تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : ورزشی , چهارشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۶ ۱۲:۳۹:۱۸ شناسه خبر : ۱۰۶۹۵۴۷

امام جمعه تبریز:

ورزشگاه جای این حرف‌ها نیست

ما شعار نژادپرستانه را تقبیح می‌كنیم. شعار هواداران واقعی تراكتورسازی این نیست. هواداران تیم‌ها قطعا به كشورشان علاقه دارند. اصلا دلیل حضور من در ورزشگاه یادگار امام به‌خاطر آشوب‌های اخیر كه اتفاق افتاد، بود. وقتی من دیدم كه دشمنان از خارج كشور پیام می‌دهند كه بعد از بازی تراكتورسازی بیایید و از این حرف‌ها، به ورزشگاه رفتم.

به گزارش تبریز بیدار ، حجت‌الاسلام والمسلمین سید‌محمدعلی آل‌هاشم، امام‌جمعه تبریز و نماینده ولی‌فقیه در استان آذربایجان‌شرقی یكی از تماشاگران بازی تراكتورسازی و استقلال بود. او البته در بین دو‌نیمه بازی به ورزشگاه یادگار امام تبریز آمد و با تشویق تماشاگران مواجه شد. در نیمه نخست این مسابقه، جو ورزشگاه با شعارهای تُند و بعضا ناسیونالیستی ملتهب بود؛ آن‌قدر كه كارگردان تلویزیونی مسابقه مجبور شد صدای ورزشگاه را كم كند. بین دو‌نیمه بازی بلندگوی ورزشگاه خبر می‌دهد كه امام‌جمعه وارد ورزشگاه شده‌اند. تلویزیون كاملا صدای ورزشگاه را بسته بود، بااین حال شاهدان می‌گویند فضای نیمه‌دوم بسیار بهتر از نیمه‌اول بوده.

 

آقای آل‌هاشم، می‌خواستم درباره حضور شما در ورزشگاه یادگار امام تبریز سوال بپرسم.

(خنده) این ورزشگاه رفتن ما هم دردسر شده. حالا پشت‌سرهم زنگ می‌زنند و درباره این موضوع صحبت می‌كنند. برخی تقبیح می‌كنند و اكثریت هم این حركت را تحسین می‌كنند.

چه كسانی تقبیح می‌كنند؟

عده قلیلی هستند كه تقبیح می‌كنند و می‌گویند كار سبكی بود وگرنه عامه مردم و جوانان خیلی خوشحال هستند. بهتر است كه آدم به ورزشگاه برود، رفتار دوستانه‌ای داشته باشد. تذكر دوستانه‌ای هم بدهد و یادآوری كند كه ما هم همراه مردم هستیم.

پیش از حضور شما شعارهای نامناسبی در ورزشگاه سر می‌دادند، طوری كه صدای تماشاگران در تلویزیون كم شد تا بینندگان این شعارهای زننده را نشنوند.

یك‌هفته قبل از بازی تراكتورسازی و استقلال فضا در ورزشگاه آزادی هم خوب نبود. منظورم بازی تراكتورسازی و پرسپولیس است. برادران عزیز پرسپولیسی عزیزان ما هستند. برادران عزیز استقلالی هم عزیزان ما هستند. تراكتورسازی میهمان پرسپولیس بود و استقلال میهمان ما بود. خواهش من در این عرصه از جوانان این است كه به مسائل ورزشی بپردازند. حالا بازی برد و باخت دارد و اهمیت امتیازبندی بازی‌ها نباید سبب بوجود آمدن بی‌اخلاقی شود. دراین مواقع رعایت اخلاق اسلامی مورد مطلوب ماست.

البته برخی شعارها نژادپرستانه بود و حتی آقای قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه هم این موضوع را تایید كردند. نظر شما چیست؟

درمورد نظر آقای قاضی‌پور از خودشان بپرسید، اما ما شعار نژادپرستانه را تقبیح می‌كنیم. شعار هواداران واقعی تراكتورسازی این نیست. هواداران تیم‌ها قطعا به كشورشان علاقه دارند. اصلا دلیل حضور من در ورزشگاه یادگار امام به‌خاطر آشوب‌های اخیر كه اتفاق افتاد، بود. وقتی من دیدم كه دشمنان از خارج كشور پیام می‌دهند كه بعد از بازی تراكتورسازی بیایید و از این حرف‌ها، به ورزشگاه رفتم. بعد از بازی شعور و فهم بازیكنان تراكتورسازی و هواداران تبریزی را مشاهده كردم و پیام دادم. از آنها تشكر كردم بابت هوشمندی‌شان. حالا شعارنژادپرستانه از هر تیمی فرقی نمی‌كند و به‌طور كلی مورد پسند نیست. آنهایی هم این شعارها را سر می‌دهند بیگانگان تحریكشان می‌كنند. یعنی بیگانگان برخی را تحریك می‌كنند كه البته یك‌ایرانی هیچ‌وقت چنین شعاری نمی‌دهد.

فضای ورزشگاه‌ها حداقل در مسابقه‌های فوتبال بسیار ملتهب است و در هفته‌های اخیر نیز انتقادهای بسیاری را برانگیخته است. شما چه توصیه یا پیشنهادی برای جلوگیری از چنین شعارهایی دارید؟

افرادی كه در جامعه تاثیرگذار هستند، باید دست به كار شوند. روحانی و غیرروحانی فرقی نمی‌كند و اگر ارتباط صمیمانه‌ای نداشته باشند، كار جلو نمی‌رود. مثلا اینكه تذكر دهند، بگویند كه شعار بد ندهید، فحاشی نكنید و صحبت‌هایی از این دست معلوم نیست كه تاثیرگذار باشد. آنهایی كه روحانی هستند و مسئولیت اجتماعی دارند، باید با تماشاگران صمیمی شوند.

به این شكل آیا می‌شود سازماندهی لازم را روی سكوهای ورزشگاه‌ها انجام داد؟

ببینید آنهایی كه به ورزشگاه می‌روند، اغلب جوانان این كشور هستند. آنها در ورزشگاه می‌توانند هدایت شوند. در تیم‌ها نقش لیدرها مهم است. البته لیدر هواداران مهم است، آنهایی كه خط می‌‎دهند و از نظر اخلاقی می‌توانند تاثیرگذار باشند.

به‌عنوان سوال آخر بفرمایید كه نظر شما درباره حضور بانوان در ورزشگاه چیست. در هفته‌های گذشته دو‌خانم با هیبت مردانه توانستند در استادیوم حضور پیدا كنند. البته برخی نمایندگان مجلس به‌دنبال گرفتن مجوز حضور بانوان در ورزشگاه‌ها هستند.

ورزشگاه جای این حرف‌ها نیست. در مسابقات خواهران، خواهران حضور دارند و برادران هم در مسابقات برادران شركت می‌كنند. این مسائل هم به وزارت ورزش و مجلس مربوط است و سلایق نمی‌تواند در آن دخیل باشد.

 

همشهری ورزشی