تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶ ۰۹:۵۷:۱۴ شناسه خبر : ۱۰۶۹۶۰۱

گزارش تبریزبیدار از جلسه شورای شهر؛

جا خالی دولت در تجهیز امکانات آتش نشانی/ 40 دقیقه بحث یعنی هیچ؟!/ یک نطق و دو پاسخ

جلسه امروز شورای شهر با حاشیه های بحث کمک نکردن دولت به آتش نشانی ها و نطق عجیب قلیزاده در خصوص انتصابات و پاسخ اعتراضی محمد زاده و شهردار به این نطق برگزار شد.

به گزارش تبریز بیدار ، جلسه امروز شورای شهر شهر تبریز راس ساعت 8:30 با حضور تمامی اعضای شورا و شهردار تبریز آغاز شد.

شکور اکبرنژاد در ابتدای جلسه پیشنهاد کرد که صندوقی برای اخذ نظرات شهروندان و مراجعه کنندگان درباره نحوه اداره جلسات و مسائل شهردارب و اشکالات احتمالی را ابراز دارند.

علی آجودان زاده، اولین دستورجلسه بیست و هشتمین جلسه شورای شهر را گزارش شهردار تبریز در رابطه با  بررسی ایمنی فضاهای شهری و پاساژهای تبریز اعلام کرد.

ایرج شهین باهر با اشاره به اهمیت بحت اقدامات ایمنی خصوصا در رابطه با پلاسکوی تهران، اظهار داشت.: ساختمان هایی مثل پلاسکو تا پیش از این براساس آیین نامه های قبلی احدات شده و گزارش دریافتی ما از آقای طالب نژاد، مدیرعامل سازمان آتش نشانی گزارشی را اخذ کردیم که نشان می دهد قبل از حادثه اقداماتی در این رابطه انجام شده و انتظار ما از آتش نشانی تبریز پیشگیری از آتش سوزی و ایمن سازی فضاهای عمومی است.

وی افزود: باید برای اماکنی که به شهروندان مشکل افرینی کنند ورود پیدا کنیم. تا پیش از حادثه پلاسکو، در موضوع پاساژهای تجاری همه حساس شده و دادستان نیز وارد قضیه شد و با تعریف وظایفی برای تمام دستگاه ها، سازمان آتش نشانی بررسی طرح ایمنی این پاساژها را در دستورکار قرار داد.

شهردار تبریز اظهار داشت: تاکنون 160 مورد بازدید و 142 مورد دستورالعمل برای مقابله با حریق در سازمان آتش سوزی انجام و اخطار داده شده است که متاسفانه تعدادی از پاساژها در این رابطه همکاری نکرده و صاحبان مغازه سرقفلی خودشان را موظف به تجهیز مغازه ها به نکات ایمنی نمی دانند.


طالب نژاد مدیر عامل سازمان آتش نشانی تبریز نیز با اشاره به اینکه در برنامه های اولیه سازمان آتش نشانی، آموزش و پیشگیری را در اولویت قرار دادیم، گفت: عمده مغازه های پاساژهای داخل شهر، سرقفلی است و برای حل مسائل ایمنی، 14 پاساژ احتمالی دارای پتانسیل خطر در تبریز را قبل از پلاسکو انتخاب کردیم و برای سرایداران و دو کسبه هر طبقه از پاساژها آموزش های لازم را ارائه دادیم.

وی افزود: پس از حادثه پلاسکو، 31 مورد آتش سوزی در بازار تبریز انجام شده است که اخرین مورد حریق روز پنج شنبه در بازار چرم رخ داد که به دلیل وجود هیدرانت نصب شده در مقابل پاساژ، خوشبختانه توانستیم این آتش سوزی را مهار کنیم و در تیمچه هایی همچون جعفریه و مظفربه هیدرانت آب رسانی وجود دارد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی تبریز در ساختمان ها، پاساژها و بیمارستان های جدید طرح ایمنی را بررسی کرده ایم و کلا طرح های ایمنی را سازمان نظام مهندسی بررسی می کند. روزانه 420 مورد بازدید و سالانه 3594 بازدید پایان کار انجام می شود. دولت ریالی به ما پرداخت نمی کند و تجهیز ایمنی یک اتش نشان برای اطفای حریق 24 میلیون تومان است و در این موضوع اگر عشق و روحیه در میان همکاران نباشد، ما شرمنده آنان خواهیم بود.

تقی پور نیز تجهیزات و امکانات شهری برای مهار و ایمن سازی حوادث را پاسخگو ندانست و بهشتی نیز حوزه آتش نشانی را جزو وظایف حاکمیتی و حکومتی دانست و بر لزوم حمایت دولت از آن تاکید کرد.

بابایی اقدم نیز با اشاره به اینکه بنده در این سالها و به صورت مداوم برای بازدید به تمامی ایستگاه ها را رفته ام و با مشکلات پرسنلی آشنا هستم، گفت: هفته های پیش در بازدید از ایستگاه آتش نشانی در ارم، پرسنل این ایستگاه به بنده می گفتند که پول رنگ کردن محیط را نداشته و از نظر مالی در بدترین شرایط ممکن هستیم. سازمان آتش‌نشانی درآمدی ندارد و علاوه بر آن در رابطه با تعداد ایستگاه ها با کمبود جدی مواجهیم و امیدوارم این مسائل در بودجه سال آینده لحاظ شود.

شهین باهر نیز بر پیگیری اعضای شورای شهر در رابطه با مطالبات شهرداری از دولت تاکید کرد و ابراز داشت که 3 سال است نیروی غیرتخصصی به سازمان آتش نشانی وارد نشده است. در ادامه جلسه لایحه اعطای تسهیلات به صورت کاهش مبنای محاسبه عوارض ساختمانی به ایثارگران، خانواده‌های محترم شهدا و افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی مطرح شد.

پس از طرح موضوع و سخنان موافقین و مخالفین در این باره سخن گفتند که پس از رای نیاوردن لایحه درباره پیشنهادات اعضای شورا، میان بابایی اقدم و دبیری و اکبرنژاد و تقی پور اختلاف نظر پیش آمد که اکبرنژاد در پایان بررسی لایحه را به جلسه دیگری احاله کرد که محمدزاده به طعنه گفت که 40 دقیقه بحث و صحبت یعنی هیچ...!

دبیری نیز در ادامه در نطق میان دستور خود با اشاره به اینکه بودجه شهرداری ها در جهان از درآمدهای پایدار شهرداری است، اظهار داشت: در کل دنیا 70 درصد بودجه از دو منبع مالیات و کمک های دولتی تامین می شود اما در ایران حدود 60_70 درصد درآمدهای شهرداری، از محل درآمدهای ناپایدار جرایم فروشی و... است و 4_6 درصد شهرهای بزرگ از کمک های دولت و کمتر از 10 درصد از محل مالیات است و بقیه نیز از محل درآمدهای ناپایدار است.

وی افزود: در بودجه شهرهای مهم دنیا کلا 6 نوع درآمد پایدار وجود دارد که شامل درآمدهای وصولی شهرداری، مالیات های متمرکز تخصیصی از دولت، کمک های مستقیم دولت، مالیات ها از املاک و... است. مثلا در شهر سئول، 65 درصد، استکهلم 65 درصد، در سیدنی 50 درصد، برلین 31 درصد و پاریس نیز 53 درصد است.

عضو شورای شهر تبریز اظهار داشت: ایده خودکفایی شهرداری ها در دهه 60 سرمشق نادرستی از تجارب جهانی بود که در سال 60 درآمد شهرداری ها از دولت 60 درصد بود که الان 10 درصد شده است.پیشنهادات بنده برای تحکیم درآمدهای پایدار شهری، دریافت عوارض از خانه و ملک خالی، فشار بر سازمان های دولتی برای پرداخت مطالبات حدود 200 میلیارد از این سازمان ها، تلاش در حذف رانت خواری و مدیریت هزینه و موظف کردن شهرداری نسبت به توسعه فناوری های نوین و کارافرینی شهری و رونق اقتصاد شهری است.


فرج قلیزاده نیز در نطق میان دستور خود با اشاره به اینکه شهرداری به سوی شرکت سهامی خاص حرکت می کند، گفت: دلیل من برای این مسئله این است که شهردار محترم حداقل مشورت را با شورای شهر در انتصابات را انجام نداد و از ما نظرخواهی نکرد.تقریبا 50 درصد انتصابات تاکنون نشان داد که از خارج شهرداری آمده است و در این انتصابات شهردار این اندازه توجه نداشته که یکسان عمل کند و به ساختارهای قانونی ارزش قائل نشد.

وی افزود: تصمیمات شورای شهر و شهرداری نه در شورا بلکه در محافل خاص تصمیم گیری می شود و مثلث زر و زور و تزویز کارایی بالایی دارد و من نماینده نیز در خطر هستم. مردم یکبار غفلت کردند و سبب شد تا تبریز به حراج گذاشته شود و آبروی آن از بین برود و درخواست من این است که مردم مطالبه گری خود را افزایش دهند.


سخنان قلیزاده سبب اعتراض شدید آجودان زاده و محمدزاده شد که محمدزاده با انتقاد از سخنان وی ابراز داشت که اگر قرار است اعضای شورای شهر در کارهای کلی و جزیی شهردار دخالت کنیم، بهتر است شهردار استعفا کند و خودمان شهرداری را مدیریت کنیم. وقتی شورای شهر قانونا شهردار را انتخاب می کند شهردار می تواند هرکس را با شرایط انتخاب کند و اگر مدیر کار نکند می تواند چند ماه بعد او را بازخواست کند. به ما چه ربطی دارد شهردار از کجا مدیر آورده است؟ چرا فکر مردم را به زر و زور می برید و چه کسی زر گرفته است اگر کسی زر گرفته و شما نمی گویید به مردم شهر خیانت کرده اید

وی افزود: اگر می خواهیم مردم را به طرف ناامیدی ببریم و با سخنانی چون شهر را بردند و خراب کردند بهتر است نهادهای بازرسی و اطلاعاتی را دعوت کنیم و اسامی افراد متخلف را به آنان بدهیم تا دستگیرشان کنند. با این کارها مردم افسرده و ناامید می شوند، اگر کسی در این شهرداری رشوه گرفت او عزل کنید ولی اینگونه نگویید که به سمت زر و زور رفته اند، عضو شورای شهر نمی تواند در اجرا دخالت کند و فقط می تواند سوال کند. برای شناساندن به عنوان فردی خوب، بهتر است بقیه را بد نکنیم.


شهین باهر نیز با اشاره به اینکه به مردم قول داده ایم تا فراجناحی عمل کنیم، اظهار داشت که قول داده ایم تا رفیق بازی و جناح بازی نکنیم و بر سر قول خود هستیم و در انتصابات خودمان را به جناح خاصی وامدار نمی دانیم.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرموده اند که نباید به خاطر مسایل شخصی و عقده گشایی مردم را ناامید کنیم، برخی به جای اینکه در تخیلات خود سیر کنند بهتر است به میان مردم بروند و ببینند که شورای پنجم مردم را امیدوار کرده اند. بنده 60 روز است که شهردار هستم و در این مدت پروژه های تعطیل شده را راه اندازی کرده ایم.

شهردار تبریز تصریح کرد: 2018 در پیش است و کارها را با دست خالی انجام دادیم و شفاف سازی را بدون تعارف پیگیری می کنیم. تغییرات را بدون تعارف انجام می دهیم، این چه منطقی است که یک مدیر 18 سال در یک سمت باشد. نباید امروز به این خاطر که سخن من جا نیفتاده، پس بدان معنا است که در محافل خصوصی و فلان جا و استخر تصمیم گیری شده است. حتما در مراجع قانونی باید به این تهمت ها و افتراها پاسخ دهند.

وی دامه داد: بنده از صبح ساعت 7 تا 11 شب در بازدید و جلسه هستم اما به من تهمت می زنند که در فلان جا تصمیم گیری می کنید! چون فلان شخص نفر من نیست و در انتخابات به من کمک نکرده درست نیست که انتخاب وی در شهرداری را زیر سوال ببریم.

شهین باهر در پایان گفت: مشکلات زمان انتخاب شهرداری را به زمان کنونی تسری ندهیم و شهر نیاز به اتحاد و وحدت دارد و بنده با همکاری اعضای شورا صرفا به دنبال منافع مردم و شهر هستم و سهمی در این باره نخواهیم داشت.