تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۸ دی ۱۳۹۶ ۱۶:۲۲:۰۲ شناسه خبر : ۱۰۶۹۳۱۰

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی:

لزوم توجه به مناسب سازی فضای شهری برای استفاده معلولان/ معلولان بیش از سایر افراد جامعه با مشکل بیکاری مواجه هستند

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان به دنبال ارتقای سطح خدمات رسانی به معلولان هستیم.

به گزارش تبریز بیدار ، زهرا ساعی در گفت وگو با خبرنگاران، با یادآوری عزم جدی خود و سایر نمایندگان مجلس برای تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان در مجلس، گفت: معلولان ظرفیت های بالقوه زیادی دارند که تبدیل آنها به بالفعل رشد، تعالی و توسعه جامعه را به دنبال دارد بنابراین باید از انزوا خارج شوند و رفع مشکلات آنها در دستور کار قرار گیرد.

وی با یادآوری اینکه در هفته گذشته در صحن علنی مجلس مواد باقی مانده از لایحه حمایت از حقوق معلولان بررسی و تصویب شد، افزود: بر اساس ماده 28 این لایحه بانوان کارمند دارای همسر یا فرزند معلول به شرط نگهداری فرد دارای معلولیت در منزل از تسهیلات مقرر در قانون خدمت نیمه وقت بانوان بهره مند خواهند شد البته این قانون مصوب سال 1362 است و دارای اصلاحات و الحقاتی است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، مهمترین ماده مصوب لایحه حمایت از حقوق معلولان در صحن علنی را ماده 26 دانست و افزود: بر اساس این ماده دستگاه های مشمول مکلف شده اند که ساعات کار هفتگی شاغلان دارای معلولیت های شدید و خیلی شدید را حداکثر 10 ساعت کاهش دهند؛ تصویب این ماده در کنار سایر ماده هایی که در حوزه حمایت های اداری و استخدامی بوده  برای جامعه معلولان بسیار نوید بخش است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه 30 درصد از پست های سازمانی مانند تلفنچی(  اپراتور تلفن ) دستگاه ها، شرکت های دولتی و نهادهای عمومی به افراد نابینا و کم بینا و افراد دارای معلولیت جسمی و حرکتی اختصاص یافت، تصریح کرد: همچنین با نظر موافق نمایندگان 30 درصد از پست های سازمانی متصدی دفتری و ‌ماشین‌نویسی دستگاه ها، شرکتهای دولتی و نهادهای عمومی به افراد دارای معلولیت جسمی، حرکتی اختصاص یافت البته بر دولتی بودن شرکت های مدنظر نیز تاکید شد تا بخشی از مشکلات اشتغال این قشر رفع شود.

معلولان بیش از سایر افراد جامعه با مشکل بیکاری مواجه هستند
ساعی بیکاری را مهمترین معضل و آسیب کشور دانست و افزود: متاسفانه معلولان بیش از سایر افراد جامعه با مشکل بیکاری مواجه هستند از این رو با تصویب لایحه مذکور از سوی شورای نگهبان و تبدیل شدن آن به قانونی جامع می توان خدمات ویژه و بهتری را با توجه به شرایط ویژه و محدودیت هایی که جامعه معلولان با آنها روبرو هستند ارائه کرد.

وی با بیان اینکه با تصویب لایحه حمایت از حقوق معلولان به دنبال ارتقای سطح خدمات رسانی به معلولان هستیم، گفت: تا این قشر بتوانند در زندگی فردی و اجتماعی خود تسهیلاتی را داشته باشند.

مناسب سازی فضاهای شهری در لایحه حمایت از حقوق معلولان مورد توجه قرار گرفته است
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، با یادآوری اینکه مناسب سازی فضاهای شهری در لایحه حمایت از حقوق معلولان مورد توجه قرار گرفته است و شهرداری ها را نسبت به تحقق آن ملزم کرده ایم، افزود: مناسب سازی معابر جزو حقوق و نیازهای اولیه شهروندان است البته نظارت بر اجرای این لایحه بسیار مناسب است زیرا قوانین زیادی در کشور وجود دارند که اجرا نمی شوند و باید دستگاه هایی که مشمول این قانون هستند را مکلف کنیم و نظارت مناسب را بر عملکرد آنها داشته باشیم تا اجرای آن را در کنار سایر قوانین مورد توجه داشته باشند و خدمات رسانی به معلولان را به بوته فراموشی نسپارند.

با تبدیل لایحه حمایت از معلولان به قانون بخش اعظم مشکلات معلولان حل می شود
رییس فراکسیون معلولان مجلس با تاکید بر اینکه با تبدیل لایحه حمایت از معلولان به قانون بخش اعظم مشکلات معلولان حل می شود، تصریح کرد: با توجه به ظرفیت ها و توان کشور می طلبد به سمتی پیش رویم که بخش قابل توجهی از ظرفیت، توان و امکاناتی که در دستگاه های اجرایی کشور وجود دارد صرف اجرای این قانون و حمایت از معلولان شود.