تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۶ ۱۱:۰۷:۰۸ شناسه خبر : ۱۰۶۹۲۵۴

گفتگوی تبریزبیدار با یک شهروند ارمنی:

برخی مسلمانان کریسمس را بهتر و مجلل تر از خود ما مسیحی ها برگزار می کنند! / با نذر برای امام حسین (ع) بیماری‌ام بهبود یافت

یک شهروند ارمنی تبریز می‌گوید که دیدار رهبر معظم انقلاب با خانواده شهدای ارمنی اقدامی بسیار پسندیده است و بنده هرزمانی که این صحنه را از تلویزیون دیده‌ام، گریه کرده‌ام.

به گزارش تبریز بیدار ، در همه ادیان آسمانی، مناسبت هایی وجود دارد که برای پیروان آن مقدس است، کریسمس یکی از این مناسبت هاست که نزد پیروان دین مسیحیت از جایگاه بالایی برخوردار است.

فلسفه جشن کریسمس هم به میلاد حضرت عیسی (ع) بر می گردد و مسیحیان سراسر جهان این روز را گرامی داشته و جشن می گیرند، البته کشورهای مختلف جهان، آداب و رسوم خاصی برای این روز دارند اما برخی از این رسوم همچون تزئین درخت کریسمس با گوی های رنگی و آبنباتهای عصایی، حلقه های گل و ... بین مسیحیان تمامی کشورها مشترک است.

مسیحیان ایران هم که به دو گروه مسیحیان ارامنه و آشوری تقسیم می شوند، از آداب خاصی پیروی می کنند، برای آشنایی بیشتر با این آداب و رسوم مصاحبه ای را با آرام پاسفیان از شهروندان ارمنی در تبریز ترتیب داده ایم که در ادامه می آید:

زندگی مسالمت آمیزی در کنار برادران مسلمان خود در استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز داریم

در آستانه سال نو میلادی قرار داریم و من این روز رو خدمت شما تبریک عرض می کنم، لطفا خودتان را برای خوانندگان سایت ما معرفی بفرمائید و از برخورد شهروندان مسلمان با شما بگوئید؟

بنده آرام پاسفیان هستم و در کلیسای سن استپانوس متولد شده ام و در حال حاضر در تبریز سکونت دارم. ما هیچ مشکلی با هموطنان مسلمان خود نداریم و زندگی مسالمت آمیزی در کنار برادران مسلمان خود در استان آذربایجان شرقی و شهر تبریز داریم.

شاید برای بسیاری از مخاطبان ما جالب باشد که هم وطنان مسیحی ایران کریسمس را چگونه جشن می گیرند؟

ما ابتدا اول ژانویه، تحویل سال نو میلادی را که مثل عید نوروز یک روز است، جشن می گیریم و یک هفته پس از آن نیز عید کریسمس است ما از مسیحیان پروتستان (گریگوری) هستیم و کاتولیک ها یک هفته زودتر از ما کریسمس را جشن می گیرند.

البته کلیساهای خلیفه گری ارامنه زیر نظر کلیسای کاتولیک رم قرار ندارد.

شهروند ارمنی در تبریز۳۰۰ خانوار، ۷۰۰ تا ۸۰۰ ارمنی در تبریز سکونت دارند

چه تعداد هموطن ارمنی در شهر تبریز سکونت دارند و اکثرا مشغول چه کاری هستند؟

در حال حاضر نزدیک 300 خانوار، 700 تا 800 ارمنی در تبریز سکونت دارند. در حالی که درگذشته بیش از 5 هزار ارمنی در خیابان بارون آواک تبریز زندگی می کردند اما اغلب آنها پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعدادی از آنها به خارج از کشور و تعدادی نیز به تهران مهاجرت کردند.

در گذشته پزشکان مجرب و اساتید برجسته بسیاری از جامعه ارامنه در تبریز زندگی می کردند که اغلب آنها فوت شده اند و اما حالا اکثر آنها مشغول کارهای فنی هستند. همچون سایر اقشار جامعه، مشکلات اقتصادی و بیکاری از جمله مشکلات ارامنه در این شهر است. البته سعی خواهیم کرد در رخدادهایی نظیر تبریز 2018 میزبان خوبی برای گردشگران خارجی باشیم.


برخی مسلمانان کریسمس را بهتر و مجلل تر از خود ما مسیحی ها برگزار می کنند!

با توجه به دین رسمی اسلام و اینکه اغلب آیین ها و مراسمات ایرانیان رنگ و بوی دینی به خود گرفته است، آیا شما مراسمات ملی نظیر نوروز و یلدا را جشن می گیرید؟

یلدا و نوروز متعلق به همه ایرانی هاست و ارتباطی با مذهب ندارد و عید مسلمانان عید ما هم هست، همانطور که مسلمانان خصوصا در ایران و همین تبریز خودمان ژانویه و کریسمس را بهتر از خود ما جشن می گیرند!

کریسمس یاد آور شادی است

به نظر شما علت این موضوع چیست؟ آیا علت آن تجمل گرایی است یا گرایش به فرهنگ غرب؟

شاید تجمل گرایی و گرایش به فرهنگ غرب از علل این موضوع باشد، اما شاید یکی از مهمترین دلایل آن شادی است که کریسمس و ژانویه برای بچه‌ها دارد. همانطور که بابانوئل برای هدیه دادن به بچه ها به خانه آنها می رود.

بنده خودم یکبار بابانوئل شده بودم و به خانه بچه ها رفته و به آنها کادو می‌دادم. خانواده های مسلمان که مرا در بیرون می دیدنت از من می خواستند با آنها عکس بگیرم.


شهروند ارمنی در تبریز


هیچ تبعیضی برای اقلیت های دینی و مذهبی وجود ندارد

نظر شما درباره برخورد نظام جمهوری اسلامی با اقلیت های دینی و یا حضور در انتخابات چیست؟

هیچ تبعیضی  برای اقلیت های دینی و مذهبی وجود ندارد و همواره در انتخابات شرکت می کنیم چرا که شرکت در انتخابات وظیفه ملی است و نماینده ای از خود در مجلس شورای اسلامی داریم.

شهدای زیادی در راه دفاع از وطن داده ایم

حتی به عنوان نمونه در دوران دفاع مقدس، دفاع از کشور وظیفه هر ایرانی است و اقلیت های دینی نیز بعنوان یک ایرانی وظیفه دارند از کشور خود دفاع کنند که این کار را هم انجام دادند و شهدایی در راه هم تقدیم خاک ایران کردند.


با حضور رهبر انقلاب در میان خانواده شهدای ارمنی گریه ام می گیرد

رهبر معظم انقلاب چندین بار برای دیدار خانواده شهدای ارمنی به خانه آنها رفته اند. نظر شما در این رابطه چیست؟
بله این کار ایشان بسیار پسندیده است و بنده هر زمانی که این صحنه را از تلویزیون دیده ام، گریه ام گرفته است. همه ساله در آستانه میلاد مسیح، نمایندگانی از ارشاد یا استانداری و فرمانداری به گورستان ارامنه می آیند.

آیا تاکنون به مسلمان شدن فکر کرده اید؟
خیر، چراکه به اعتقاد بنده دین و مذهب انسانها مهم نیست، مهم این است فرد هر دین و مذهبی دارد به معنای واقعی انسان باشد و به خدا اعتقاد داشته باشد بنابراین فرقی نمی کند چه دینی داشته باشد، مسلمان باشد یا ارمنی.

با نذر برای امام حسین (ع) بیماری‌ام بهبود یافت

در عزاداری ها و مراسمات مذهبی همشهریان تبریزی چطور؟ تاکنون شرکت کرده اید؟
بله سعی کرده ام در عزاداری های خیابانی شهر تبریز شرکت کنم. چند سال پیش دیسک کمر داشتم و پزشکان پیشنهاد عمل جراحی داده بودند، نذر کردم اگر دیسک کمرم خوب شود در عزاداری امام حسین در بین مسلمانان شرکت کنم و سینه بزنم خوشبختانه مشکل دیسک کمرم خوب شد و من هم در عزاداری شرکت کردم نذرم را ادا کردم.

ممنون از وقتی که در اختیار ما قرار دادید
خواهش می کنم موفق باشید