تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , سه شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۳۰:۲۱ شناسه خبر : ۱۰۶۹۶۵۶

قره باغی در نشست خبری نخستین جشنواره موسیقی دفاع، مقاومت و حماسه استان:

بزرگترین حامی من در عرصه موسیقی امام راحل و رهبر انقلاب بوده اند/ نبود سالن برای اجرای موسیقی در شأن تبریز نیست

دبیر نخستین جشنواره موسیقی دفاع، مقاومت و حماسه آذربایجان شرقی از ارسال 51 اثر تولیدی به جشنواره موسیقی حماسه آذربایجان شرقی خبرداد.

به گزارش تبریز بیدار ،  اسفندیار قره باغی صبح امروز در نشست خبری نخستین جشنواره موسیقی دفاع، مقاومت و حماسه آذربایجان شرقی  با بیان اینکه  22 گروه موسیقی برای شرکت در این جشنواره اعلام آمادگی کرده گفت: 51 اثر تولیدی به این جشنواره ارسال شده است که رقابت گروهای مختلف  جشنواره در 2 بخش شامل گروه نوازی و آثار تولیدخواهد بود.


وی ادامه داد: بخش گروه نوازی شامل 5 شاخه موسیقی کلاسیک ایرانی،موسیقی آذربایجانی، موسیقی عاشیقی، آواز جمعی و موسیقی روز است و در بخش آثار تولیدی این جشنواره با محوریت موضوع جشنواره بدون در نظر گرفتن نوع موسیقی مورد ارزیابی هیات داوران قرار می گیرد.


دبیر نخستین جشنواره موسیقی دفاع، مقاومت و حماسه آذربایجان شرقی خاطر نشان ساخت: این جشنواره از دوم تا پنجم بهمن در تالار اقبال آذر مجتمع فرهنگی هنری 29 بهمن برگزار می شود و شرکت برای عموم آزاد است و از عموم  مردم و علاقه مندان برای حضور در این جشنواره دعوت می کنم.


وی با انتقاد از نبود سالنی در شان و جایگاه تبریز گفت:  به عنوان اولین ها برازنده این شهر نیست که سالنی برای اجرا موسیقی در آن وجود ندارد و نیاز است شهردار و اعضای شورای اسلامی در این زمینه احساس وظیفه کرده و برای احداث چنین سالنی همت کنند.


 استاد قره باغی با مقایسه وضعیت سالن ها و تالارهای موسیقی شهر تبریزگفت: متاسفانه در شهر تبریز تالاری که موجب فخر و افتخار موسیقی این شهر بوده و آبروی شهر را حفظ کند  وجود ندارد.


وی با اشاره به نظرات رهبر انقلاب  در خصوص مقوله موسیقی اظهار داشت: این کشور با نظر و عنایت ولی فقیه اداره می شود و ما به مقام معظم رهبری اقتداء می کنیم، اگر رهبر معظم انقلاب احساس کنند که موسیقی حرام است بدون در نظر گرفتن همه موارد از رسانه ملی اعلام می کنند که از هیچ برنامه ای موسیقی پخش نشود.


قره باغی به حمایت های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری در استفاده از هنر موسیقی تصریح کرد: در حرفه ما امام راحل و مقام معظم رهبری بزرگ ترین حامی و مشوق من بوده اند و وقتی رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کرده و می گویند «موسیقی را نجات دهید» منظور ایشان این است که موسیقی را از حالت مستهجن  و مبتذل نجات دهید و ان را به حالت تعالی برسانید.


وی با اشاره به نقش موسیقی در انقلاب های مردمی و جهانی خاطرنشان کرد: نقش موسیقی را نمی توان در هشت سال دفاع مقدس نادیده گرفت، تاثیرموسیقی از هزار لشگر نظامی بیشتر است، موسیقی مقاومت باعث تضعیف روحیه دشمن و افزایش روحیه دفاع و خودباوری نیروهای جبهه حق می شود.


اسطوره موسیقی ایران با اشاره به  مسافرت های خارج از کشور و بررسی وضعیت موسیقی کشورهای مختلف در دنیا گفت: طی مسافرت هایی که داشته و وضعیت هنری و موسیقی کشورهای مختلف را بررسی کرده ام به جرأت می توان گفت زیباترین شهرهای جهان را هنرمندان ساخته اند.


وی افزود: در تمام دنیا تامین  کننده  مالی  و متولی تربیت انسان های فرهیخته و موسیقی دان ها، برگزاری ارکست ها و  بر عهده شهرداری هر شهر است  و من در جلسات مختلف و شهرداران این شهر موضوع را مطرح کرده ام.


این استاد موسیقی تبریزی در پایان موسیقی ضد استکباری را موسیقی ناشی از تفکر دانست و خاطرنشان کرد: یکی از بزرگ ترین ابزار که از نظر روحی، اعتقادی و کاربردی در انقلاب اسلامی موفق بوده است موسیقی ضد استکباری است که جایی تابلو ندارد بلکه نوعی نگرش در افکار ماست.

نظرات

اکبر
IR

چرا در بازار سرپوشیده تبریز که از شاخصهای جذب توریسم است تابلوی برازنده دیجیتالی همراه کروکی مشخصات بازار نیست تبریز2018 یعنی چه؟

اکبر
IR

چرا ادامه مسیر خیابان نجاتی دام پزشکی به نظامپزشکی تکمیل و زیبا سازی نمی شود منتظر قرن بعدی هستیم؟