تلگرام
کانال تبریزبیدار در تلگرام
دنبال کنید
سرویس : فرهنگی و اجتماعی , چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۶ ۱۴:۵۹:۰۹ شناسه خبر : ۱۰۶۹۶۷۳

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق تبريز مطرح کرد:

توسعه نیروگاه‌های خورشیدی خانگی در تبریز

مديرعامل شركت توزيع نيروي برق تبريز گفت: برنامه 2018 بهترین فرصت برای معرفی بخش‌های مختلف این منطقه در عرصه‌های مختلف طبیعی و گردشگری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است که متولیان این امر نباید از این فرصت به‌دست آمده غافل شوند.

به گزارش تبریز بیدار ، انتخاب شهر تبریز به عنوان شهر نمونه گردشگری کشورهای اسلامی در سال 2018، بهترین فرصت برای معرفی بخش‌های مختلف این منطقه در عرصه‌های مختلف طبیعی و گردشگری، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است، که متولیان این امر نباید از این فرصت به دست آمده غافل شوند.

برنامه شرکت برای پیاده‌سازی GIS چیست؟

برنامه توسعه کاربردی سازی GIS نیز جزو اقدامات و پروژه‌های آتی خواهد بود تا مامور به جای بازدید از محل و برآورد لازم برای نصب انشعاب، از روی نقشه محل، لوازم و تجهیزات مورد نیاز را تعیین کند ولی تا شکل‌گیری این امر نیاز به زمان وجود دارد.

هنوز فرآیندهای انجام گرفته باز مهندسی نشده و فقط با اقدامات سنتی و تشکیل کمیته، میزان سرعت بخشی و عقب‌ماندگی در طرح‌ها بررسی می‌شود.

در راستای توسعه خدمات، هر ماه دو خدمت به غیرحضوری تبدیل می‌شود تا پایان سال تمام خدمات پس از فروش به صورت غیرحضوری صورت گیرد و البته در بهبود شاخص‌های شرکت، کاهش تلفات انرژی نیز گنجانده شده تا بتوانیم سهم زیادی در صرفه‌جویی داشته و روند مصرف را بهبود بخشیم.

طی سه سال گذشته تلفات انرژی از هشت درصد به ۱۰/۲۶ درصد رسیده است و در دو هفته اخیر نیز میزان تلفات انرژی از ۹/۸ به ۹/۶۵ درصد رسیده است و روند رو به بهبودی در حال طی شدن است.

در هر دوره قرائت کنتور بیش از ۵۵ هزار مشترک یا همان ۶ درصد مشترکان بنابر هر دلیلی قرائت نمی‌شود / 8.5 درصد میران تلفات انرژی

دلیل افزایش تلفات انرژی در تبریز چیست؟ 

تلفات انرژی تحت دو مولفه فنی و غیرفنی بوده که مولفه فنی شامل ضعف ولتاژ انتهای خط است و بخش غیرفنی شامل برق‌های غیرمجاز، دستکاری کنتور، برق دزدی، انشعابات فاقد کنتور، فاقد سابقه و نصب کنتور توسط افراد فاقد صلاحیت، عدم قرائت کنتورها و خطاهای مرتبط با آن است.

میزان اختلاف مصرف شناسایی شده ناشی از تلفات غیرفنی در سال ۹۵ در کل ۴ میلیون کیلو وات ساعت بود که این میزان در سال‌جاری به مقدار 83 میلیون کیلو وات ساعت در حال حاضر تغییر یافته که شناسایی و محاسبه شده است و با هدف‌گذاری تا پایان سال، ۹۰ میلیون کیلو وات ساعت شناسایی خواهد شد و با تحقق این موضوع میزان تلفات انرژی حدود ۸/۵ درصد خواهد شد. متاسفانه بخش عمده تاثیرگذاری افزایش تلفات انرژی مربوط به بخش غیرفنی بوده است.

موضوع کاهش تلفات یک برنامه راهبردی بوده و خوشبختانه متولی‌گری کمیسیون کاهش تلفات کل کشور به عهده تبریز است که مدیرعامل چهار استان از جمله مازندران، اهواز، چهارمحال و بختیاری و فارس نیزعضو این کمیته هستند که اولین جلسه کمیته کاهش تلفات ملی با هدف تدوین برخی چارچوب‌ها، دستورالعمل‌ها و پیشنهاد آن به شرکت توانیر برای اجرایی شدن به میزبانی تبریز برگزار شد. 

در هر دوره قرائت، کنتور بیش از ۵۵ هزار مشترک یا همان ۶ درصد مشترکان بنابر هر دلیلی قرائت نمی‌شود و این یک رقم بزرگی بوده که  طبق هدف‌گذاری این میزان به نصف خواهد رسید زیرا عدم قرائت کنتورها حدود ۰/۵ تا ۲/۲ تاثیر در تلفات انرژی دارد. 

در کاهش تلفات انرژی نیاز به پایش حرفه‌ای وجود دارد زیرا براساس شاخص‌های معین، مولفه‌های زیادی ایجاد می‌شود و با توجه به شناخت همکاران از موضوع، اهمیت کاهش تلفات در مجموعه برق تبریز حساس‌سازی شده تا وظایف اصلی سازمان نیز فراموش نشود.

در شرکت توزیع برق تبریز ایجاد حساسیت در مورد شاخص‌های اصلی و راهبردی و از جمله تلفات انرژی انجام شده است و ان‌شاءالله روند بهبودی طی خواهد شد.

در جشنواره شهید رجایی یک‌هزار امتیاز تعیین شده برای شاخص‌های اختصاصی که ۳۰۰ امتیاز مختص به کاهش تلفات است که سال گذشته شرکت توزیع برق تبریز صفر امتیاز از کاهش تلفات دریافت کرد و در نهایت رتبه ۲۶ را به دست آوردیم در حالی که اگر بتوانیم ۳۰۰ امتیاز کاهش تلفات را به دست بیاوریم قطعاً جزو ۱۰ شرکت برتر شناسایی خواهیم شد. 

 ۲۰۰ امتیاز دیگر جشنواره شهیدرجایی به توسعه GIS اختصاص یافته که شرکت توزیع برق تبریز مطالعات گسترده‌ای در زمینه کاربردی سازی آن انجام داده است که امید داریم ۲۰۰ امتیاز آن را در جشنواره کسب کنیم و مابقی امتیازها نیز برای امور مشترکان و نحوه خدمات‌رسانی است.

۱۲ سال در شیراز و حدود بیست سال در زنجان دوره دانشگاه و نیز فعالیت حرفه‌ای را سپری کرده‌ام ولی کمتر جایی همانند تبریز و مردم این شهر جدی و با عزم و اراده‌اند به طوریکه با سخت کوشی و اراده مردم مطالبه می‌کنند و انتظار دارند مسؤولان نیز در سطح بالا پاسخگو باشند، از این رو جایگاه امروز برق این شهر نیازمند رشد و اعتلای بیشتر است تا شایسته شأن مردم شریف تبریز قرار گیرد.

شرکت توزیع برق تبریز چه نقشی در پدافند غیر عامل دارد؟ 

با توجه به هفته پدافند غیرعامل جهت ارزیابی اضطراری مناطق حساس، مانوری برگزار شد و با مستقر شدن اکیپ‌ها در ۱۲ منطقه حساس اقدام به اعمال خاموشی مولدها شد و در نهایت مولدها مورد ارزیابی قرار گرفت و نتایج نیز مورد تجزیه، تحلیل و ارزیابی قرار گرفت.

مانورهای برگزار شده باعث کاهش خطا شده و مراکز حساس در مواقع ضروری می‌تواند بدون هیچ‌گونه اختلالی فعالیت خود را انجام دهند.

اقدام دیگری که در راستای پدافند غیرعامل انجام خواهد شد، موضوع ایجاد نقطه رینگ و مانور است، یعنی وقتی منبع تغذیه از یک منطقه صورت می‌گیرد اگر این مسیر بنا به دلایلی از کار بیافتد اختلال در وضعیت برق آن منطقه ایجاد خواهد شد، از این رو تلاش می‌شود تا نقاط رینگ و مانور را افزایش دهیم تا در صورت اختلال در یک منبع تغذیه بتوان منبع جایگزین را برای تأمین برق داشت و به همین منظور هر سال سرمایه‌گذاری برای نقاط رینگ و مانور انجام می‌شود.

افرایش پست‌های بالادستی و پراکندگی آن نیز از جمله دیگر برنامه‌ها در راستای پدافند غیرعامل بوده که برای این منظور پست‌های فوق توزیع پیش‌بینی شده که با ایجاد آنها قابلیت مانور بالا رفته و تغذیه‌‌ای مناسب با بار متعادل پخش شود.

ایجاد فیدرهای جدید در پست‌ها همه ساله صورت می‌گیرد که این کار برای تعدیل بار و افزایش منبع تغذیه صورت می‌گیرد که می‌تواند نقش مهمی در پدافند غیرعامل نیز داشته باشد.

توسعه DG یا تولید پراکنده از جمله دیگر ملاحظات پدافند غیرعامل است که با صدور برخی مجوزها کاراجرایی تولید پراکنده در حال اجرا بوده و حتی تعدادی نیز به بهره برداری رسیده اند و تعدادی نیز در مرحله نصب و راه‌انداری قرار دارد و طبق برنامه سال آینده سه DG به مدار خواهد آمد؛ هرقدر میزان تولید پراکنده گسترش یابد، می‌تواند روی شبکه تولید و جبران‌سازی آن تاثیر بگذارد.

گسترش انرژی‌های تجدیدپذیر از قبیل سلول‌های خورشیدی دیگر برنامه شرکت توزیع برق تبریز در راستای پدافند غیرعامل است.

دولت هر کیلو وات برق خورشیدی را 900 تومان می‌خرد

در گذشته وامی برای استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به مشترکان اعطا می‌شد، آیا باز هم چنین روشی اتخاذ می‌شود؟ 

آن زمان هزینه نصب هر کیلو وات ساعت برق خورشیدی حدود ۹ میلیون تومان بود که ۵۰ درصد آن توسط دولت به صورت یارانه‌ای پرداخت می‌شد ولی اجازه اتصال به شبکه داده نمی‌شد، ولی در حال حاضر روند تغییر یافته و یارانه حذف شده و در عوض هر فردی که در این بخش سرمایه‌گذاری کند اجازه اتصال به شبکه دارد و نرخی که برای هر کیلووات ساعت تعیین شده، در حدود ۹۰۰ تومان است در حالی که نرخ فروش انرژی از شبکه برق به طور متوسط ۸۰ تا ۹۰تومان است.

اگر یک سامانه انرژی خورشیدی نصب شود تا حدود دو سال برگشت سرمایه انجام خواهد شد و بعد از دو سال برای سرمایه‌گذار سود خواهد داشت.

با توجه به اینکه پیک‌سایی یک ضرورت برای مدیریت مصرف است، از این رو اگر تأمین انرژی در اوج مصرف برق از طریق خورشید انجام گیرد، کمک شایانی به کاهش پیک‌ مصرف خواهد داشت.

استفاده از انرژی خورشیدی به دو صورت «آن گرید»(on grid) و «آف گرید»(off grid) است و خانواده می‌تواند با نصب باتری در کنار سلول خورشیدی، حتی شبانه نیز از برق استفاده کند که البته این موضوع خود پیوست پدافند غیرعامل دارد و وابستگی کامل به شبکه را از بین می‌برد.

در سایت اینترنتی شرکت توزیع برق تبریز پیمانکاران واجد شرایط به همراه ضوابط و شرایط بارگذاری شده و مردم می‌توانند از این طریق و یا به صورت حضوری مشاوره لازم در زمینه چگونگی استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را بگیرند.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت و عملکرد این شرکت در زمینه انرژی‌های‌نو، افزود: طی سال‌های اخیر 175 کیلووات سامانه انرژی خورشیدی در مساجد و مدارس شهرستان تبریز توسط این شرکت نصب شده است.

 وی تصریح کرد: علاوه بر این سامانه، چهار مشترک دیگر نیز برای مجموع 220 کیلووات از طریق احداث سامانه تولید برق خورشیدی موفق به اخذ مجوز احداث شده و در مرحله نصب است.

با توجه به فرارسیدن رویداد بزرگ تبریز ۲۰۱۸ طرح کابل‌گذاری بازار تبریز چه زمانی به اتمام خواهد رسید؟ 

در پروژه بازار تبریز، قسمت صادقیه بازار به عنوان پایلوت انتخاب شده و کابل‌گذاری و لوله‌گذاری در این منطقه نیز صورت گرفته و در حال حاضر اصلاح انشعاب انجام می‌گیرد.

در برخی رسانه‌ها و جراید عکس‌هایی از بازار پخش می‌شود که سیم‌ها آویزان هستند در حالی که برخی از این سیم‌ها ربطی به برق ندارد و مرتبط به سایر تاسیسات هستند، البته جلساتی با شهرداری و استانداری در خصوص جمع‌آوری این سیم‌ها داشته‌ایم تا بعدها هیچ‌کسی مدعی این نباشد که سیمی قطع شد و باعث اختلال در بازار شده است، از این رو جهت جمع‌آوری و ساماندهی به وضعیت کابل‌ها نیاز به هماهنگی وجود دارد تا شکل و دید بیرونی بازار مناسب شود.

 ۶۰ درصد کابل‌های زیرزمینی بازار نیاز به اصلاح ندارد

با توجه به سنگ‌فرش کردن بازار توسط شهرداری، آیا اقدام جزیره‌ای بین اداره برق و شهرداری تبریز انجام نگرفته است؟ 

با توجه به اینکه بیش از ۶۰ درصد کابل‌های زیرزمینی بازار نیاز به اصلاح ندارد و عمده فعالیت ساماندهی در بخش پیرامونی ار جمله تابلوهای پیلار، جعبه انشعابات و اصلاح انشعاب است و به اعتقاد بنده شهرداری اگر بخواهد هر قسمتی را سنگ‌فرش کند، باید با کارشناسان برق، آب و مخابرات ملاحظات را سنجیده تا در آینده به مشکل روبه‌رو نشوند.

با توجه به محدودیت زمین که در بازار داریم اگر دو پست در آن محل نصب شود، بار مورد نیاز تأمین شده و حتی در رشد آتی نیز تاثیر خواهد گذاشت.

متاسفانه میراث فرهنگی راه‌حلی برای تأمین برق بازار ارائه نمی‌دهد

با توجه به اینکه بازار تبریز ثبت جهانی شده و باید مراحلی را طی کند، متاسفانه شاهد سهل‌انگاری میراث فرهنگی و گردشگری هستیم و اگر با این روند پیش رود قطعاً سال دیگر کارت زردی از طرف یونسکو خواهد گرفت و نظر شما در این مورد چیست؟ 

نباید در هیچ‌کاری جزیره‌ای عمل کرد بلکه باید مطالعات اولیه‌ای در این خصوص انجام شود و طرحی برای هر کار باشد، زیرا یک فرد وقتی کاری انجام می‌دهد نقشه راهی در ذهن خود دارد و مطابق آن نقشه عمل می‌کند، ولی در موضوع بازار چنین نقشه راهی وجود نداشته و ما اصلاً نمی‌دانیم قدم‌هایی که برداشتیم کافی است یا نه.

باید با ایجاد طرح اجرایی هر دستگاه از وظایف خود مطلع شود و برای آن برنامه‌ریزی انجام گیرد ولی متاسفانه برنامه و نقشه راهی در بازار وجود ندارد و هر چه سریع‌تر باید برای این منظور تلاش کرد تا بتوان یک برنامه منسجم و مشخص ایجاد کرد تا هر دستگاه وظایف خود را بداند و هر چه سریع‌تر فعالیت‌های پراکنده در ساماندهی بازار جمع شده و به یک اجماع‌کاری برسیم.

چه تعداد از تیر برق‌های شهر نیاز به جابه جایی دارد؟

طبق توافقی که با شهرداری داریم، اگر تیری در معابر کمتر از ۱۰ متر قرار بگیرد، شرکت توزیع برق می‌تواند با منابع و اختیارات خود آنها را جابه جا کند و برای معابر بالای ۱۰ متر نیز شهرداری تأمین منبع کرده و شرکت توزیع برق آنها را جابه جا می‌کند.

در حال حاضر این توافق‌نامه در حال اجرا بوده و بیشتر تیرهای معابر جابه‌جا شده و هر جایی هم اطلاع دهند در اسرع وقت به این موضوع رسیدگی می‌شود.

همچنین توافق دوجانبه جامع و کامل‌تری با شهرداری در حال تنظیم است که با روی کار آمدن شهردار جدید تبریز به امضا خواهد رسید تا مبنایی برای توسعه دوجانبه شود.

چند درصد شبکه توزیع برق تبریز نیاز به نوسازی دارد؟

اگر بخواهیم این موضوع را درصدی اعلام کنیم شاید آمار دقیقی نباشد، زیرا برای هر تاسیسات نصب شده به طور سر انگشتی ۲۵ سال عمر مفید در نظر گرفته می‌شود و حتی روی تیر برق‌ها تاریخ ساخت و نصب درج شده و البته شاید بیشتر آنها شبکه‌های قدیمی هستند ولی در اجرای اصلاحات و بهینه‌سازی شبکه با محدودیت منابع روبه‌رو هستیم، از این رو در کار اولویت‌بندی انجام دادیم و همه ساله  بسته به اولویت و نیاز اورژانسی شبکه، منابعی به منظوراصلاحات و نوسازی تاسیسات شبکه توزیع اختصاص داده می‌شود.

با توجه به تغییرات اقلیمی استان، مردم به استفاده از کولرهای گازی روی آورده‌اند و نیاز استان به برق بسیار زیاد شده و کمبود در این زمینه داریم، از آنجایی که واحدهای صنعتی با 35 درصد در استان کار می‌کنند، در این حال اگر این واحدها به بالای ۵۰ درصد برسند شاهد صددرصد قطعی برق خواهیم بود برای پیشگیری از این موضوع چه برنامه‌هایی وجود دارد؟ 

امسال پیک بار ۷۹۱ مگاوات بود در صورتیکه ظرفیت منصوبه توزیع بالای یک‌هزار و 600 مگاولت آمپر است و این نشانگر دو برابری ظرفیت منصوبه ترانس در توزیع است.

باید موانع در ایجاد شبکه توزیع حل شود چون وقتی می‌خواهیم در محلی پست هوایی نصب کنیم، اجازه نمی‌دهند و برای پست زمینی نیز امکان فراهم نمی‌کنند و همه این موانع از طریق خودمان تراشیده شده در حالی که با همت می‌توان به یک راه‌حل منطقی رسید.

100 میلیارد تومان مطالبات برق تبریز از ادارات و واحدهای صنعتی و مردم

مطالبه شرکت توزیع برق تبریز از دستگاه‌ها اجرایی و سایر چقدر است؟ 

در مجموع حدود 100 میلیارد تومان معوقات برق مصرفی از ادارات و واحدهای صنعتی و مردم داریم و حدود ۲۰ میلیارد تومان بدهی به فروشندگان و پیمانکاران داریم و طبق مصوبه دولت هرقدر از میزان معوقات سال۹۵ و ماقبل وصول کنیم، ۵۰ درصد آن به منطقه بازخواهد گشت.

چند درصد انشعابات بیش از استاندارد مصرف می‌کند؟ 

تقریباً سرانه مصرف خانگی منطقه یک‌هزار و 800 کیلووات ساعت به صورت سالانه است که با نمودار کشور همخوانی دارد ولی موضوع اصلی زمان مصرف است و در ساعت‌های محدود شاهد پیک‌افزایی می‌شویم که سرانه مصرف در روز و شب با هم تفاوت دارد به طوریکه بحرانی‌ترین زمان از ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور است و اگر بتوانیم ملاحظه‌کاری در این بخش داشته باشیم، می‌توانیم زمان مصرف را نیز مدیریت کنیم.

منبع: فارس