تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۶ ۱۰:۰۱:۳۸ شناسه خبر : ۱۰۶۹۴۸۲

گزارش تبریزبیدار از جلسه شورای شهر؛

از دعا برای پایان یافتن نفت تا کار مخفیانه در مترو!/ بررسی عوارض محلی سال 97 پشت درهای بسته!!

بیست و پنجمین جلسه شورای شهر تبریز با 5 دقیقه تاخیر آغاز شد. قلی زاده تنها غائب جلسه امروز شورای شهر است.

به گزارش تبریز بیدار ، بیست و پنجمین جلسه شورای شهر تبریز با 5 دقیقه تاخیر آغاز شد. قلی زاده تنها غائب جلسه امروز شورای شهر است.

اکبرنژاد در ابتدا جلسه با اشاره به اینکه اگر میخواهیم به مردم اعتماد کنیم، باید خودمان نیز قابل اعتماد باشیم، اظهار داشت: گزارشات ارائه شده ما باید شفاف بوده و به صراحت مشکلات را با مردم در جریان گذاشته و نسبت به تولید ثروت در جامعه همت گذاریم.

وی افزود: همچنین ازمسئولین مربوطه در برگزاری برنامه رویداد تبریز 2018 در سالن پتروشیمی تشکر می کنم که برنامه خوبی بود و از شهردار و آقای استاندار خواهش میکنم که نسبت به قطار شهری توجه ویژه ای داشته باشند، ما کار مخفیانه نداریم و اینگونه نیست که جاسوس فرستاده باشیم و   مسائل باید شفاف مطرح گردد.

غلامحسین مسعودی ریحان در ارائه گزارشی در رابطه با عملکرد کمیسیون سرمایه‌گذاری شورای شهر، با اشاره به بررسی چالش های سرمایه گذاری، گفت: سازوکار مناسب و مدیریت متمرکز در بحث سرمایه گذاری وجود ندارد و هر سازمان و منطقه شهرداری برای خود اقدام به سرمایه گذاری می کند.

وی عدم وجود بانک اطلاعات املاک به صورت متمرکز، نبود نقشه راه مشخص و فلوچارت معین برای این مسئله، وجود نگاه سنتی به سرمایه گذاری، وجود مراکز متعدد و بوروکراسی شدید برای سرمایه گذاری، نقض در چارت سرمایه گذاری، عدم توجه به حوزه های جدید سرمایه گذاری، عدم استفاده از شرکت های سرمایه گذاری، عدم توجه به کرامت سرمایه گذار را از جمله مشکلات سرمایه گذاری در تبریز دانست.

وی افزود: تاکنون 58 مورد در شهرداری سرمایه گذاری شده که به جز چند مورد، بقیه به نتیجه منتهی نشده و پروژه ها همچنان متوقف شده است. در این رابطه اگر به برج ابریشم در چهارراه منصور بروید، میبینید که شهرداری دارای 4 مغازه است و خواهش میکنم ببینید که چه اتفاقی برای آن افتاده و بررسی کنید.

مسعودی ریحان گفت: علی رغم اینکه شیوه نامه سرمایه گذاری مصوب سال 1366 است ولی متاسفانه آن را کنار گذاشته و توجهی به این شیوه نامه نکرده اند و این مسئله نیز حاصل کار جزیره ای است.

وی افزود: از خدا می خواهم نفت پایان یابد و به سرمایه گذاری توجه کافی انجام شود. چراکه تا زمانی که نفت تمام نشده افراد شایسته کنار گذاشته می شوند و مشکلات فعلی کشور نیز به دلیل وجود نفت است. پیشنهاد بنده این است که فرآیند سرمایه گذاری به صورت مستقل به وسیله شیوه نامه سرمایه گذاری انجام شود و سازمانی مستقل در این باره شکل بگیرد.

بهشتی پس از این سخنان ابراز داشت که نفت و گاز برای ما نعمت است و اینگونه نیست که خدا این نعمت را از ما بگیرد.

نیکوخصلت نیز با اشاره به اینکه توسعه پایدار در کشور ما دچار پارادوکس شده و نیازمند نگاه متفاوت ما است. به تعداد جلسات کمیسیون توسعه پایدار شورا اشاره کرد و گفت: بیش از ۲۰ جلسه در کمیسیون برگزار کرده ایم و در ۲۵ بند موضوع، مسائلی از جمله آلودگی هوا، معاینه فنی خودروها، استفاده از مازوت در نیروگاه تبریز، خرید اتوبوس های جدید و نحوه ورود به بخش اتوبوس های برقی، افزایش ظرفیت استفاده از دوچرخه، ایجاد مدرسه طبیعت، افزایش سرانه کاشت درخت، تحقیات در زمینه گونه های کم آب درختان را مصوب کرده ایم.

شهین باهر در ادامه جلسه با اشاره به اینکه برای ساماندهای ورودی های شهری باندهای کندرو ورودی تهران را تمام کردیم، ابراز داشت: باند کندرو از مرند در حال زیرسازی است و تخفیفاتی را در این رابطه برای جداره ها در نظر گرفته ایم.

دبیری نیز گفت که این لایحه سیاست های تشویقی در راستای ساماندهی ورودی ها در راستای تبریز 2018 است و اقدام خوبی است که در جهت درآمدزایی می تواند اثرگذار باشد.

قلیزاده وارد جلسه شد و پس از بحث های اعضای شورا در رابطه با اهمیت و لزوم این لایحه و انتقاد از طرح اینگونه لایحه، شهین باهر گفت: تا چندماه پیش به بنده اصرار می کردید ورودی های شهری را برای تبریز 2018 اصلاح کنیم و ما قصد داریم با احداث کندروها، این جداره ها را اصلاح کنیم. ما به این 30 درصد تخفیف می دهیم و به مناطق کم برخوردار تخفیف بیشتری می دهیم و جدول کاملا مشخص است.

پس از بحث های فراوان بالاخره این لایحه با درصد های مختلفی براساس جدول مطروحه در غرب، شمالغرب و شرق برای 6 ماه تصویب شد.

 در ادامه جلسه باعلام جلسه غیر علنی  لایحه عوارض محلی سال 97 بدون حضور خبرنگاران  بررسی شد!