تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۶ ۲۱:۰۶:۳۰ شناسه خبر : ۱۰۶۹۵۹۹

یک حادثه در تهران و چند علامت سؤال در تبریز؟!

زنگ خطر پلاسکو برای شهر اولین ها!!

تصور کنید خدای نکرده چنین آتشی سوزی در منطقه پر تراکم مرکز شهر تبریز همچون پاساژ امت رخ دهد چه خواهد شد؟ بافت های آسیب پذیر شهری در مقابل چنین بحرانهای کوچک همچون آتش سوزی و یا سیل و زلزله در سطح کلان تر تا چه اندازه مقاوم هستند؟!

سرویس شهری تبریزبیدار؛


"حادثه آتش سوزی در یکی از ساختمان های قلب پایتخت و متعاقب آن تخریب کامل و گسترده آن منجر به شهادت عده تعدادزیادی از آتش نشانان فداکار شهرداری تهران گشت." 

جمله ای که یکسال از آن می گذرد و  بهت و حیرت را برای کشور به همراه داشت. در آن زمان برخی با سلفی گرفتن و برخی دیگر نیز با سیاسی کاری و ضربه زدن به قالیباف در آستانه انتخابات 96 ماهی های خود را صید کردند و بودند آتش نشانانی که جان خود را دادند تا جان شهروندان آسیب نبیند. همه این اتفاقات رخ داد و یکسال گذشت، اما در آستانه یکسالگی حادثه وحشتناک پلاسکو  یک موضوع مهم در اذهان شهروندان تبریزی ایجاد شده است؛ هشدار درباره بافت های تجاری چندین ساله تبریز.

آنچه زنگ خطر آن در گذار از این مقطع، رساتر از گذشته به گوش می رسد، وجود بافت های شهری و مراکز تجاری فاقد امکانات ایمنی و مستعد برای بحران زایی در شهرهاست.

حادثه آتش سوزی یکی از این دست حوادث است؛ تصور کنید خدای نکرده چنین آتشی سوزی در منطقه پر تراکم مرکز شهر تبریز همچون پاساژ امت یا بازار سرپوشیده تبریز یا .... رخ دهد چه خواهد شد؟ بافت های آسیب پذیر شهری در مقابل چنین بحرانهای کوچک همچون آتش سوزی و یا سیل و زلزله در سطح کلان تر تا چه اندازه مقاوم هستند؟!

بی شک حادثه سیل سال قبل میزان آمادگی شهر تبریز را در برابر چنین بحران هایی نشان داد و عیان ساخت که در کلانشهرهای کشورمان علی رغم وجود روبناهای مناسب و شیک در شهرها، زیربناهای شهری و زیرساخت های توسعه شهری و مقابله با بحران ها به طور کلی به فراموشی سپرده شده و شهرهای ایران را بیش از گذشته در معرض حوادث مختلف قرار داده است.

نگرانی ها از ایجاد بحران در کلانشهر تبریز پس از وقوع حوادث متفاوت همچون سیل، آتش سوزی(شبیه پلاسکو)، زلزله و... زیاد است. امری که شهردار جدید تبریز نیز بارها بدان اشاره کرده  و بر لزوم تقویت زیرساخت ها تاکید کرده است.