تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۹ آذر ۱۳۹۶ ۱۱:۰۰:۲۸ شناسه خبر : ۱۰۶۹۱۵۷

عضو هیأت علمی دانشگاه تبریز در گفتگو با تبریزبیدار:

مراسم شب یلدا با هویت دینی ما منطبق است/ یلدا سرمایه های اجتماعی را افزایش می دهد

کوهی گفت: در قدیم الایام مردم دور کرسی ها می نشستند و با این دور هم نشینی ها پیوندهای خویشاوندی بین یکدیگر را تقویت کرده و سرمایه اجتماعی بین خودشان را افزایش می دادند و امروز نیز شب یلدا بهانه ای است تا به نوعی دیگر دور هم نشینی انجام گیرد.

به گزارش تبریز بیدار ، دکتر کمال کوهی عضو هیئت علمی  دانشگاه تبریز در گفتگو با خبرنگار این پایگاه خبری و در خصوص ابعاد جامعه شناختانه مراسمات شب یلدا اظهار داشت: مراسمی که در شب یلدا با حضور خویشاوندان و دوستان برگزار می گردد جزء آیین های کهن ایرانیان است و کارکرد اجتماعی دارد.

وی افزود: در بستر مدرنیته اگر آیین های قدیمی را حفظ کنیم می توانیم روابط صمیمی بین مردم را افزایش داده و بهترین استفاده ها را انجام دهیم.

کوهی ادامه داد: مراسم و شب نشینی در یلدا راهی برای افزایش سرمایه اجتماعی بین خویشان و دوستان و نهایتا جامعه می باشد.

این جامعه شناس ابراز داشت: در قدیم الایام مردم دور کرسی ها می نشستند و با این دور هم نشینی ها پیوندهای خویشاوندی بین یکدیگر را تقویت کرده و سرمایه اجتماعی بین خودشان را افزایش می دادند و امروز نیز شب یلدا بهانه ای است تا به نوعی دیگر دور هم نشینی انجام گیرد.

وی ضمن انتقاد از افزایش حضور مردم در سمت فضای مجازی گفت: در زمانه ای که همه مردم به کارهای مجازی و شخصی خودشان مشغول هستند، این نوع از مراسم ها باعث حفظ روحیه جمع گرایی گردیده و امید به آینده بهتر را بین عموم مردم ایجاد می کند.

کوهی اظهار داشت: این مراسم همبستگی اجتماعی و هویت فرهنگی را  تقویت می کند و حتی صله ارحامی که انجام می گیرد نمایانگر همپوشانی هویت های دینی و ملی ایرانیان است و وحدت اجتماعی در جامعه را ایجاد می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه تبریز ضمن انتقاد از نگاه یکسویه نگرانه به مراسم شب یلدا و این تفکر که شب یلدا کارکرد منفی برای هویت دینی دارد گفت: شب یلدا هیچ منافاتی با هویت دینی ایرانیان ندارد و در کنار صله ارحام، خانواده گرایی و توجه به خانواده که یکی از اصلی ترین رکن های دین اسلام می باشد در آن تقویت  می شود و چنین مباحثی ریشه علمی ندارند.

نظرات

راد
IR

ازایشان بپرسید کلمه یلدا چه صیغه ایست وازکجا وارد ایران شده است ؟ودنبال هندوانه گشتن وآن راجزو واجبات این مراسم قراردادن چه مناسبتی باهویت دینی دارد وپرخوریها وبدخوریهای ان چنانی چه ارتباطی به دین وعلم می تواند داشته باشدو...