تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۶ ۱۳:۴۰:۳۵ شناسه خبر : ۱۰۶۹۴۴۵

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری:

در نیمه نخست امسال، حدود 300 هزار گردشگر خارجی از آذربایجان شرقی دیدن کردند

معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گفت: آذربایجان شرقی جزو پنج استان اول کشور است که گردشگران خارجی از آن بازدید می کنند و در نیمه نخست امسال، حدود 300 هزار گردشگر خارجی از آن بازدید کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 درصد رشد داشته است و امیدواریم با اجرای برنامه های رویداد تبریز 2018 این رشد افزایش یابد.

به گزارش تبریز بیدار ، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری  در آیین استقبال از رویداد تبریز 2018،  تبریز را امن ترین، زیباترین و توسعه یافته ترین کلانشهر ایران خواند و اظهار کرد: تبریز، شهر اولین تجربه های شیرین توسعه یافتگی است و کتابخانه دولتی و عمومی، قطار شهری، رستوران مدرن، سینمای عمومی، مدرسه ناشنوایان، بلدیه و شهرداری و ... اولین بار در ایران در این شهر ایجاد شده است.


علی اصغر مونسان در ادامه با اشاره به این که گردشگری سومین صنعت بزرگ دنیا است، افزود: فعالان اقتصادی معتقدند با توجه به تحولاتی که در فناوری صورت گرفته است، بسیاری از بخش‌های اقتصادی جابه‌جا می‌شوند یا از بین می‌روند و جای خود را به بخش‌های جدیدی می‌دهند اما صنعت گردشگری همچنان مسیر رشد خود را با شتاب ادامه خواهد داد و پایداری رشد اقتصادی در بخش گردشگری همچنان وجود خواهد داشت.


وی ادامه داد: طبق آمار سازمان جهانی گردشگری، در حال حاضر نزدیک یک میلیارد و 400 میلیون نفر گردشگر در دنیا وجود دارد و پیش بینی می شود بیش از 50 درصد معضل اشتغال در کشورهای توسعه یافته از طریق صنعت گردشگری قابل رفع است، بر این اساس این کشورها صنعت گردشگری را بعنوان بخش مهمی از توسعه اقتصادی خود قرار داده اند.


مونسان خاطر نشان ساخت: یکی از مزیدهای مهم صنعت گردشگری، ایجاد اشتغال ارزان با سرمایه گذاری حداقلی است و در کشور ما نیز برای ایجاد یک شغل در بخش گردشگری به 30 تا 50 میلیون تومان نیاز داریم در حالی که در دیگر بخش های اقتصادی برای ایجاد شغل به بیش از 500 میلیون تا یک میلیارد تومان نیازمندیم.


وی اضافه کرد: در سال 2016 بیش از 108 میلیون شغل بطور مستقیم و سه برابر این تعداد نیز بطور غیرمستقیم در دنیا از طریق صنعت گردشگری ایجاد شده، بعبارت دیگر به ازای هر 11 شغل در دنیا یک شغل مربوط به بخش گردشگری است.


معاون وزیر همچنین گفت: در کشور ما نیز بخش گردشگری از اهمیت بالایی برخوردار است و نقش بسزایی در اشتغالزایی و درآمدزایی دارد.


وی ادامه داد: در حال حاضر نزدیک یک میلیون نفر در بخش صنایع دستی فعالیت می کنند و بیش از 5 میلیون نفر نیز از این بخش ارتزاق می کنند و دو میلیون نفر نیز در زنجیره صنعت گردشگری در کشور در حال اشتغال هستند.


مونسان خاطر نشان کرد: بخش گردشگری یکی بخش های مهم زودبازده و ارزان برای ایجاد درآمد و شغل است.


وی همچنین گفت: مسیر گردشگری برای کشور ما، میانبر توسعه بحساب می آید و   می تواند جایگزین صنعت نفت در کشور باشد.


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور اضافه کرد: بر اساس برنامه ششم توسعه کشور ما تا سال 1404 باید 20 میلیون در کشور داشته باشیم تا بتوانیم 25 میلیارد دلار درآمد ارزی برای کشور ایجاد کنیم و این نشان دهنده این است که ما با آمارهای جهانی فاصله زیادی داریم.


وی ادامه داد: کشور ما علی رغم وجود جاذبه های طبیعی، میراث فرهنگی و تاریخی بسیار در این حوزه ضعیف عمل کرده ایم و کشورهای بسیاری در مجاورت ما وجود دارند که با تاریخ و جغرافیایی بسیار محدود توانسته اند با ایجاد جاذبه های مصنوعی، آمار بالایی از گردشگری را به خود اختصاص داده اند.


مونسان در بخش دیگری از سخنانش گفت: انتخاب تبریز برای پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، بر پایه داشته های فاخر فرهنگی مردم این شهر و آثار متعدد تاریخی و اجتماعی آن است.


وی اضافه کرد: آذربایجان شرقی جزو پنج استان اول کشور است که گردشگران خارجی از آن بازدید می کنند و در نیمه نخست امسال، حدود 300 هزار گردشگر خارجی از آن بازدید کرده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6 درصد رشد داشته است و امیدواریم با اجرای برنامه های رویداد تبریز 2018 این رشد افزایش یابد.


رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور همچنین گفت: تاکنون یک هزار و 800 اثر ملی در تبریز به ثبت رسیده که ظرفیت بزرگی است و امیدواریم با استفاده از ظرفیت های این بخش، نقش پررنگی در توسعه صنعت گردشگری کشور ایفا نماید.


وی در خاتمه ابراز امیدواری کرد رویداد تبریز 2018 به فرصتی برای توسعه صنعت گردشگری استان و کشور تبدیل شود.
نظرات

بایراق
IR

سلام -برخی شهرها نظیر مشهد اصفهان قم شیراز تهران -شهر ری -سرعین-برخی شهرهای استان گیلان و...خیلی بیشتر گردشگر خارجی وداخلی می پذیرد چطور تبریز پنجم شده