تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : اقتصادی , چهارشنبه ۶ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۳۵:۱۱ شناسه خبر : ۱۰۶۹۲۸۳

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی:

بودجه سال ۹۷ تورم زاست/ تصمیمات اقتصادی دولت در قالب لایحه مناسب بودجه نیست

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، بودجه۹۷ را تورم زا خواند و گفت: همبستگی میان افزایش قیمت حامل های انرژی و اشتغال زایی وجود ندارد.

به گزارش تبریز بیدار ، محمدحسین فرهنگی در ارتباط زنده تلفنی با رادیو گفت وگو با بیان اینکه تصمیمات اقتصادی دولت در قالب لایحه، مناسب بودجه نیست، به "بدون خط خوردگی" اظهار داشت: اگر در بودجه امسال تصمیمات گسترده ای شامل توسعه عمرانی یا بخش های غیر دولتی، حمل و مشکل بیمه و... دیده می شد، شاید قابل توجیه بود.

وی تصریح کرد: وقتی دولت در گذران امور جاری کشور اظهار ناتوانی می کند و با ادله مختلفی می گوید که نمی توانیم کشور را بدرستی اداره کنیم، طبیعی است که تصمیاتی بر عکس مسیر امید، رفاه، خدمات رسانی و افزایش رضایتمندی جامعه [اتخاذ می شود] که به صلاح نخواهد بود؛ لذا بنده و جمعی از نمایندگان معتقدیم باید بودجه96 را با برخی اصلاحات متناسب با شرایط روز جامعه [بررسی کنیم].

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، تصمیمات تورم زای بودجه97 را مشکل زا خواند و گفت: اینکه گفته می شود یارانه قطع و حامل های انرژی گران شود تا بخشی از مشکلات اشتغال حل گردد، طبیعی است که همبستگی میان این دو کار وجود ندارد چون در گذشته نیز اعلام می شد اگر برجام نهایی شود، مشکل اشتغال، آب شرب و کشاورزی حل خواهد شد اما با شرایط بدتری مواجه شدیم.

وی با بیان اینکه آقایان مقدمات اجرای برنامه های خود را فراهم نکرده اند، تصریح کرد: دولت [با این ذهنیت که به برخی از] کارفرمایان منابعی را تزریق کنند تا در قبال آن، نیروی کار بگیرند، [لایحه را تقدیم مجلس کرد اما این تصمیم] قبلا نیز در دوره مرحوم هاشمی رفسنجانی صورت گرفت اما جواب نداد و فقط منابع از بین رفت.

فرهنگی ادامه داد: راهکار دومی که دولت دنبال می کند، مسیر وام های زودبازده است که در دولت گذشته نیز تجربه شده و با وجود آثار مثبت محدود، رافع مشکلات نبود. ما معتقدیم هر اقدامی باید در راستای حمایت از متقاضیان کار آغاز شود و شروع به پرداخت تسهیلات بلاعوض به جوینگان کار کنند و یارانه ی کلیِ بی هدف به یارانه حمایت از بیکاران تبدیل شود.

وی در بخشی دیگر از مصاحبه با "بدون خط خوردگی" با اعلام اینکه دولت روش های شکست خورده ای را در دستور کار دارد، خاطرنشان ساخت: از نظر ما شوک وارد کردن به بخش های نیازمند جامعه و فشار بر عموم مردم با گران کردن حامل های انرژی و مشکلات برای گردشگران، راهکارهای اصلاحی مناسبی برای شرایط جاری کشور نیست.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، در خصوص چرایی فقدان نظارت کافی و وافی و بازخواست همه جانبه رئیس دولت در قبال عدم انجام وعده ها اظهار کرد: مردم باید با حل مشکلات حمل و نقل عمومی در پایان برنامه ای یکی دو ساله رو به رو می شدند، توسعه عمرانی در کشور اتفاق می افتاد یا تعلیم و تربیت کشور به شرایطی با افقی روشن و قابل اطمینان سوق می یافت، ولی چنین روحیه ای در دولت فعلی وجود ندارد.

وی همچنین از مشکلات ناشی از طرح تحول سلامت سخن گفت و افزود: کشور از لحاظ احساسِ بی عدالتی و تبعیض دچار آسیب شده است و از طرفی منابع بجای اینکه در ایجاد زیر ساخت ها و در جهت پیشگیری و آماده سازی امکانات درمانی سطح بالا سوق یابد، صرفِ حقوق آقایانی شد که در مجموعه در حال فعالیت هستند.

فرهنگی در پاسخ به سوالی مبنی بر تصمیم مجلس در قبال افزایش تعرفه گردشگری، حذف یارانه ها و حامل های انرژی گفت: بنده اطلاعی ندارم. در مجلس افرادی با گرایش های مختلف حاضر هستند ولی هر سه گرایش سیاسی در مجلس این نظر را دارند که با محورهای مشکل ساز باید مقابله ی حداکثری شود.