساندن تردد با خودروی شخصی، استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی برای مسافرت‌های درون شهری، نسوزاندن برگ و درختان در باغ‌های اطراف تبریز و شهرهای بزرگ، پرهیز از سوزاندن ضایعات مانند لاستیک، سیم، زباله و صرفه‌جویی در مصرف گاز طبیعی در راستای کاهش آلودگی هوا ایفای نقش کنند.

قاسم زاده  با توصیه به گروه های حساس برای عدم خروج از منزل از اظهار داشت: باید کودکان و بیماران قلبی و ریوی از حضور در مکان های باز خودداری کنند و مردم نیز ار خودروهای شخصی استفاده نکنند تا همچون چند روز گذشته وضعیت هوا به وضعیت سالم برسد.

وی افزود: امیدواریم شهروندان با رعایت نکات زیست محیطی و استفاده نکردن از خودروهای شخصی درجهت کاهش شاخص آلودگی هوای تبریز گام بردارند.

شاخص کیفی هوا (AQI) یا شاخص آلودگی هوا (PSI) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن‌دار، ازون و ذرات معلق (ذرات کوچک‌تر از ۱۰ میکرومتر و ذرات کوچک‌تر از ۲.۵ میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف هستند، تبدیل به یک عدد بدون واحد کرده و وضعیت آلودگی هوا را سطوح مختلف نمایش می‌دهد.

نظرات

فاطمه
IR

شما میفرمایید شهروندان پس مسئولین دولتی چه اقداماتی انجام داده اند؟! چرا طرح ترافیک در تبریز را اجرایی نمی کنید؟!

شهروند
IR

یادم می اید تبریز ماشین کم خوش اب هوا ومحبت حالا چی پر از ماشین دود زا راه رفتن در کوچه وخیابان تبریز زیبا جهنم شده پر از ماشین این هم برخورد نا مناسب راهنمایی ورانندگی است به هر شخصی کواهینامه صادر کرده است ونتیجه اش همین است تبریز بیدار این واقعیت ثبت کنید تا اوامر این امر چاره ای بکنند